Ліля Смаїлова
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Вони приїхали до Києва з окупованого Криму, щоб розповісти про свою біду. П’ять матерів, дві дружини, батько і сестра — 9 близьких родичів кримських татар, затриманих на півострові. Їхні рідні — за ґратами в Сімферополі та Ростові-на-Дону, куди передають частину справ. Вони отримали строки від шести місяців до двох з половиною років.

Усіх звинувачують у тероризмі або причетності до забороненої в Росії організації «Хізб ут-Тахрір». Та справи сфабриковані, а деякі судді вимагають від прокурорів бодай якихось серйозних доказів. Уся їхня провина — сповідування ісламу, активна роль у житті громади, а тепер іще й участь у «Кримській солідарності» — організації, яка підтримує родини політв’язнів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Хізб ут-Тахрір: терористи чи цап-відбувайло для ФСБ?

Загалом у політичних справах, пов’язаних з півостровом, затримали понад півсотні людей, 38 із них — кримські татари. Життя їхніх рідних — це щоденна боротьба: за можливість побачитися хай і через скло в судовій залі, за можливість утримувати родину. Вони показують речі, які нагадують їм, а тепер і нам, про тих, кого забрали.

Муміне Салієва

Дружина політв’язня Сейрана Салієва з Бахчисарая.

Чоловіка затримали 11 жовтня 2017 року.

У Сейрана Салієва четверо дітей.

Муміне Салієва
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Муміне не боїться. Це в перші роки після анексії жінок не чіпали. Тепер дружини політв’язнів у зоні ризику. Так само, як був і її чоловік Сейран Салієв. Екскурсовод з Бахчисарая став активістом і допомагав кримським татарам, яких почали переслідувати. Родина ж вирішила, що їхнє завдання — лишатися зі своїм народом, який тепер, як каже Муміне, «весь на лаві підсудних»: «Ми не раз обговорювали з чоловіком те, що одного дня до нас прийдуть, він піде, і можливо, двері за ним зачиняться надовго... Якоюсь мірою чоловік був готовий до найгірших наслідків, і, безумовно, він готував мене і дітей».

ФСБ інкримінує Сейрану участь у терористичній організації. Відколи чоловіка затримали в жовтні 2017-го, Муміне, за освітою економістка, сама виховує чотирьох дітей.

З чоловіком разом прожили 12 років. Невдовзі перед арештом добудували власний дім. Муміне не наважується переступити поріг і в’їхати до новї оселі без чоловіка. Її розповідь — про сімейну ідилію і глибоке кохання.

Лілія Зекір’яєва

Мати політв’язня Сервера Зекір’яєва з Бахчисарая.

Сина затримали 11 жовтня 2017 року.

У Сервера Зекір’яєва 13 дітей.

Лілія Зекір’яєва
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Лілія Зекір’яєва — мати Сервера Зекір’яєва — кілька разів просила озброєних людей у масках, щоб ті дозволили попрощатися з сином під час обшуку й арешту два роки тому. 11-го жовтня 2017-го Сервер святкував 20-ту річницю весілля і на той час один рік наймолодшої дитини. Через півроку після цього народилася найменша донька. Дружина Лілія була вагітною. Відтоді бачила Сервера лише за склом, в судовій залі. Розмовляти не дозволяли. Тільки запитали: «Як справи?» Той помахав, сказав: «Мамо, не переживай, усе добре...».

У Бахчисараї Сервер працював учителем фізкультури, а також вирощував квіти у власній оранжереї. Був активним учасником кримськотатарської громади, ходив до мечеті. Окупаційна влада звинувачує Сервера Зекір’яєва в тероризмі. Уже рік судді нічого нового не кажуть, а вирок досі не винесли.

Еміне Люманова

Мати політв’язня Рефата Алімова з-під Ялти.

Сина затримали 18 квітня 2016.

Еміне Люманова
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Рефат Алімов — один із наймолодших політв’язнів. Він з «Ялтинської четвірки». Російські силовики затримали його 18 квітня 2016 року. ФСБ інкримінує Рефатові участь в ісламській партії «Хізб ут-Тахрір», що визнана в Росії терористичною організацією. «Спершу я навіть не могла вимовляти це слово. Що це таке, як це — я й гадки не мала. Але я хочу сказати, що ніякої участі ніде вони не брали. У мене син працює, точніше працював, торговим представником. У нього був один-єдиний вихідний, який він присвячував футболу», — каже Еміне.

