Війна

«Благодійні спонсори»: чому СБУ підозрює гуманітарні фонди у фінансуванні тероризму

29 листопада, 2017 13:01
Війна/«Благодійні спонсори»: чому СБУ підозрює гуманітарні фонди у фінансуванні тероризму
Зберегти
Вигляд
lead
Таємно від самих підозрюваних, цієї осені спецслужба розпочала активну перевірку їхньої діяльності, а до деяких гуманітарних фондів уже завітали слідчі. На чому ґрунтуються обвинувачення СБУ та чому вони загрожують країні черговим міжнародним скандалом, з’ясовувало Громадське.

Міжнародна організація «Лікарі без кордонів» та маленькі провінційні фонди, протестантські релігійні групи та борці з поширенням ВІЛ/СНІДу серед наркозалежних та секс-робітниць — близько трьох десятків благодійників відтепер об’єднує не лише гуманітарна діяльність, а й звинувачення Служби безпеки України у фінансуванні тероризму.

Таємно від самих підозрюваних, цієї осені спецслужба розпочала активну перевірку їхньої діяльності, а до деяких гуманітарних фондів уже завітали слідчі. На чому ґрунтуються обвинувачення СБУ та чому вони загрожують країні черговим міжнародним скандалом, з’ясовувало Громадське.

Презервативи на підтримку сепаратистських рухів

Міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я» — неурядова організація, яка вже понад 15 років здійснює координацію та фінансування проектів із протидії поширенню ВІЛ в Україні. 3 жовтня вона першою повідомила про кримінальне провадження СБУ — працівники підозрюються у фінансуванні тероризму та співпраці з російською ФСБ. На офіційній сторінці фонду оприлюднили витяг із судової ухвали, що дозволяла слідчим СБУ перевірити рух коштів по рахунках у кількох комерційних банках.

«І це, панове, не жарт, адже до 1 квітня ще далеко! Проте, Геловін на носі, тож готуємося до захисту й чекаємо на гостей у маскарадних костюмах!», — зазначається в дописі фонду.

Мобільна амбулаторія благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» в Києві. Проведення тестування на ВІЛ та надання медично-консультативної та психологічної допомоги Фото: Альянс громадського здоров'я Alliance for Public Health

В єдиному реєстрі судових рішень Громадське відшукало повний текст ухвали, з якого випливає, що під підозрою СБУ перебуває ще одна організація, що бореться з ВІЛ — «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» (ЛЖВ — ред.).

«...досудовим розслідуванням установлено, що в період із початку 2015 року по даний час, невстановлені фізичні особи — представники Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» та Благодійна організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», діючи умисно та за попередньою змовою групи осіб, за сприяння співробітників ФСБ РФ, розробили та впровадили схему виведення грантових грошових коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (м. Женева, Швейцарія, далі — Глобальний Фонд) на тимчасово окуповану територію АР Крим для їх використання з метою фінансування терористичних організацій «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» (далі — «ДНР» та «ЛНР»), інших антидержавних проросійських та сепаратистських рухів, Інтернет ресурсів».

 

Громадське звернулося до СБУ з проханням детальніше пояснити, на чому ґрунтуються підозри слідства, але щось пояснювати там відмовилися, посилаючись на таємницю слідства.

Не розуміють суть претензій і самі фігуранти справи. Павло Скала — директор із політики та партнерства «Альянсу громадського здоров’я» — підтверджує, що організація справді є великим розпорядником коштів Глобального фонду, та, як і всі інші отримувачі допомоги, проходить регулярні перевірки та звітує про витрачені кошти перед міжнародними авторитетними аудиторами.

Нині, розповідає Павло Скала, Альянс надає допомогу 300 тисячам людей, 13 тисяч із них живуть на неконтрольованій урядом території Донбасу, понад 12 тисяч —  у Криму. Постачає переважно медикаменти, презервативи, тести на гепатит та ВІЛ. Однак усі поставки на окуповані території проходять узгодження з Міністерством соціальної політики, Антитерористичним центром і контролюються профільним віце-прем’єром Павлом Розенком, який відповідає за гуманітарну допомогу.

