Повернення Саакашвілі: перші реакції високопосадовців
Керівники українських правоохоронних органів заявляють: фігуранти подій на польсько—українському кордоні порушили закон, тому їм загрожує кримінальна відповідальність.Громадське зібрало першу реакцію високопосадовців щодо прориву Саакашвілі.
Увечері 10 вересня Міхеіл Саакашвілі прорвався через польський кордон на територію України. У цьому допомогли народні депутати, екс-бійці добровольчих батальйонів та прихильники його партії «Рух нових сил». Це стало наслідком багатогодинних спроб Саакашвілі, якого раніше президент Порошенко позбавив громадянства, перетнути кордон у законний спосіб.
Керівники українських правоохоронних органів заявляють: фігуранти подій на польсько-українському кордоні порушили закон, тому їм загрожує кримінальна відповідальність.
Громадське зібрало першу реакцію високопосадовців щодо прориву Саакашвілі.
Президент: Саакашвілі на кордоні скоїв злочин
Президент Петро Порошенко заявив, що Міхеіл Саакашвілі скоїв злочин проти України, незаконно перетнувши кордон.
«У будь-якій правовій державі особа має право оскаржити будь-який нормативний акт у суді <…> Замість цього був скоєний злочин. Бо є конституційний принцип недоторканості державного кордону, це питання національної безпеки держави, і мені байдуже, хто порушує державний кордон: чи бойовики на сході, чи політикани на заході. Має бути абсолютно чітка правова політична відповідальність. В той же час, я вважаю, що наші прикордонники, які найкращим чином себе зарекомендували під час АТО, вчинили правильно. Вони не застосували зброю, на застосування якої мали повне право», — сказав Порошенко під час виступу в Національному медичному університеті імені Богомольця.
Водночас, він висловив переконання, що діяв згідно закону, коли позбавляв Саакашвілі українського громадянства.
«26 липня я видав указ, яким припинив громадянство пана Саакашвілі на підставі подання органу центральної виконавчої влади – Державної міграційної служби – де були абсолютно чітко передані в Адміністрацію президента факти, вони були перевірені, щодо фактів фальсифікації і подання недостовірної інформації при отриманні громадянства. Президент не може прийняти жодного іншого рішення, бо це була б злочинна бездіяльність, якщо ми пропускаємо ці факти без реагування», — зазначив президент.
Порошенко підсумував свій виступ такими словами: «Я сподіваюся, що цей пан буде у належний час так само і з таким же завзяттям пробиватися у Грузію, із яким він намагався потрапити в Україну».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖЯк Саакашвілі повернувся в Україну
Силовий прорив кордону прихильниками Саакашвілі у пункті пропуску «Шегені» на Фото: EPA-EFE/VOLODYMYR PETROV
Прем’єр-міністр: Це атака проти державності
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що ситуація на пункті пропуску «Шегені», під час якої до України потрапив екс-голова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі, — це атака проти української державності.
«Те, що відбулося в неділю в Шегенях, не просто порушення закону. На мій погляд, це початок чергової атаки деяких наших політиків проти української державності. Я не буду говорити нічого про Міхо Саакашвілі, у нього свої цілі і свої мотиви. Я говорю про тих наших політиків-популістів, які діють за принципом чим гірше, тим краще», — написав Володимир Гройсман у Facebook.
Прем'єр закликав політиків «не розкручувати маховик руйнування і хаосу»:
«У світлі сьогоднішніх подій, хочу ще раз закликати депутатів, політиків — не розкручуйте маховик руйнування і хаосу. Давайте спільними зусиллями зробимо все, що необхідно, щоб Україна стала успішною. Сьогодні час боротися не за владу, а за державу».
Генрпрокурор: Організатори прориву постануть перед законом
Тих, хто організовував незаконний перетин кордону, під час якого Саакашвілі потрапив до України, притягнуть до кримінальної відповідальності. Про це заявив генпрокурор Юрій Луценко у Facebook.
«Закон вимагає притягнути до кримінальної відповідальності тих, хто організовував незаконний перетин кордону, керував такими діями, або сприяв їм порадами чи діями», — повідомив він.
За словами генпрокурора, прихильники Саакашвілі «борються за владу» і таким чином «знищують державу». «Хто не згоден — спробуйте прорвати грузинський чи британський кордон», — зазначив він.
Луценко наголосив, що єдиний шлях вирішення суперечок про законність дій влади щодо громадянина, — це суд.
МВС: У Саакашвілі тепер є два варіанти
У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що під час прориву кордону в пункті пропуску «Шегині», постраждали 11 бійців Національної гвардії та 5 співробітників Державної прикордонної служби.
Також поліція відкрила впровадження за ознаками злочину про незаконне переправлення осіб через державний кордон України. Згідно інформації правоохоронців, учасникам подій на кордоні загрожує від 3 до 7 років позбавлення волі.
Своєю чергою, голова МВС Арсен Аваков заявив, що в Міхеіла Саакашвілі, який наразі перебуває у Львові, є два варіанти подальший дій.
«Саакашвілі і всім тим, хто незаконно перейшли кордон, потрібно негайно вибрати з двох варіантів: прибути в пункт пропуску «Шегені» і пройти процедуру оформлення та / або прибути в підрозділ Міграційної служби», — написав Аваков у Facebook.
Також він зазначив, що всі учасники «прориву», у тому числі народні депутати, мусять з'явитися в поліцію для надання свідчень. «Незалежно від поведінки вищеназваних персонажів — Прикордонна служба, Поліція і Міграційна служба проводить необхідні законні процесуальні дії», — додав Аваков.
Радник голови МВС Антон Геращенко опублікував у Facebook список народних депутатів, які перетнули кордон України разом із Міхеілом Саакашвілі:
— Юлія Тимошенко (голова політичної партії «Батьківщина»);
— Сергій Власенко (парламентська фракція «Батьківщина»);
— Юрій Дерев'янко (позафракційний);
— Павло Костенко (парламентська фракція «Самопоміч»);
— Дмитро Добродомов (позафракційний).
Крім того, повідомляє Геращенко, разом із Саакашвілі незаконно перетнув кордон колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко.
Міхеіл Саакашвілі (в центрі) із своїми прихильниками на українській теріторії біля КПП «Шегині» Фото: EFE/VOLODYMYR PETROV
Прикордонники: Був наказ не застосовувати зброю
Працівникам Державної прикордонної служби України наказали не застосовувати зброю під час того, як екс-голова Одеської облдержадміністрації перетинав український кордон попри заборону.
«Журналісти запитують, чому прикордонники не використовували зброю? Відповідаю: прикордонники отримали наказ не застосовувати зброю та засоби фізичного впливу, адже проходила «мирна акція», — написав речник ДПСУ Олег Слободян у Facebook.
10 вересня Саакашвілі перетнув український кордон, коли натовп прихильників «заніс» його на українську сторону, прорвавши кордон правоохоронців. Наразі він перебуває у Львові.
Детальніше про повернення політика читайте тут: Як Саакашвілі повертався в Україну.
Нагадаємо, 26 липня президент Петро Порошенко указом позбавив Саакашвілі українського громадянства. Формальним приводом для цього стало те, що Саакашвілі нібито приховав інформацію про кримінальне переслідування в Грузії.
Мін’юст Грузії сподівається на видачу Саакашвілі після повернення до України, Мін’юст України підтвердив отримання запиту від Грузії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дав і взяв: чому Порошенко позбавив громадянства Саакашвілі
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: