Світ / Європа

Як війна наздогнала моду: про особливу колекцію грузинського дизайнера Демне Гвасалії

16 липня, 2018 17:25
Світ/Європа/Як війна наздогнала моду: про особливу колекцію грузинського дизайнера Демне Гвасалії
Зберегти
Вигляд
lead
«Грузія», «Бережи Господи», «Сухумі» — такі написи грузинською мовою читали (чи намагалися прочитати) відвідувачі показу Vetements під час паризького тижня моди. Колекція дизайнера із Сухумі сколихнула не лише фешн-світ, а й вийшла далеко за його межі.

Моделі на подіумі представляли не лише бачення дизайнером дорогого одягу, однак і цілу історію Грузії. Про що ж колекція Демне Гвасалії, чому про неї важливо знати, та як політика йде в моду — розбиралося Громадське.

Хто такий Демне Гвасалія?

37-річний дизайнер народився у грузинському містечку Сухумі. Коли йому було 12, у країні тривала війна. Після бомбардування його міста, він разом з родиною змушений був утікати до Тбілісі. «Ми мали кілька автоматів Калашникова — мама продала один, щоб купити коня, бо бабуся не могла йти», — розповів він американському Vogue.

У столиці Грузії Гвасалія вивчав економіку, а згодом закінчив Королівську академію витончених мистецтв у Бельгії. До Vetements устиг попрацювати з такими брендами як Louis Vuitton та Maison Margiela.

У Vetements (з французької «одяг»), крім Гвасалії, працює ще семеро анонімних дизайнерів. За 9 років існування бренду він сколихнув паризьку моду та вивів на передній план андеграундний, дещо бунтівний стиль, який уподобали, зокрема, Ріанна та Каньє Уест. Від осені 2015-го він також є креативним директором французького модного дому Balenciaga.

«Я не намагаюся розширити межі моди, а просто створюю одяг, який хотіли б носити», — сказав дизайнер.

Грузинський дизайнер Демне Гвасалія (в центрі) спілкується з журналістами після паризького показу, Франція, 2 липня 2018 року Фото: Demna Gvasalia Daily

Чому нова колекція «хайпанула»?

Колекцію осінь-зима Гвасалія презентував на початку липня в Парижі. Модні критики наголошують, що це перша персональна колекція дизайнера. Сам він пояснює — за два роки після прийомів у психотерапевта через дитячу травму, він нарешті став готовий до її створення. «Я почував себе достатньо в безпеці, щоб висловитися», — сказав дизайнер.

Колекція відверто говорила про 90-ті в Грузії: одяг з елементами військових принтів, зображення мішені на грудях, прикраси у формі патронів, агресивні маски, принти татуювань, які позначають кримінальний авторитет. Також Гвасалія створив одяг у кольорах прапорів, зокрема, грузинського, українського, російського та американського. 

«Ця колекція — ніби документальний фільм про моє життя. Я присвятив її Грузії, тій Грузії, де я та мій брат Гурам разом виросли у 90-х, і де велася війна», — пояснив дизайнер.

Презентація колекції осінь-зима грузинського дизайнера Демне Гвасалії на паризькому тижні моди, Франція, 1 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSONПрезентація колекції осінь-зима грузинського дизайнера Демне Гвасалії на паризькому тижні моди, Франція, 1 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

«Він відтворив атмосферу свого дитинства, а це — війна, міграція, окупація, біль і страх, це асоціації на моду 90-х, мілітаризм, кримінальний сленг і побут сухумського хлопчика», — розповів Громадському Ніколос Чавчавадзе, модель показів Vetements.

Гвасалія відмовився від звичних кастингів для показів, використовуючи натомість для пошуку кандидатів Instagram. І на це шоу в Парижі відібрав 40 моделей із Грузії. Усі вони — представники прогресивної молоді, які разом формують своєрідний соціологічний портрет людини в ті часи. «Вони не усміхаються, бачите?» — сказав дизайнер.

Однак колекцією Гвасалія говорить не лише про минуле. Символічним стало й місце показу — територія під мостом на паризькій окружній дорозі, де збираються біженці та втікачі. «Здається, сьогодні всі говорять про війну, про втікачів. І я точно знаю, що це означає. Ця колекція — про моє життя, але також про все, що ви дивитеся на CNN»,пояснив Гвасалія.

Презентація колекції осінь-зима грузинського дизайнера Демне Гвасалії на паризькому тижні моди, Франція, 1 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Презентація колекції осінь-зима грузинського дизайнера Демне Гвасалії на паризькому тижні моди, Франція, 1 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Приховані посилання радше будуть зрозумілими у Східній Європі, ніж на Заході, де про війну в Абхазії знають небагато. Однак і тут Гвасалія виділився: до колекції Vetements створили спеціальний додаток. Він скануватиме QR-код на одязі та перенаправлятиме покупця на сторінки в інтернеті, де розповідають про війну.

Крім того, Гвасалія бунтує й проти сучасної Грузії. Худі з портретом Віктора Цоя, написи «Іди на ***», «Прости нас, боже» — референси до сьогодення. А на на одному худі напис «We dance together, We fight together» — лозунг протестів грузинської молоді після рейдів на нічні клуби Тбілісі у травні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Наркотики і політика: що відомо про рейди у нічних клубах Тбілісі

Презентація колекції осінь-зима грузинського дизайнера Демне Гвасалії на паризькому тижні моди, Франція, 1 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Пов`язані новини