Єдині «докази провини», які їй потім повернули, — зошит, де той писав молитви, і два диски із записами: про виконання намазу і життя пророка Мухаммеда. У 27-річного Рефата серйозні проблеми з нирками. Належного лікування хлопцю не надають і не відпускають під домашній арешт. У грудні 2017 року Рефата вивезли з території Криму в СІЗО Ростова-на-Дону, справу ж за рішенням судді відправили на доопрацювання до Сімферополя.

Діляра Абдуллаєва

Мати політв’язнів Узеїра та Теймура Абдуллаєвих з-під Сімферополя.

Синів затримали 12 жовтня 2016 року.

В Узеїра четверо дітей, у Теймура — п’ятеро.

Діляра Абдуллаєва
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Діляра Абдуллаєва виховувала синів сама в Баку. Чоловік помер, коли Узеїр і Теймур були ще зовсім малими. Діяра багато працювала — була лікаркою, і дуже переймалася, щоб сини не пішли хибним шляхом, отож віддала їх навчатися в Суворовське училище. Після училища вони вступили на юридичний факультет. Переїхавши до Криму з Азейбарджану в 1990-ті, вони не одразу отримали українське громадянство, працювати за спеціальністю було складно. Та хлопці займалися бойовими мистецтвами і стали професійними тренерами — одними з найкращих у Криму.

Обох затримали 12 жовтня 2016-го. ФСБ інкримінує Узеїру участь у терористичній організації, а його брату Теймуру — організацію терористичної діяльності, що передбачає довічне ув’язнення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Крим. Наші діти

Діляра Абдуллаєва
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

«Яку батьківщину їм любити? І хто ці люди, які прийшли до нас із автоматами? Як це дітям пояснити? Хто такі, наприклад, американці, і хто така Росія? Якщо ми — громадяни Росії, як же їм пояснити, що американці — це вороги, а Росія — це наше, якщо росіяни забрали їхнього батька?», — запитує Діляра Абдуллаєва.

Ніяра Ібрагімова

Мати політв’язня Тимура Ібрагімова з Бахчисарая.

Сина затримали 11 жовтня 2017 року.

У Тимура Ібрагімова четверо дітей.

Ніяра Ібрагімова
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Кожним словом Ніяра ніби хоче сказати: її син — найліпший. Він ні в чому не винен, він — герой. Тимур Ібрагімов займався комп’ютерною технікою і був активістом, допомагав сім’ям політв’язнів, вів прямі трансляції, коли в Криму затримували людей.

11 жовтня 2017 року заарештували і його. Він — фігурант так званої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір». Тепер і четверо його малолітніх дітей ростуть без батька.

Ніяра розповідає найменшим, що тато — в далекому відрядженні. Ніяра, як і всі родичі кримських політв’язнів, надзвичайно вдячна за допомогу «Кримській солідарності», яка, зокрема, збирає кошти серед співвітчизників, що мешкають на окупованому півострові.

Тримаючи фото сина Ніяра Ібрагімова повторює: «Мій син не терорист і ніколи ним не був. Він — герой. Для мене і для всіх людей»
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Айше Абільтарова

Мати політв’язня Рустема Абільтарова з Бахчисарая.

Сина затримали 12 травня 2016 року.

У Рустема Абільтарова четверо дітей.

Айше Абільтарова
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Поки син був в ув’язненні, Айше Абільтарова поховала чоловіка. Синові попрощатися з батьком не дозволили. Рустем професійно займався спортом, працював будівельником. 12 травня 2016 року після обшуку в його будинку в Бахчисараї його заарештували і звинуватили в участі в організації «Хізб ут-Тахрір». Мати каже, що син просто глибоко віруючий — дотримувався намазу, ходив до мечеті.

За ці 2,5 роки Айше бачила сина лише раз. «Як на пошті — через скло, ось так я з ним поспілкувалася. І в цьому склі шматочок був відламаний. І ми ось так за руки трималися через це скло... Це був єдиний раз, коли я бачила сина», — згадує Айше.

