«Прорив Саакашвілі»: Як колишній президент Грузії переграв чинного президента України
Саакашвілі без проблем пройшов польський кордон та дістався до транзитної зони. Українські прикордонники не пропустили його, але політик відмовлявся повертатися назад.
«Я знайду спосіб повернутися в Україну, однак хочу вирішити все в рамках закону. Майдан улаштовувати не збираюсь», — розповідав учора зранку в польському Жешуві журналісту громадського Міхеіл Саакашвілі. Там політик ночував дорогою з Варшави до польсько-українського кордону, який він збирався перетнути по обіді.
У 2015-му президент Петро Порошенко надав Саакашвілі громадянство та призначив головою Одеської обласної адміністрації. Та вже за півроку стосунки політиків зіпсувалися. Саакашвілі почав критикувати президента, згодом звільнився з держслужби, створив політичну партію «Рух нових сил» і вимагав дострокових парламентських виборів.
Порошенко кілька разів намагався помиритися із Саакашвілі та навіть пропонував посаду посла України в Нідерландах, де мешкає сім’я політика. Зрештою аргументи президента вичерпались і 26 липня цього року він підписав указ про припинення українського громадянства Саакашвілі. Підставою став лист Державної міграційної служби, яка повідомила, що колишній президент Грузії при отриманні громадянства надав недостовірні дані — не вказав, що проти нього в Грузії відкрите кримінальне провадження.
Саакашвілі, який тоді перебував у США, із таким кроком Порошенка не погодився та пообіцяв, що обов’язково повернеться до України, щоби боротися з «президентом-баригою». 4 серпня він прилетів до Варшави та анонсував, що 10 вересня перетне кордон з Україною, скориставшись українським паспортом, який у нього залишився. Порошенко заяву Саакашвілі не коментував, натомість українські чиновники повідомили: в Україну його не пустять, адже його паспорт — недійсний.
Тож питання повернення Саакашвілі стало для нього та Порошенка справою принципу — перший хотів довести, що зможе перетнути кордон без дозволу президента, інший — що це неможливо. Обидва підкреслювали, що діють виключно за законом. На практиці ж у протистоянні обидва політики використовували суперечливі методи, а заручниками конфлікту стали звичайні громадяни, які вчора намагалися перетнути кордон України та Польщі, а також рядові співробітники прикордонної служби і Нацполіції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖЯк Саакашвілі повернувся в Україну
«Грузинський гамбіт»
На питання: «чи є у нього план дій та запасні варіанти?», — учора зранку Саакашвілі відповів: «Немає». Та план у нього був, хоча політик і намагався ретельно замаскувати його під імпровізацію.
Саакашвілі анонсував, що спробує перетнути кордон України в Краковці. На підтвердження того, що він прибуде саме туди, до Краковця ще в суботу почали приїжджати його прихильники. Їхній кістяк — колишні бійці добровольчих батальйонів «Донбас» та «Айдар» на чолі з народним депутатом від «Самопомочі» Семеном Семенченком, а також активісти «Руху нових сил» на чолі з Давідом Сакварелідзе. Вони розбили неподалік пункту перетину імпровізований табір.
Наметове містечко біля КПП у Краковці Фото: EPA-EFE/VOLODYMYR PETROV
Влада зробила хід у відповідь. Державна прикордонна служба та Національна поліція, що підпорядковуються міністрові внутрішніх справ Арсену Авакову, посилили охорону пункту пропуску — збільшили кількість співробітників, обнесли периметр колючим дротом. Тим часом до Краковця приїхали 10 автобусів із молодиками спортивної зовнішності, які позиціонували себе як «політичні противники Саакашвілі».
Один із керівників групи впізнав кореспондента Громадського і поговорив із ним:
— Ми чьотко за бабло тут. Ми ж «тітушки».
— А хто сьогодні платить бабло?
— Ми зараз захищаємо владу, проти акції Саакашвілі. Задача чітко не поставлена. Ми тут для масовки.
Силовики посилили охорону пункту пропуску Фото: EPA-EFE/VOLODYMYR PETROV
Завадити Саакашвілі повернутися до України обіцяли і лідери Радикальної партії Олег Ляшко та Соціалістичної партії Ілля Ківа. Обох пов’язують із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим — давнім противником екс-президента Грузії.
Та насправді їхати до Кравовця Саакашвілі не збирався. За декілька днів до анонсованого «повернення» його помічники викупили квитки у двох вагонах на два потяги «Інтерсіті» з польського Перемишля до Львова, що відправлялися відповідно о 13.00 та 15.00. Іменні квитки придбали і всім журналістам, які акредитувалися на анонсовану зустріч Саакашвілі в Краковці. Хоча про це їм не сказали, натомість повідомили, що перед тим, як перейти кордон, Саакашвілі дасть брифінг на території Польщі. Туди пообіцяли відвести автобусом зі Львова, попередньо зібравши паспортні дані.
На кордон з Україною Саакашвілі стартував із Жешува — польського міста, де він провів ніч дорогою з Варшави. Зранку до нього долучилася «група підтримки» з українських політиків — лідерки «Батьківщини» Юлії Тимошенко, екс-голови СБУ Валентина Наливайченка, народних депутатів Віктора Чумака, Мустафи Найєма, Юрія Деревянка, Дмитра Добродомова, а також колишнього нардепа Єгора Фірсова та депутата Європарламенту від Польщі Яцека Саріуша-Вольскі.
