У США опублікували раніше засекречені документи розслідувань убивства Джона Кеннеді. 35 президента Сполучених Штатів застрелили 22 листопада 1963 року в Далласі. За офіційною версією, це зробив симпатик СРСР Лі Гарві Освальд, проте обставини вбивства й досі залишаються нез'ясованими. Трагедія породила численні теорії змов і стала сюжетом для багатьох книжок і фільмів

Національне управління архівів США вперше опублікувало майже 3 тисячі раніше засекречених документів, які стосуються розслідування вбивства Джона Кеннеді.

35 президента Сполучених Штатів застрелили 22 листопада 1963 року в Далласі. За офіційною версією, це зробив симпатик СРСР Лі Гарві Освальд, проте обставини вбивства й досі залишаються нез’ясованими. Трагедія породила численні теорії змов і стала сюжетом для багатьох книжок і фільмів. Громадське розповідає, що стало відомо про одне з найзагадковіших убивств ХХ століття.

Анонім попередив британську газету про вбивство

За 25 хвилин до вбивства Кеннеді до британської газети Cambridge Evening News зателефонував анонім і попередив про «великі новини зі США». Чоловік порадив журналістам звернулися до американського посольства в Лондоні по важливі новини і кинув слухавку.

Після того, як стало відомо про вбивство, журналісти доповіли про анонімний дзвінок поліції й контррозвдці Британії. Хто саме телефонував британській газеті, та чи був це Освальд — невідомо.

Читати оригінал документу

У компартії СРСР уважали, що Кеннеді вбили ультраправі  

Новини про вбивство Кеннеді здивували СРСР так само, як і решту світу. «Згідно з нашим джерелом, чиновники комуністичної партії Радянського Союзу вважали, що в Сполучених Штатах відбулася дуже добре організована змова ультраправих для здійснення перевороту, — ідеться в документі. — У компартії були переконані, що вбивство — не справа однієї людини, а результат ретельно спланованої кампанії, в якій брали участь декілька людей».

Водночас самого Лі Гарві Освальда керівництво СРСР назвало «невротичним маніяком, який не мав поваги до своєї країни». Також чиновники боялися, що «без сильного лідерства якийсь безвідповідальний генерал у США може запустити ракети по СРСР».

Читати оригінал документу

Президент США Джон Кеннеді (в центрі) з дружиною Жаклін Кеннеді в аеропорту «Даллас Лав Філд» у Даласі, штат Техас. Фото зробили менш ніж за годину до вбивства, 22 листопада 1963 року Фото: JFK Library/The White House/Cecil Stoughton/File Photo via REUTERSПрезидент Кеннеді в машині з дружиною Джекі та губернатором штату Техас Джоном Коннелі, 22 листопада 1963 року. За кілька  хвилин президента смертельно поранять Фото: Walt Cisco/Dallas Morning News/Handout/File Photo via REUTERS

Перед убивством Освальд спілкувався з агентом КДБ

Попри те, що чиновники в СРСР, згідно з даними розвідки, були здивовані смертю Кеннеді, Освальд спілкувався з радянськими посадовцями. За два місяці до смерті президента він відвідував посольство СРСР у Мексиці, де особисто зустрічався з консулом Валерієм Костіковим.

За кілька днів Освальд зателефонував до посольства, представившись по імені й ламаною російською запитав, «чи є якісь новини щодо телеграми для Вашингтона».

У документах ЦРУ також ідеться, що служба розкрила справжню особу Костікова. Він був офіцером КДБ та членом підрозділу, що відповідав за організацію саботажу й політичні вбивства.

Читати оригінал документу

Лі Гарві Освальд (у центрі), якого звинуватили в убивстві президента США Джона Ф. Кеннеді, у поліцейській дільниці Далласа, 22 листопада 1963 року Фото: Dallas Police Department/Dallas Municipal Archives/University of North Texas/Handout/File Photo via REUTERS

Поліція знала про загрозу вбивства Освальда, але нічого не зробила

Відповідно до звіту начальника ФБР Едгара Гувера, бюро попередило поліцію Далласа про те, що Освальда можуть убити. «Минулої ночі ми отримали дзвінок від чоловіка, який спокійним тоном повідомив, що був членом групи, організованої для вбивства Освальда. Ми одразу повідомили начальника поліції й він запевнив нас, що Освальду нададуть достатній захист», — написав Гувер 24 листопада.

Утім, цього не сталося. Саме того дня Освальда застрелив власник місцевого нічного клубу Джек Рубі. Пізніше Рубі відкидав зв’язок з будь-якою організованою групою й запевняв, що не телефонував до офісу ФБР напередодні вбивства.

Читати оригінал документу

ЦРУ готувало вбивство Кастро та інших політиків

Серед інших документів були й звіти ЦРУ, в яких ішлося про підготовку вбивства Фіделя Кастро та інших іноземних лідерів. Планування замахів почалося вже після смерті Кеннеді. Для цього ЦРУ навіть розглядало співпрацю з мафією. Так, за вбивство Кастро в 1975 році спецслужби пропонували гангстерам 150 тисяч доларів. Станом на сьогодні з урахуванням інфляції це майже 700 тисяч доларів.  

Серед цілей був також лідер Конго Патріс Лумумба. Поза тим Сполучені Штати активно фінансували антикомуністичну діяльність на Кубі, у Конго, Домініканській республіці та В’єтнамі.

Читати оригінал документу

Наразі національний архів Сполучених Штатів оприлюднив 2891 документ. Однак це ще не всі файли. Найважливіші — і їхня кількість невідома — Дональд Трамп не дозволив публікувати, аргументуючи це «загрозою національній безпеці». Він доручив ФБР та ЦРУ переглянути документи протягом наступних 180 днів. Тож, імовірно, 26 квітня наступного року громадськість отримає ще більше інформації про вбивство Кеннеді.

Поховальна процесія вирушає з будівлі Білого дому до Капітолійського пагорбу з тілом покійного президента США Джона Кеннеді Фото: EPA PHOTO/John Fitzgerald Kennedy Library/SP5 Raymond L. Miller, US ArmyДружина покійного президента Джона Кеннеді Жаклін Кеннеді з дітьми та його брат Роберт (на той час — генеральний прокурор США) з дружиною покидають будівлю Капітолію після церемонії прощання Фото: EPA/Abbie Rowe/National Park Service/John Fitzgerald Kennedy Library, Boston

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: