Ротару, Блохін, Марчук, Рибчинський. Зеленський назвав перших «Національних легенд України»

Президент Володимир Зеленський у неділю, 22 серпня, вручив перші державні нагороди «Національна легенда України». Їх Зеленський започаткував напередодні для відзначення українців, які здійснили вагомий внесок у незалежність держави.

Церемонію вручення транслювалася на сторінці Офісу президента у Facebook.

Нагороди отримали: Юрій Рибчинський, Іван Марчук, Олег Блохін, Мирослав Вантух, Олена Потапова, Софія Ротару і Мирослав Скорик (посмертно).

Юрій Рибчинський («Національна легенда української поезії»). 76-річного Рибчинського називають одним із засновників сучасної української естрадної пісні. Він є автором текстів пісень зокрема Володимира Івасюка, Миколи Мозгового та Павла Зіброва, а загалом понад 150 його віршів покладено на пісні. Рибчинський уже має звання народного артиста України та Героя України.

Іван Марчук («Національна легенда українського живопису»). 85-річний митець створив понад п'ять тисяч творів, а також організував понад 150 персональних і приблизно 50 колективних виставок. Твори Марчука користуються попитом серед українських та іноземних колекціонерів. У червні Офіс президента заявив про відкриття в Києві музею імені Марчука.

Олег Блохін («Національна легенда українського футболу»). 68-річний Блохін є одним із найкращих футболістів в історії радянського футболу і власником «Золотого м'яча». Раніше був головним тренером збірної України (2011-2012) та київського «Динамо» (2012-2014).

Мирослав Вантух («Національна легенда української хореографії»). 82-річний Вантух є художнім керівником Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського і головою Національної хореографічної спілки України. У 2004 році Вантух отримав звання Героя України.

Олена Потапова («Національна легенда українського балету»). Українська артистка балету Національного академічного театру опери й балету імені Шевченка й хореографка, яка близько 500 разів станцювала партію Одетти-Оділії з «Лебединого озера». Пік виконавчої кар'єри Потапової припав на 1950-60-ті роки, після чого вона займалася хореографією та суддівством.

Софія Ротару («Національна легенда української музики»). Відома українська естрадна співачка, яка почала свою кар'єру ще наприкінці 1960-х років зі співпраці з Володимиром Івасюком. Отримала чи не всі найвищі відзнаки для артистів у СРСР та Україні, зокрема звання народної артистки й Героя України. У грудні 2020 року ЗМІ повідомили, що Ротару виступила на концерті в Москві.

Мирослав Скорик — отримав нагороду посмертно, її Зеленський вручив дружині композитора. Скорик народився у 1938 році у Львові, а почав займатися творчістю з 1950-х років. Композитор написав музику до понад 40 художніх фільмів, зокрема «Тіней забутих предків» (1968), багатьох камерно-інструментальних творів, кількох балетів та опери «Мойсей». Скорик помер у червні 2020 року у 81-річному віці.

Премію «Національна легенда України» Зеленський заснував у липні 2021 року. Її вручатимуть щороку до Дня Незалежності «за визначні особисті заслуги у становленні незалежної України, зміцненні її державності, захисті Вітчизни та служінні українському народові».