У Румунії просять Україну офіційно визнати, що молдовської мови не існує

Заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква 3-4 листопада перебував з візитом у Румунії
Заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква 3-4 листопада перебував з візитом у РумуніїОфіс президента

Заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква 3—4 листопада перебував з візитом у Румунії. Там повідомили, що вже вкотре просять Україну офіційно визнати, що молдовської мови не існує. В ОП цього не згадали.

У заяві Міністерства закордонних справ Румунії за підсумками зустрічі Жовкви із держсекретарем МЗС Даном Некулеєску згадали про «мовне питання».

Держсекретар Румунії наголосив на важливості забезпечити умови для повноцінного функціонування румунсько-української змішаної міжурядової комісії з питань захисту нацменшин, до призначення нового співголови та співсекретаря українською стороною.

Він також підтримав проведення всебічних та прозорих консультацій з представниками румунських громад в Україні щодо рішень, які можуть вплинути на їхні права.

Зокрема, у контексті закону України про національні меншини Некулеєску вказав про запит до української сторони щодо офіційного визнання відсутності молдовської мови. У повідомленні Офісу президента про це не вказано.

Про молдовську мову

Молдова проголосила свою незалежність 27 серпня 1991 року, тоді ж була видана Декларація незалежності Молдови, де було вказано про проголошення румунської мови державною і повернення латинського алфавіту. Вже у 1994 році було прийнято Конституцію Молдови, де у ст. 13 вказано, що державною мовою є молдовська.

Питання про те, як правильно називати мову, якою говорять у Молдові, викликало багато суперечок. Зокрема й тому, що молдовську та румунську називають «варіантами однієї мови».

У 2013 році Конституційний суд визнав пріоритет Декларації про незалежність Молдови над її Конституцією, що означає, що державну мову називатимуть «румунською».