У СІЗО той провів 2,5 роки в жахливих умовах: у камері на 18 людей було лише 12 ліжок. Спати доводилося по черзі. На початку літа Рустема перевели до російського Ростова.

У Рустема Абільтарова четверо дітей. Айше привезла з собою футболку, яку подарувала одному з онуків. Та виявилася завеликою, та й геть йому не подобалася, тож її увесь час носив син, щоб не засмучувати Айше
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Ліля Смаїлова

Дружина політв’язня Едема Смаїлова з-під Бахчисарая.

Чоловіка затримали 21 травня 2018 року

В Едема Смаїлова троє дітей.

Ліля Смаїлова
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Едем Смаїлов — активіст і правозахисник. Від початку репресій на території окупованого Криму Едем приходив на обшуки, затримання й суди, допомагав сім’ям політв’язнів. У рідному селі Долинне Бахчисарайського району був головою релігійної громади. Російські силовики затримали Едема одним із останніх 21 травня 2018 року. ФСБ інкримінує йому участь в організації «Хізб ут-Тахрір», визнаній у Росії терористичною. Затримали Едема за місяць до весілля старшої доньки. Родина вирішила провести надзвичайно скромну церемонію, щоби бодай якось потішити батька.

У шлюбі Ліля і Едем 20 років. Разом виховали трьох доньок. «Ми його часто згадуємо, коли сідаємо за стіл і його немає поруч. Коли залишається їжа, я одразу згадую чоловіка. Розумію, що там, у катівнях СІЗО, він не може їсти домашньої їжі», — каже Ліля.

Рустем Мустафаєв

Батько правозахисника і політв’язня Сервера Мустафаєва з Бахчисарая.

Сина затримали 21 травня 2018 року.

У Сервера Мустафаєва четверо дітей.

Рустем Мустафаєв
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

«Я пишаюся своїм сином — і як батько, і як кримський татарин. Відколи Сервера забрали, не було й дня, щоб до нас не прийшли. Увесь час відвідують. Питають, чи треба чимось допомогти. Як там Сервер? Їм теж його не вистачає. Не кажучи вже про нас — батьків і родину. Його бракує всім, хто з ним спілкувався», — розповідає Рустем Мустафаєв.

Російські силовики затримали Сервера в Бахчисараї одним із останніх — 21 травня 2018 року. ФСБ звинувачує його в «участі в терористичній організації». Стаття передбачає до 20 років неволі.

Сервер — один зі співзасновників і координаторів громадського руху «Кримська солідарність». Він не лише активно допомагав сім’ям політв’язнів, а й боровся за їхнє звільнення на міжнародній арені. І продовжує робити це за ґратами.

Сусанна Джеппарова

Сестра політв’язня Арсена Джеппарова з Краснокам’янки, Ялтинського району.

Брата затримали 18 квітня 2016 року.

В Арсена Джеппарова одна донька.

Сусанна Джеппарова
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Співробітники ФСБ тричі намагалися завербувати Арсена Джеппарова, проте він щоразу відмовлявся. Так каже його старша сестра Сусанна. 18 квітня 2016 року Арсена затримали після обшуку в його будинку в селі Краснокам’янка Ялтинського району. Хлопця звинувачують в участі в терористичній організації.

Разом з братом Сусанна хотіла відкривати власну справу: «Арсен та його дружина — фахівці в харчовій галузі. Ми думали, що працюватимемо разом у сімейному бізнесі».

В Арсена проблеми зі здоров’ям. У СІЗО Ростова-на-Дону, куди його вивезли, в хлопця відняло праву руку й півобличчя. Належну допомогу йому не надають. Удома, крім сестри і мами, на нього чекають дружина й маленька донька.

Над проектом працювали: Наталія Гуменюк, Ольга Волинець, Анастасія Власова, Алік Сардарян, Дмитро Русанов, Вікторія Слобода, Даниїл Комар, Анна Цигима, Вікторія Курчинська, Юлія Банкова, Влад Азаров

Громадське дякує «Кримському дому» за допомогу в зйомках

Поділитись: