Владислав Волошин — Герой України, військовий льотчик, а від 2017-го року — керівник Миколаївського міжнародного аеропорту, 18 березня вчинив самогубство у власній квартирі в Миколаєві. Громадське спробувало розібратися в цій трагедії.

Готуючи матеріал «Небо над Миколаєвом», ми поспілкувалися з родичами, колегами й друзями Волошина. Вони стверджують, що останнім часом у Владислава виникали складнощі на роботі. Зокрема, з головою Миколаївської обласної державної адміністрації Олексієм Савченком. Причина — реконструкція аеропорту, за яку відповідав Волошин. Чиновники ОДА вимагали затвердити акти виконаних робіт по реконструкції, проведених із порушенням тендерного законодавства. За час підготовки матеріалу Савченко не знайшов часу поспілкуватися з Громадським.

Уже після виходу матеріалу очільник Миколаївської ОДА приїхав до Києва та погодився відповісти на питання Громадського. Савченко стверджує, що був на лікарняному, коли сталася трагедія. Після того дав свідчення правоохоронцям. Водночас голова облдержадміністрації переконує: на Волошина не тиснув, у реконструкцію аеропорту не втручався.

Крім того, в інтерв'ю Громадському Савченко вперше визнав, що знайомий з Юрієм Крисіним — обвинуваченим у справі про вбивство журналіста В'ячеслава Веремія в лютому 2014-го. У ній очільник Миколаївської ОДА також свідчив правоохоронцям.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про загиблого військового льотчика Владислава Волошина

Голова Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 28 березня 2018 року Фото: Олександр Кохан/Громадське

З часу самогубства Владислава Волошина минуло 10 днів. Ви майже не спілкувалися з журналістами, зробили декілька дописів у Facebook. Де ви були і що робили весь цей час?

5-го березня я пішов у планову відпустку на лікування. І коли це сталося — повернувся до України.

Чи маєте ви власну версію того, що сталося?

У мене є певні припущення. Але я певен, що слідство повністю відпрацює всі напрямки і надасть вичерпну інформацію. Я звернувся до міністра внутрішніх справ, до народних депутатів та генерального прокурора України — провести слідство неупереджено.

Саме я знайшов Владислава, коли він повернувся зі Збройних сил України, запросив його на роботу, і я не знімаю із себе відповідальності. Я відповідаю за все, що відбувається на території Миколаївської області.

Колеги Владислава, які спілкувалися з ним за день до його гибелі, стверджують, що на нього тиснули з боку облдержадміністрації, щоб він підписав акти виконаних робіт від компанії «Житлопромбуд-8». Саме вона ремонтувала аеропорт. Це правда?

Це певна брехня. Актів у природі не існує.

Ми бачили документи.

Ви бачили договір і перелік певних робіт, викладені в інтернеті. Я хотів би нагадати, що цей договір підписав пан Карпін (Максим Карпін — колишній перший заступник голови Миколаївського міжнародного аеропорту — ред.). Він же і виклав переписку. Це колишній перший заступник пана Галайка (Михайло Галайко — екс-голова Миколаївського міжнародного аеропорту — ред.), якого затримали в грудні за спробу дати мені хабаря в моєму кабінеті.

Важлива деталь, про яку ніхто чомусь не згадує: внизу, біля обласної адміністрації, в машині, з частиною грошей затримали пана Карпіна.

За що вони вам хабар пропонували?

За продовження контракту.

Голова Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 28 березня 2018 року Фото: Олександр Кохан/Громадське

За вашою ініціативою у 2017 році компанія «Житлопромбуд-8» почала реконструкцію Миколаївського міжнародного аеропорту. Але за роботи компанія взялася ще до оголошення офіційного тендеру.

У розслідуванні журналіста Андрія Лохматова є аудіозапис, де начебто колишній директор аеропорту відмовлявся проводити цей тендер. За місяць його затримали на хабарі. Його місце зайняв Волошин, який провів тендер. У тому ж розслідуванні є аудіозапис, де ми чуємо, як ваші колеги начебто тиснули на Владислава. За нашою інформацією, в ОДА йому обіцяли прикрити незаконність дій.

Я не чув цих записів. Якщо ви маєте таку інформацію, то я, як голова облдержадміністрації, офіційно вимагаю, щоб ви звернулися до правоохоронних органів, дали свідчення й передали всю інформацію. Це моя державна позиція.

Заступник керівника Миколаївського аеропорту Владислав Волошин (у центрі) у день його призначення на посаду, Миколаїв, 24 липня 2017 року Фото: Газета НикВести

Тобто про цей запис ви нічого не знали?

Я почув про нього вже після публікації в засобах масової інформації. Я щотижня отримую моніторинг ЗМІ. Є конкретні люди, яким треба ставити питання, які навіть тут у вас є в записі. Вони повинні вам відповідати на це питання. Це колишнє керівництво аеропорту.

Ви знали про проведення тендеру?

Галайко мені доповідав, що все відбувається в законний спосіб.

Тобто ви не знали про те, що тендер має пройти на частково виконані роботи?

Мені доповідали, що в аеропорту відбуваються аварійні роботи, що вони виконані. Наприкінці грудня ми затримуємо пана Галайка та пана Карпіна. Постає питання: що робити далі? Я збираю нараду, на яку запрошую громадськість, ЗМІ, і всіх, хто є серед підрозділів, які можуть надати оцінку. Ми проводимо оцінку саме в аеропорту і відкриваємо ось цей загадковий збудований термінал.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Небо над Миколаєвом: що відомо про загибель льотчика Волошина

Я звертаюся до всіх правоохоронних органів, щоб вони надали свою оцінку. Хтось каже, що треба проводити тендер, хтось каже, що не треба. Ви ж не забувайте, що в нас є певний план, згідно з яким ми рухаємося, щоб отримати сертифікат. Саме для цього нам потрібен термінал.

Хто вирішив проводити тендер? Ви? Ваш заступник?

Я не можу вам відповісти на це питання.

Голова Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 28 березня 2018 року Фото: Олександр Кохан/Громадське

Ваш помічник Валентин Гайдаржи знав, що роботи частково виконані до проведення тендеру…

Ще раз повторюю, я зібрав усі служби, привіз в аеропорт. Ми на нарадах вирішували, що нам робити: проводити тендер чи не проводити, як викреслювати ці роботи. Цей тендер неможливо було не проводити.

Але ж не на виконані вже роботи.

Послухайте, ніхто не може оцінити ці роботи. Треба провести тендер, щоб компанія, яка перемогла, заявила про те, що роботи вже виконані. Щоб зробити опис цих робіт, а після того пройти експертизу.

Голова Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко (праворуч) із своїм заступником Валентином Гайдаржи, Миколаїв, 20 лютого 2017 року Фото: Газета НикВести

Це можна було зробити до проведення тендеру.

Чекайте, не перебивайте. Викреслити ці роботи з повного тендера. І тільки після того розірвати договір, зробити ще раз експертизу проекту, і зайти вже на новий тендер, з урахуванням викреслених робіт. Крапка.

Так як і ви кажете, законодавство робити не дозволяє. Це можна зробити тільки через суд. Але це, як мені доповідали всі присутні на нараді, могло відтягувати відкриття аеропорту.

Ви дуже сильно хотіли провести цей тендер. Галайко цього робити не хотів, а Владислав Волошин зробив це...

Владислав Волошин — кристально чиста людина, яку я глибоко поважаю, поважав і поважатиму. І хотів би, щоб ніхто не спекулював на його імені. Жодного порушення законодавства в тому, що він провів тендер, немає.

Голова Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 28 березня 2018 року Фото: Олександр Кохан/Громадське

Ви стверджуєте, що тендер проведений законно. Чому НАБУ вважає його незаконним? Про що вони повідомили у своєму листі. Як повідомили і про те, що проводити тендер на вже виконані роботи керівництво аеропорту не мало права.

НАБУ нам рекомендувало. І ми прислухалися до рекомендацій, але НАБУ висловило їх уже після того, як тендер провели. Коли ми отримали документи, звернулися до всіх, є рекомендації, все.

Тобто ви не визнаєте порушення тендерної процедури?

Нема жодного порушення законодавства.

Чому тоді Владислав Волошин не відмінив цей тендер?

Є вже складена ситуація. Торік, коли поспішали відкрити аеропорт, мене запевняли, що все нормально, не треба втручатися, пане голово, навіть наради не проводь. І я справді не проводив наради.

Торік підписані договори з паном Карпіним, із цією компанією, яка виконувала аварійні роботи. Я неодноразово наголошував: у який спосіб відбувається? Де проект? Який кошторис? Скільки коштує квадратний метр? Чому квадратний метр дорожчає постійно на 30%?

