Акція абітурієнтів під будівлю Міністерства освіти і науки з вимогою провести ЗНО, Київ, 15 червня 2020 року
Фото:

Ксюша Савоскіна/hromadske

Вчора, 15 червня, під будівлею Міністерства освіти і науки зібралося близько 10 абітурієнтів. Вони прийшли з плакатами, щоб виступити проти можливого скасування зовнішнього незалежного оцінювання через погіршення ситуації з коронавірусною хворобою. Розповідаємо, що відбувається та чи справді ЗНО-2020 можуть скасувати.

Що відбувається?

25 червня має початися основна сесія ЗНО-2020. Однак з минулого тижня в Україні фіксують погіршення ситуації з COVID-19, через що пробне незалежне оцінювання хотіли скасувати, однак потім все ж перенесли в онлайн. Якщо учасник не має можливості скласти пробне ЗНО дистанційно, він може забрати зошит на пункті тестування. Рішення зробити пробне ЗНО дистанційним ухвалили за декілька днів до його проведення. Саме через побоювання, що основну сесію ЗНО можуть скасувати, абітурієнти вийшли на акцію під будівлю МОНу.

«Ми хочемо захистити право на справедливе незалежне оцінювання наших знань. До ЗНО складається чітка програма, до нього реально підготуватися, тому що, якщо при університетах будуть проводити внутрішні іспити чи якісь альтернативні види тестувань, ми не будемо знати, до чого готуватися. Ми не хочемо, щоб повторювалася ситуація (до запровадження ЗНО — ред.), коли треба платити гроші за вступ», — розповіла одна з учасниць мітингу.

Чи справді ЗНО можуть скасувати? 

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що варіант скасування зовнішнього незалежного оцінювання в цьому році справді розглядається.

«Все буде залежати від епідситуації. У суботу під час засідання комісії з техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій ми обговорювали різні варіанти: що ЗНО буде проведено в заплановані дати, що воно буде перенесено і що воно буде скасовано», — розповів Ляшко у коментарі виданню «Лівий берег». Точні критерії, за якими будуть визначати, чи скасовувати ЗНО, ще не затвердженні. Однак, за словами головного санітарного лікаря, тестування можуть скасувати, якщо в понад 50% регіонів будуть підвищені три показники: завантаженість лікарень, кількість тестувань, і якщо загальна кількість активних хворих перевищуватиме 60 випадків на 100 тисяч населення. Зараз ця цифра становить 37.

Акція абітурієнтів під будівлю Міністерства освіти і науки з вимогою провести ЗНО, Київ, 15 червня 2020 року
Фото:

Ксюша Савоскіна/hromadske

Що кажуть у МОН?

В Міністерстві освіти і науки запевнили, що не обговорювали можливість скасування процедури ЗНО.

«Всі працівники МОНу стоять на єдиній позиції, що ЗНО має бути проведено. Ще у березні ми оприлюднили два можливі сценарії. Перший — основна сесія відбудеться 25 червня-27 липня. Другий сценарій — тестування проведуть з 17 серпня по 4 вересня», — після акції протесту абітурієнтів заявила виконувачка обов’язків міністра освіти Любомира Мандзій. 

За її словами, в області вже доставили маски, санітайзери, пірометри (прилади, що вимірюють температуру — ред), щитки, які мають передати на пункти тестування. «Умови в аудиторіях точно будуть безпечними. Ми готуємося до першого сценарію. В окремих областях ухвалене рішення про ПЛР-тестування всіх залучених працівників», — наголосила Мандзій. 

Попри те, що, як сказав головний санітарний лікар, рішення з приводу дат основної сесії ЗНО остаточно ухвалять 22 червня, заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний пообіцяв повідомити рішення з приводу ЗНО якомога раніше. 

«Нам бажано про це знати і 19 червня, бо ми відправляємо пакети з тестами на пункти і будемо намагатися вже 19 визначитися. Увесь час до початку основної сесії присвятимо тому, щоб у нас все чітко було підготовлено. Щоб не було скупчень біля входу, раніше ніхто не приходить, лише на визначений у запрошеннях час. На сьогодні з усіх тих обмежень, які ми зняли, ЗНО буде проведено за такими безпечними умовами, яких немає ніде навколо», — заявив Стадний.

