СБУ перевіряє радіаційну безпеку через провокації рф щодо використання «брудної бомби»

Контррозвідка Служби безпеки разом з іншими представниками Сил оборони проводить рейдові перевірки стану радіаційної безпеки в усій Україні. Це сталося на тлі постійних погроз та провокацій із боку кремля щодо використання «брудної бомби».

Про це повідомила СБУ.

У СБУ розповіли, що лише за тиждень правоохоронці обстежили сотні місць масового скупчення людей та об’єктів критичної інфраструктури, а також тисячі транспортних засобів, які диверсанти рф могли потенційно використовувати для перевезення радіоактивних матеріалів.

Передусім спецслужбовці зосередилися на моніторингу блокпостів у прифронтових і деокупованих районах, пунктів пропуску через кордон тощо.

Фахівці не виявили небезпечних радіоактивних матеріалів.

Під час таких рейдів силовики відпрацьовують спільні алгоритми дій і механізми оперативного реагування на ядерні загрози з боку росії, кажуть спецслужбовці.

У рейдах також брали участь підрозділи з радіаційного, хімічного та біологічного захисту Збройних сил України, Національної гвардії та Державної прикордонної служби.

Зазначимо, що «брудна бомба» — це концепція зброї, що поєднує в собі звичайну вибухівку та радіоактивний матеріал.

Провокації рф щодо «брудної бомби»

Міністр оборони росії сергій шойгу 23 жовтня 2022 року в телефонних розмовах із главами Міноборони Франції, Великої Британії й Туреччини заявив, що Україна нібито готує провокації із застосуванням «брудної бомби».

Уряди Сполучених Штатів, Великої Британії та Франції спільно засудили такі заяви росії, а також наголосили на продовженні підтримки України у війні.

В американському Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що росія заявами про намір України застосувати «брудну бомбу» хотіла сповільнити або зупинити військову допомогу від Заходу, оскільки рф стикається з невдачами на полі бою.

На заяви шойгу відреагували й в Україні. Президент Володимир Зеленський у відеозверненні сказав, що «всі добре розуміють, хто є джерелом усього брудного, що тільки можна уявити в цій війні».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запросив експертів МАГАТЕ перевірити об'єкти України на наявність «брудних бомб». Зрештою, інспектори МАГАТЕ не виявили ознак перебування такого озброєння в Україні.