Медпрепарати для лікування ТБ та обладнання, необхідне для діагностики, доставлене «Альянсом громадського здоров’я» в Донецьк Фото: Альянс громадського здоров'я Alliance for Public Health

Звинувачення з боку Служби безпеки — фактично міжнародний скандал, уважає Скала й наводить власні версії:

«Ми знаємо, до чого звикло СБУ під час попередньої влади: це контроль фінансових потоків, віджимання бізнесу. Бізнес уже загнувся, але є якісь ліквідні організації, якісь кошти, які йдуть без контролю СБУ. Інша версія — дискредитація керівництва держави, для того, щоби найбільший фонд, який надає допомогу понад 100 країнам світу, зупинив фінансування, і Україна просто «ляже», бо ми не маємо відповідних ресурсів для профілактики й боротьби з епідемією».

Дивіться повне інтерв’ю Павла Скали в програмі «Громадське.Схід»

Цікаве й саме кримінальне провадження №22017000000000064, у рамках якого Альянс і «Мережа ЛЖВ» підозрюються у фінансуванні тероризму. Виділене на початку цього року з іншої справи щодо діяльності «ДНР» та «ЛНР», провадження об’єднує розслідування кількох не пов’язаних між собою епізодів — від ремонту доріг на Одещині до підробки американських банківських карток.

Серед фігурантів провадження, яких, відповідно до судових ухвал, слідство підозрює у фінансуванні тероризму є і конвертаційні центри, і обмінні пункти, і міжнародна платіжна система WebMoney, постачальники будівельних матеріалів і торговці металобрухтом.

Шизофренія для антикорупціонерів

Голова «Всеукраїнська мережі ЛЖВ» Дмитро Шерембей, убачає в діях спецслужбовців своєрідний «натяк» СБУ: постачання ліків «за лінію розмежування» треба припинити. Каже, що наслідки можуть бути буквально смертельними:

«На окупованій території живе 11 тисяч людей із ВІЛ. Якщо вони припинять лікування, то просто помруть. Також вони можуть інфікувати інших. Донецьк та Луганськ були і лишаються українськими, і коли повернуться під український контроль, у нас буде 100 тисяч людей, яких треба буде лікувати».

«Всеукраїнська мережа ЛЖВ» одночасно стала фігурантом ще одного кримінального провадження щодо використання коштів Глобального фонду. Генпрокуратура так само підозрює її та ще одну ГО — «Пацієнти України» — у привласнені коштів Глобального фонду. У судовій ухвалі щодо надання слідчим доступу до документів організацій зазначається:

«… у період 2014 — 2016 років, службові особи благодійних організацій «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та «Благодійний Фонд «Пацієнти України», діючи за попередньою змовою групою осіб (…)  керуючись корисливим мотивом та метою незаконного особистого збагачення, зловживаючи своїм службовим становищем, із залученням третіх осіб, шляхом закупівлі в останніх за завищеними цінами фармацевтичних засобів та препаратів, а також шляхом проведення безтоварних фінансово-господарських операцій, привласнили кошти міжнародної організації «Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією» (...) в особливо великих розмірах, що виділялися в якості грантів Україні для закупівлі фармацевтичних засобів/препаратів та проведення інших заходів із попередження та протидії поширенню ВІЛ-інфекцій/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань».

 

Дмитро Шерембей пов’язує таке скоординоване переслідування з боку правоохоронців із антикорупційною діяльністю «Мережі ЛЖВ» та «Пацієнтів України» у сфері держзакупівель Міністерства охорони здоров’я:

«Подібні звинувачення повинні мати дуже високий рівень підтвердження, бо тоді це вже шизофренія. Одночасно три силових системи (Поліція, СБУ та ГПУ — ред.) отримують однаковий документ від одного судді на вилучення документів, потім звинувачення у фінансуванні тероризму, наркоторгівлі. Одна лише деталь, яка означає, що це координує хтось один. Пряма задача — нашкодити, бо прямих звинувачень немає. Нам просто повідомляють «закрийте рота, припиніть займатися реформами, припиніть викривати корупцію, не лізьте в наші справи».

Слідчі вилучають документи в офісі «Пацієнтів України» — організація підозрюється в розкраданні коштів Глобального фонду, які виділені Україні, 20 жовтня 2017 року Фото: Дарія Гірна/Громадське

На підтримку Альянсу, «Мережі ЛЖВ» та «Пацієнтів України» вже висловилася неформальна коаліція «Правозахисний порядок денний», до складу якої входять, зокрема, Українська Гельсинська спілка, Харківська правозахисна група, «Восток-SOS» тощо. Вони називають кримінальне провадження тиском на громадянське суспільство з боку силовиків.

Так само виступили на захист власних грантоотримувачів — «Мережі ЛЖВ» та «Пацієнтів України» — у міжнародному фонді «Відродження», відзначаючи високий рівень фінансової прозорості.

«У світлі випадків посилення тиску проти організацій громадянського суспільства, чия активність публічно викриває явища корупції, ми також маємо підстави говорити про загрозу виникнення системного опору з боку влади конструктивному громадському активізму. Це зупиняє демократичні реформи, неможливі без участі громадськості, і цьому треба покласти край», — зазначається в заяві фонду.

«Мережа ЛЖВ», за підтримки міжнародної медичної організації «Лікарі без кордонів», відправляє гуманітарний вантаж — ліки для 6500 ВІЛ-позитивних людей — у Донецьк, лютий 2015 року Фото: Мережа ЛЖВ

Організована злочинна змова

У єдиному держреєстрі судових справ Громадське відшукало ще одне кримінальне провадження щодо фінансування тероризму. СБУ підозрює в злочинній змові ще 24 благодійні організації, зокрема благодійний фонд «Лікарі без кордонів — Бельгія» — міжнародну гуманітарну місію, яка надає допомогу цивільному населенню, що страждає від військових конфліктів та стихійних лих.

Згідно тексту ухвали Шевченківського райсуду Києва від 20 вересня щодо перевірки реєстраційних документів «Лікарів без кордонів — Бельгія», організація спільно з іншими 23-ма благодійними фондами...

«...діючи в складі організованої групи, за сприяння співробітників ДФС України та Мінсоцполітики України, здійснюють фінансування тероризму в особливо великих розмірах, а саме — фінансове та матеріальне забезпечення терористичних організацій шляхом передачі гуманітарних товарів і коштів так званим «ДНР» та «ЛНР» під виглядом підтримки постраждалого населення на тимчасово непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей...»

Польова місія «Лікарів без кордонів» працює на сході України з травня 2014 року. Наразі мобільні клініки організації надають медичну та психологічну допомогу мешканцям південних районів Донецької області, підконтрольних українському урядові. Організація також надає безкоштовні ліки хворим на туберкульоз в пенітенціарних закладах у Бахмуті, Маріуполі та Дніпрі.

Восени 2015 року керівництво самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» видворило «Лікарів без кордонів» з непідконтрольних районів Донбасу, куди організація постачала безкоштовні медикаменти, зокрема, ліки від туберкульозу, інсулін та препарати для гемодіалізу. Їй закидали шпигунство та постачання незаконних психотропних препаратів. «Лікарі без кордонів» звинувачення відкидали, та врешті були змушені припинити місію на непідконтрольних уряду територіях.

Нині в організації обережно коментують кримінальне провадження СБУ. У листі Громадському, зокрема, зазначають:

«Організації «Лікарі без кордонів — Бельгія» відомо про те, що її ім’я згадується в ухвалі Шевченківського районного суду міста Києва. Організація не отримувала жодної офіційної інформації щодо цього, та якщо потрібно, готова надати будь-яке сприяння в цьому питанні відповідним органам влади України».

«Лікарі без кордонів» надають медичну та психологічну допомогу мешканцям сходу України з 2014 року Фото: Maurice Ressel/MSF

Список багодійників

Але деякі з 23-х інших благодійних організацій, що фігурують у тому ж кримінальному провадженні, довідалися про підозри СБУ від кореспондентів Громадського.

«Тероризм? Це що, розіграш?», — щиро дивувалась у телефонній розмові з Громадським представниця Міжнародного благодійного фонду «Мир», зареєстрованого в селі Оженин на Рівненщині, яка попросила не згадувати її ім’я в публікації.

Ознайомившись із судовою ухвалою, жінка підтвердила, що благодійна організація справді неодноразово постачала гуманітарну допомогу на схід України, однак лише на підконтрольні уряду території. Звинувачення у фінансуванні тероризму вона, як, утім, й інші співрозмовники Громадського, категорично відкидає.

«Ми найстаріша благодійна організація на Буковині! Наші засновники — націоналісти та радянські дисиденти. Про яке фінансування «ДНР» та «ЛНР» може йтися?», — обурюється заступниця голови чернівецької ГО «Гільфе» Людмила Бродова.

Пані Бродова надіслала Громадському численні свідчення постачання гуманітарної допомоги від її організації на схід України, зокрема бійцям ЗСУ та протестантським громадам підконтрольних уряду районів. Стверджує, що має документальні підтвердження від усіх отримувачів.

Частина організацій зі списку кримінального провадження вже де-факто припинили гуманітарну діяльність, як-от Християнський благодійний фонд «Тавіфа», зареєстрований в Ірпені, та його відділення в селі Плоске Черкаської області.

«Уже рік не завозимо ніякої гуманітарної допомоги, — розповідає представник фонду Микола Томило, — Після того як податківці разом з СБУ знайшли в нашому контейнері з гуманітарним одягом та взуттям якісь незареєстровані сумки».

Деякі благодійні фонди з кримінального провадження вже підпадали під увагу податківців та прокуратури у зв’язку з імовірним контрабандним постачанням комерційних товарів під виглядом гуманітарних вантажів.

Зокрема благодійна організація «Дотик», зареєстрована в селі Білокриниця Тернопільської області, цьогоріч у серпні підозрювалась у постачанні понад 2 тисяч тонн «гуманітарного» одягу та взуття, які начебто реалізовувалися через мережі магазинів «секонд-хенду».

Благодійний фонд «Плече» з Луцька вже фігурував у розслідуванні «Слідства.інфо» щодо «гуманітарної контрабанди». Організація, яка протягом останніх п’яти років отримала аж 196 гуманітарних вантажів, пов’язаних із Олександром Рудинцем, — пастором протестантської церкви «Царство Боже». Провадження проти фонду та низки інших волинських благодійних організацій розслідує місцева прокуратура.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ​«Гуманітарна катастрофа»: комерційні вантажі під виглядом гуманітарки

Передача гуманітарної допомоги в Нижньо-Станівецький психоневрологічний будинок-інтернат — 20 металевих ліжок та 10 матраців — Чернівецькою міською організацією «Гільфе» Фото: Андрій Маковей

Частина фондів, що фігурують у справі СБУ, справді має ознаки фіктивності — згадки про них удалося знайти лише в Єдиному держреєстрі юридичних та фізичних осіб та рішеннях робочої групи Мінсоцполітики про дозволи на ввезення «гуманітарки».

Та це ніяк не пояснює, чому в змові з метою фінансування тероризму, разом із ними підозрюються відомі міжнародні та українські організації.

«Таке враження, що взяли всіх найбільших отримувачів «гуманітарки» та запхали їх в одну справу», — припускає Людмила Бродова з ГО «Гільфе».

Її організація вже надіслала до СБУ, Генпрокуратури та МВС протестну заяву, в якій вимагає публічного спростування звинувачень у торгівлі гуманітарною допомогою та фінансуванні самопроголошених «республік».

Підозрюваних шукають у Мінсоці

У СБУ відмовились відповідати на запит і щодо цього кримінального провадження, посилаючись на недопустимість розголошення матеріалів досудового розслідування.

Але з тексту судових рішень зрозуміло, що справа стосується саме діяльності робочої групи при Мінсоцполітики і можливої контрабанди під виглядом «гуманітарки».

Так, у порушення ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» робоча група з питань гуманітарної політики та визнання вантажів гуманітарними при Мінсоцполітики постійно визнає гуманітарними вантажі по яких не визначено кінцевого отримувача, тобто вантажі, які не є адресними, а також такі, що не відповідають ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», оскільки значну кількість вантажів одержують релігійні організації, тоді як релігійна діяльність не належить до цілей і сфер благодійної діяльності.

Для досягнення зазначеної протиправної мети, створюються підконтрольні іноземні компанії (виступають донорами гуманітарної допомоги) благодійні фонди та релігійні організації (виступають отримувачами гуманітарної допомоги), а при переміщенні вантажів через митний кордон України здійснюється підміна фактичних товарно-супровідних документів на документи нібито гуманітарної допомоги, з використанням реквізитів підконтрольних іноземних та українських підприємств. Комерційний товар після визнання його гуманітарною допомогою, усупереч планам розподілу реалізується іншим суб’єктам господарювання за грошові кошти, які в подальшому направляються на фінансове та матеріальне забезпечення незаконних збройних формувань т. зв. «ДНР» і «ЛНР».

Громадське звернулося із запитом до Міністерства соціальної політики та попросило пояснити, про які саме гуманітарні вантажі йдеться, і чи проводилися в міністерстві якісь слідчі дії. Та на момент підготовки матеріалу відповіді не отримало.

Денис Шевченко, засновник благодійного фонду «Фармварта», який так само фігурує в «списку 24-х» у розмові з Громадським розповів, що на початку жовтня слідчі СБУ проводили вилучення документів у Мінсоцполітики. За його інформацією, під прицілом слідчих — діяльність заступника міністра Олександра Привалова, який опікується розподілом «гуманітарки».

«Робота групи під керівництвом Привалова викликала в благодійних організацій багато питань: зупинялися вантажі, були спроби впровадити якісь централізовані схеми завезення гуманітарної допомоги», — розповідає Шевченко.

Робота «Лікарів без кордонів» на сході України Фото: Manu Brabo; Jon Levy/MSF

Схожі претензії до діяльності заступника міністра висувають і в ГО «Гільфе» та кількох інших опитаних Громадським благодійних організаціях.

Водночас у Мінсоцполітики у відповідь на запит Громадського, запевнили, що питання гуманітарних вантажів — не у сфері повноважень Олександра Привалова. Від інших коментарів щодо кримінальної справи відмовилися.

Денис Шевченко погоджується, що контрабанда комерційних товарів, зокрема, секонд-хенду, під виглядом гуманітарної допомоги в Україні дійсно набула вражаючих розмірів.

«Ідеться про тисячі тонн вантажів. По сумнівних благодійних фондах у дуже короткі терміни ухвалюються накази, їхні заявки передають треті особи», — розповідає він.

Припущень щодо принципу формування «списку 24-х» Денис Шевченко не має. Появу в кримінальному провадженні власної організації пов’язує із політичним переслідуванням.

Сам Шевченко наразі перебуває в Іспанії, і, за його словами, уже звернувся із заявами до місцевих правоохоронців та кількох посольств європейських країн в Україні із проханням дати правову оцінку кримінальній справі СБУ. Щодо появи в розслідуванні незаконного ввезення гуманітарної допомоги статті про фінансування тероризму засновник «Фармварти» має дві версії:

«Швидше за все, її просто «пришили» до справи. Можливо, через те, що Привалов до 2014 року був слідчим прокуратури Донецької області, зокрема, працював у рідному місті Віктора Януковича — Єнакієво. Або СБУ таким чином просто захотіло прибрати до рук «жирне »контрабандне розслідування».

Громадське продовжує чекати на відповіді від СБУ, Мінсоцполітики та ДФС щодо відкритих кримінальних проваджень та готове опублікувати позицію держорганів.

Довідка:

Стаття 258-5. Фінансування тероризму

1. Фінансування тероризму, тобто дії, вчинені з метою фінансового або матеріального забезпечення окремого терориста чи терористичної групи (організації), організації, підготовки або вчинення терористичного акту, втягнення у вчинення терористичного акту, публічних закликів до вчинення терористичного акту, сприяння вчиненню терористичного акту, створення терористичної групи (організації), — караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років та з конфіскацією майна.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або з корисливих мотивів, або за попередньою змовою групою осіб, або у великому розмірі, або якщо вони призвели до заподіяння значної майнової шкоди, — караються позбавленням волі на строк від восьми до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою чи в особливо великому розмірі, або якщо вони призвели до інших тяжких наслідків, — караються позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

4. Особа, крім організатора або керівника терористичної групи (організації), звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені цією статтею, якщо вона добровільно до притягнення до кримінальної відповідальності повідомила про відповідну терористичну діяльність або іншим чином сприяла її припиненню або запобіганню злочину, який вона фінансувала або вчиненню якого сприяла, за умови, що в її діях немає складу іншого злочину.

Пов`язані новини