Що кажуть випускники?

Цьогорічні одинадцятикласниці та одинадцятикласники більше переймаються не тим, чи захворіють на коронавірусну хворобу, а тим, чи буде їм зручно складати тестування упродовж трьох годин у масках у спеку.

«Я довго готувалась і більш-менш впевнена в знаннях. Але у мене проблеми із серцем, тому я погано переношу спеку і часто втрачаю свідомість влітку в задушливих приміщеннях. Не знаю, як писати ЗНО в масці, водночас думати над питаннями і переживати за свій стан. А ще страшно не потрапити на іспит тільки через те, що твоя температура тіла може бути вище 37,2 у 30-градусну спеку», — каже Рада. Цього року дівчина планує вступати на філологічний факультет університету Шевченка або Києво-Могилянської академії.

Київська одинадцятикласниця Яра вже відвідувала заняття в школі, тому заразитися коронавірусом не боїться: «Спочатку я дуже хвилювалась і була налаштована проти проведення таких занять, але зараз моя позиція стала більш м'якою. Звісно, більшість моїх однолітків не зовсім дотримуються рекомендацій МОЗ — це турбує мене. У таку спеку дуже складно сидіти в масці в закритому приміщенні протягом декількох годин, та що вже поробиш».

Поліна теж закінчує цьогоріч школу. Каже, що карантин не заважав їй готуватися до ЗНО, навіть навпаки — з‘явилося багато вільного часу: «Мене набагато більше хвилює те, що на ЗНО навіть зараз, у червні, потрібно чекати ще місяць. На жаль, вивчений матеріал швидко забувається. Саме тому мені б хотілося скласти ЗНО якомога швидше і не потрапити на додаткову сесію, якщо у мене підніметься температура через спеку».

Магдалина під час карантину вступила до університету в Нідерландах, тому складати ЗНО для вступу їй не треба, а тільки для того, аби отримати свідоцтво про закінчення навчання в школі. «Трохи страшно йти на ЗНО, бо я розумію — там буде багато людей, і це доволі небезпечно в сучасних умовах. Але оскільки вибору у мене немає, я змушена складати його».

Яким буде ЗНО цьогоріч?

До зовнішнього незалежного оцінювання, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування (для вступу на магістратуру — ред.) допускатимуться люди з температурою нижче 37,2 С, без ознак респіраторних хвороб та у захисних масках. Про це йдеться у рекомендаціях уряду, які опублікували в Міносвіти.

Фото:

Міністерство освіти і науки України

До проведення тестування та іспитів залучать 242 650 працівників та 11 630 медиків. У МОН запевняють, що усе відбудеться з дотриманням усіх необхідних протиепідеміологічних заходів, згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров'я. Учасники, які контактували з хворими або самі інфікувались коронавірусом, зможуть скласти ЗНО під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. Якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити і додаткову сесію тестування, то їх звільнять від ЗНО за станом здоров’я.

Виконувачка обов’язків міністра освіти і науки Любомира Мандзій запевнила, що масок, антисептиків для рук, пірометрів вистачить на усі пункти зовнішнього незалежного тестування. Таких пунктів буде 1700.

Та уточнила, що вже у вівторок, 9 червня, мала відбутися перша поставка цих засобів індивідуального захисту від UNICEF та посольства Швейцарії:

«На всі пункти тестування, на усіх учасників буде понад 3 мільйони масок, у нас визначені усі потреби, у нас пораховані аудиторії, в яких будуть писати тести. Не тільки випускники і учасники ЗНО, а також учасники, які пишуть єдине фахове вступне випробування і єдиний випускний іспит. У нас усі тестування пораховані».

Також Мандзій додала, що до перевірок безпечності пунктів тестувань залучена Держпродспоживслужба. 

Поділитись: