САП: Слідство не має доказів, що фігуранти справи Князєва впливали на обрання членів ВККС. Хоча мали намір

Наразі слідство не виявило фактів, що фігуранти справи про корупцію у Верховному Суді справді вплинули на членів конкурсної комісії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) чи кандидатів. Хоча слідство має дані, що такий намір був.

Про це йдеться у відповіді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) на запит Вищої ради правосуддя.

Прокуратура пояснила, що ​​публікує відповідь через значний суспільний резонанс щодо можливого впливу на процес відбору членів ВККС і з метою уникнення будь-яких маніпуляцій.

Так, під час розслідування слідчі зафіксували дані, що свідчать про змову між фігурантами для подальшого впливу на членів конкурсної комісії та кандидатів на посади членів ВККС на фінальному етапі конкурсу, а також ужиття заходів для пошуку можливих співучасників.

«Водночас наразі слідством не виявлено фактів реалізації таких намірів і здійснення впливу фігурантами на членів конкурсної комісії ВККС чи кандидатів», — йдеться у листі.

САП пообіцяла невідкладно інформувати Вищу раду правосуддя, якщо отримає іншу інформацію. Прокуратура наголосила, що досудове розслідування ще триває.

Що передувало?

Вперше про те, що члени угруповання, яке фігурує у справі про корупцію у Верховному Суді України, намагалися повпливати на обрання членів ВККС України, повідомив директор Національного антикорупційного бюро України Семен Кривонос на брифінгу 16 травня.

Уже наступного дня в мережі та ЗМІ з'явилося фото із переліком кандидатів до ВККС із певними позначками. Як зазначається, його знайшли під час обшуку в кабінеті колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва.

Після цього САП повідомила, що певні особи незаконно розголосили охоронювані законом матеріали, які були вилучені під час слідчих дій, та ініціювала кримінальне провадження за фактом розголошення даних, що становлять таємницю досудового розслідування. Зараз прокуратура встановлює коло причетних осіб, їм буде надано правову оцінку. Наразі про підозру нікому не повідомлено.

Чому це важливо?

Вища кваліфікаційна комісія суддів — це орган у системі судоустрою, відповідальний за формування суддівського корпусу, переведення суддів, забезпечення їх належного кваліфікаційного рівня.

ВККС і Вища рада правосуддя (ВРП) — органи, відповідальні за кар’єрні питання в судовій гілці влади. ВРП призначає суддів на посади, притягає їх до відповідальності та звільняє, а Вища кваліфікаційна комісія суддів добирає кадри для ВРП й оцінює суддів. Без цього суддю неможливо призначити на посаду.

Наразі триває процес формування ВККС. Коли комісію сформують, її представники мають оцінити дві тисячі чинних суддів у межах судової реформи, а ще добрати приблизно 2,5 тисячі нових.

Посли країн «Великої сімки» наголосили на важливості проведення відбору до ВККС у прозорий і відкритий спосіб.