Сенат Франції проголосував за визнання Нагірного Карабаху. В Азербайджані заявили про упередженість французів

Сенат Франції проголосував у середу, 25 листопада, про прийняття резолюції, за якою визнають Нагірно—Карабаську Республіку (Республіку Арцах).

Про це повідомив один з авторів резолюції Бруно Ретайо.

Зазначається, що у Сенаті (верхній палаті парламенту Франції) за прийняття резолюції проголосували 305 членів, один висловився проти. Перед голосуванням майже дві години тривали дебати щодо Нагірного Карабаху.

Раніше резолюцію також підтримали у нижній палаті. Це означає, що її підтримав весь парламент і тепер резолюцію має розглянути уряд.

На своїй сторінці у Twitter Ретайо зазначав, що «тільки незалежність може міцно гарантувати права і свободи населення Нагірного Карабаху перед обличчям турецького ісламістського експансіонізму».

Проєкт резолюції був внесений на розгляд верхньої палати французького парламенту 18 листопада. Зокрема у ньому закликають «визнати республіку Нагірний Карабах і зробити це визнання інструментом переговорів для встановлення міцного миру».

Також сенатори просять уряд Франції надати населенню Нагірного Карабаху масштабну гуманітарну допомогу, вимагають відкриття гуманітарних коридорів та проведення міжнародного розслідування військових злочинів, скоєних в регіоні.

Що кажуть в Азербайджані?

Політичні партії Азербайджану опублікували спільну заяву щодо резолюції, у якій дії Франції назвали упередженими, а позицію відверто провірменською, пише «Азертадж».

«Упереджені дії, що тривають з перших хвилин конфлікту і по теперішній час, свідчать про те, що Франція, як країна-співголова Мінської групи ОБСЄ, не може зберігати нейтралітет...Франція упереджено захищає загарбницьку Вірменію, вона необ'єктивна, підтримує окупанта і не виконує посередницьку місію», ㅡ йдеться в заяві.

Водночас в Азербайджані заявляють, що останні події показали, що «в реальному врегулюванні конфлікту зацікавлені лише Росія і Туреччина».

Реакція Вірменії

Прем'єр-міністр Вірменії Нікола Пашинян подякував за рішення Сенату Франції у Twitter та заявив, що країна «підтверджує свою прихильність до загальнолюдських цінностей, а також до поваги основних принципів міжнародного права».

Що передувало?

Через військові успіхи Азербайджану в Карабаху влада Вірменії змушена була погодитись на невигідну угоду, яка, серед іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, вони мали забезпечувати безпеку власне самої невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки. Ті райони НКР, які Баку вже зайняв, також залишаються під контролем Азербайджану.

Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.

Повний текст угоди читайте тут.

Така угода викликала обурення вірменів, у Єревані відбувались акції протесту, від прем'єра Нікола Пашиняна вимагають піти у відставку.