Під час імпровізованого брифінгу на терасі кав’ярні Саакашвілі повідомив, що вирушає автобусом на кордон та дорогою заїде до міста Перемишля. За годину він та його політичні союзники зібралися на нараду біля залізничного вокзалу. Відтак повідомили: щоби не провокувати заворушення між своїми прихильниками та «тітушками», до Краковця не поїдуть, а вирушать до України потягом, що відправляється за півгодини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Повернення Саакашвілі: перші реакції високопосадовців
На прес-конференції у жешувській кав'ярні в компанії українських депутатів та депутата Європарламенту від Польщі Яцека Саріуша-Вольскі Саакашвілі повідомив, що поїде до України потягом Фото: Максим Каменєв/Громадське
«Вірменський захист»
Українська влада не забарилася з контрходом. Після того, як Саакашвілі з родиною, прихильниками та журналістами сів у вагон, начальник потягу повідомила, що він не може вирушити до України, доки у ньому перебуває особа, позбавлена громадянства. Понад три години політичні союзники Саакашвілі намагалися переконати її віддати розпорядження машиністові вирушати. Жінка пояснювала, що отримала наказ від керівництва.
Саакашвілі із сином у вагоні потяга Фото: EPA-EFE/Rafal Guz
Невдоволення пасажирів росло. Деякі вимагали, щоби Саакашвілі вийшов із вагону й дав їм можливість нарешті поїхати. Натомість прихильники екс-президента переконували їх, що політик має повне право їхати, а вони стали заручниками дій українських високопосадовців, які за будь-яку ціну намагаються перешкодити його поверненню.
Поїзд не рушив із місця, невдоволені пасажири залишали вагони Фото: Богдан Кінащук/Громадське; Максим Каменєв/Громадське
Але, порадившись з Юлією Тимошенко, Саакашвілі все ж залишив потяг та перейшов на іншу платформу. Саме туди подали інший «Інтерсіті», що також прямував до України. Однак, його двері взагалі не відкрилися. Тож політик вибачився перед пасажирами обох потягів за незручності та повідомив, що повертається до початкового плану — вирушає до Краківця автобусом.
Саакашвілі вирішив змінити потяг, але з іншої платформи виїхати не вдалося Фото: EPA-EFE/Darek Delmanowicz; EPA-EFE/Rafal Guz POLAND OUT
Та це знову був лише обманний хід. Дорогою автобус змінив маршрут та вирушив на пропускний пункт Медика — Шегині. Він розташований на 30 км ближче до Перемишля, аніж Корчова-Краковець.
Автобусом дісталися до пункту Медика — Шегині (на фото — КПП із польського боку) Фото: EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ; Богдан Кінащук/Громадське
Влада поспіхом устигла підготуватися. Дорогу до України перекрили броньованою вантажівкою та виставили дві лінії оточення з бійців Національної гвардії. Та на відміну від Краківця, у Шегинях не було ні колючого дроту, ні посиленої охорони. Саакашвілі без проблем пройшов польський кордон та дістався до транзитної зони. Українські прикордонники не пропустили його, але політик відмовлявся повертатися назад. Рух машин із Польщі до України зупинився. Польські прикордонники пояснювали обуреним водіям, що не можуть пропустити їх у бік України, адже там рух зупинили, тож і їм потрібно зачекати.
У Шегинях дорогу до України перекрили броньованою вантажівкою та виставили дві лінії оточення з бійців Національної гвардії Фото: EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO; Настя Станко/Громадське
За дві години до пункту переходу дісталася група прихильників Саакашвілі, яка вирушила з табору біля Краківця. Близько 200 людей вишикувалися навпроти прикордонників та раптово пішли в наступ, прорвали кордон Нацгвардійців без особливого спротиву останніх та буквально перенесли Саакашвілі через державний кордон. Водночас прихильники Саакашвілі, що залишилися з польського боку кордону, дивилися на телефонах відео «прориву Саакашвілі»:
«Ось, будь-ласка. Боєць батальйону «Донбас», на псевдо «Мексика» — людина, що перевела Міхеіла Саакашвілі до України», — із заздрістю коментував один.
Міхеіл Саакашвілі в пункті пропуску Шегині прорвався через українсько-польський кордон на територію України Фото: EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO; EFE/VOLODYMYR PETROV
За годину політик уже виступав на імпровізованому мітингу у Львові, а потім пив каву із мером Андрієм Садовим. Наступного ранку Саакашвілі повідомив: він вирушає у всеукраїнське турне. Щоправда літаком скористатися не зможе — за словами політика, хтось викрав його паспорт, який він під час «прориву» залишив у автобусі.
Арсен Аваков назвав «прорив» атакою на базові інституції державності та порадив всім учасникам повернутись до Шегинь та перетнути кордон офіційно. Петро Порошенко також прокоментував вчорашні події: «Я сподіваюся, що цей пан буде в належний час так само і з таким же завзяттям пробиватися в Грузію, із яким він намагався потрапити в Україну».
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: