Верхня палата американського парламенту, Сенат, ухвалила 13 лютого резолюцію, якою обмежує повноваження президента США Дональда Трампа щодо проведення військових операцій в Іраку.

Як повідомляє Associated Press, за резолюцію в Сенаті, де більшість складають однопартійці Трампа з Республіканської партії, проголосували 55 сенаторів, проти — 45.

За словами автора резолюції, сенатора-демократа Тіма Кейна, вона є важливим підтвердженням права Конгресу щодо оголошення війни.

Тоді як Трамп та інші президенти «завжди повинні мати право на захист США від безпосередньої загрози, повноваження виконавчої гілки влади закінчуються там, де йдеться про оголошення війни», — заявив Кейн під час дискусії в Сенаті.

Приводом до внесення резолюції стало вбивство іранського генерала Касема Сулеймані в ніч на 3 січня внаслідок авіаудару американських військ в Іраку. Після цього відносини між США та Іраном загострилися.

Так, у ніч на 8 січня Іран атакував дві військові бази США в Іраку за допомогою ракет. За останніми даними, понад 100 американських військових зазнали черепно-мозкових травм унаслідок обстрілів — хоча раніше Трамп повідомляв про відсутність постраждалих.

Демократи та республіканці засудили рішення Трампа вбити Сулеймані. За їхніми словами, американські посадовці дуже нечітко вказували на можливість атаки 3 січня, не надавши конгресменам необхідних деталей.

Ухвалена в Сенаті резолюція утверджує виключне право Конгресу на оголошення війни. Крім того, вона зобов’язує Трампа припинити будь-яке використання військової сили проти Ірану чи будь-якої урядової структури країни без попереднього схвалення Конгресом.

Нагадаємо, 10 січня нижня палата американського парламенту, Палата представників, проголосувала за резолюцію, спрямовану на обмеження повноважень президента США у воєнній сфері. Вона є передусім символічною, оскільки не має реальної юридичної сили.

Вона вимагала від президента США припинити використання збройних сил країни проти Ірану в разі, якщо таке рішення не підтримав Конгрес. Винятком є лише необхідність захисту від негайного збройного нападу.

Ухвалені в Сенаті й Палаті представників резолюції не збігаються. Тому Палата — де більшість складає Демократична партія — тепер має проголосувати вже за сенатську резолюцію. У разі схвалення Конгресом Трамп має підписати її або накласти вето — в останньому випадку Сенат може голосами двох третин сенаторів усе ж домогтися її прийняття.

Поділитись: