СБУ передала Мінцифрі реєстр моряків, на якому злочинці заробляли по $150 млн щороку

Служба безпеки передала Міністерству цифрової трансформації Державний реєстр моряків, який захопили рейдери. Нещодавно правоохоронці викрили схему, за якою від моряків вимагали кошти за складання іспитів на підтвердження кваліфікації.

Про це повідомляє пресслужба СБУ та Мінцифри.

В СБУ вказали, що повернули реєстр з-під контролю сторонніх людей, наразі триває відновлення відповідних сервісів. Обіцяють, що невдовзі «Електронний кабінет моряка» працюватиме у повному обсязі.

У Мінфицри зазначають, що в оновленому реєстрі можна буде знайти всю необхідну інформацію про моряка — від документів про освіту та кваліфікаційних документів до медичних сертифікатів. Крім того, відомство веде перемовини про закупівлю Crew Evaluation System 6.0 — системи комп’ютерного тестування моряків, щоб запобігти корупції.

Що передувало?

22 липня Служба безпеки повідомила, що викрила та заблокувала схему отримання дозвільних документів. За їхніми даними, Державний реєстр моряків контролювали сторонні приватні люди, які незаконно оформлювали дозвільні документи.

Так, у схемі поєднувалась робота мережі агентів-посередників, які за винагороду «допомагали» морякам проходити регулярне підтвердження своєї кваліфікації, та незаконне втручання в державний реєстр.

Якщо моряк хотів самостійно пройти тестування через особистий кабінет, йому створювали перепони: наприклад, затягували строки видачі сертифікатів чи спотворювали результати іспитів.

Тоді, за даними СБУ, моряки були змушені звертатися до посередника. Агенту потрібно було платити 3-8 тисяч доларів, залежно від посади моряка.

Правоохоронці підрахували, що учасники схеми щороку заробляли понад 150 мільйонів доларів. У схемі були залучені колишні та нинішні посадовці Державної служби морського та річкового транспорту України та Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків.

Наразі двом агентам-посередникам повідомили про підозри, інших причетних встановлюють.