Мені розповідали, що після того, як проект проходить держекспертизу, той об'єкт, що раніше коштував 100 гривень, одразу починає коштувати 350 гривень. Я із цим ніколи не погоджувався. Ну і погодьтеся, що я не маю бути обізнаний в усьому, якщо є керівник, — він відповідальна особа. У нього на режимному об'єкті, до речі, це теж порушення, хтось перебуває, щось відбувається. Вони несуть за це відповідальність.

Розповідати про тиск, показувати щось таке, це, мабуть, добре виглядає на загал.

Поясніть, чому тоді Владислав відмовлявся підписувати акти виконаних робіт?

Тому що актів виконаних робіт не існує.

В якому сенсі не існує? Нам їхнє існування підтвердили в юридичному відділі. Григорій Стерпул (голова правління «Житлопромбуд-8» — ред.) також підтвердив наявність листа та актів.

Ви можете спілкуватися з ким завгодно і сперечатися. Я вам повідомляю: в миколаївському аеропорту жодного дня актів не було.

Голова Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 28 березня 2018 року Фото: Олександр Кохан/Громадське

Давайте підсумуємо. Жодних проблем з тендером не було, актів виконаних робіт немає. Однак директор аеропорту стріляється. Через що? Якщо все нормально.

Я вам ще раз кажу. Я дав вичерпні свідчення. Із Владиславом ми спілкувалися на початку березня. Наразі є таємниця слідства, сподіваюся, що слідчі оприлюднять інформацію, яку мають сьогодні в кримінальній справі. І всім буде чітко зрозуміло. Я вам більше скажу — Владислав у жодному разі не приховував того, що відбувається в нього з Карпіним, з Галайкою.

Чому сам Владислав уважав, що в його діяльності були порушення? Якщо вірити переписці, оприлюдненій миколаївським журналістом, де начебто Волошин каже: «Я порушив закон».

Я відповідаю, саме Влад — він не юрист, він не займався господарською діяльністю, він багато речей, мабуть, не розумів, ми просто всіляко сприяли і допомагали йому. От і все.

Коли ви востаннє спілкувалися?

Я, на жаль, не можу зараз надати ті свідчення, які я надав правоохоронним органам. До 18 березня всі мали нараду в аеропорту. І він був налаштований на майбутнє, він хотів літати, ми з ним обговорювали це. Він мріяв про певні речі.

Ви знайомі з Юрієм Крисіним?

Так. Ми познайомилися у 2011 році. Стосовно пана Крисіна я 2 роки тому надав слідчому вичерпну інформацію. Я хотів би прокоментувати, але в мене немає дозволу коментувати свої свідчення. Але я запевняю вас, що будь-який злочин за часів Майдану я засуджую. І я запевняю вас, що я є добровольцем армії, я мав прямий стосунок до Революції Гідності. Ми з ним не спілкуємося, востаннє спілкувалися, мабуть, у 2014 році.

Юрій Крисін, якого звинувачують у викраденні та катуванні людей, під час засідання Дарницького районного суду, 26 березня 2018 року Фото: Сергій Дунда/Громадське

Крисін у 2014-му повідомляв вам про масові розстріли під час Майдану. Правильно?

Я хочу сказати, що такі повідомлення лунали майже місяць.

Він конкретно прийшов до вас в «Авант Банк», в офіс. Таке було?

Послухайте мене. Я не знаю, звідки у вас ця інформація.

Від перевірених джерел.

Якщо ту інформацію, яку ви зараз розповідаєте, вам надав слідчий, і у вас є дозвіл на це, давайте спілкуватимемося в правовий спосіб. Я так, як вам потрібно, спілкуватися не буду.

Чому?

Я надав вичерпну інформацію слідчому. І я вас запевняю, що моя інформація і все те, що я надав, ні в якому разі не впливало на хід подій на Майдані. Крапка.

Коли востаннє спілкувалися?

Ми з ним не спілкуємося. Востаннє це було, мабуть, у 2014 році. І більше того, я хочу сказати, що я на сьогоднішній день маю стосунок до органів державної влади і багато органів сьогодні теж, як ви кажете, займаються і мають можливість знати оперативну інформацію, вони можуть достеменно встановити, коли я востаннє спілкувався з паном Крисіним.

Чи думаєте про відставку? І чи спілкувалися із цього приводу з президентом?

До побачення.

Голова Миколаївської обласної держадміністрації Олексій Савченко під час інтерв'ю Громадському, Київ, 28 березня 2018 року Фото: Олександр Кохан/Громадське

Поділитись: