Сенатор-республіканець заявив, що оскаржуватиме перемогу Байдена на виборах президента США в Конгресі. А так можна було?

Член Республіканської партії Джош Гоулі складає присягу сенатора після перемоги на виборах. Вашингтон, США, 10 січня 2019 року
Член Республіканської партії Джош Гоулі складає присягу сенатора після перемоги на виборах. Вашингтон, США, 10 січня 2019 рокуJosh Hawley / Facebook

Сенатор-республіканець від штату Міссурі Джош Гоулі заявив, що під час затвердження результатів голосування на виборах президента США в Конгресі 6 січня виступить проти визнання перемоги демократа Джо Байдена.

Гоулі став першим сенатором, який публічно підтвердив наміри оскаржити перемогу Байдена. У своїй заяві він зазначив, що своїми діями хоче «підкреслити неспроможність деяких штатів… дотримуватися власного виборчого законодавства, а також безпрецедентне втручання великих ІТ-монополій у вибори».

«Конгрес принаймні повинен розслідувати заяви щодо виборчих фальсифікацій і ухвалити заходи для забезпечення недоторканності виборчого процесу. Але Конгрес досі нічого не зробив», — йдеться в заяві Гоулі без наведених конкретних прикладів фальсифікацій.

Що з цього приводу думають інші республіканці та сам Байден?

Лідер сенаторів-республіканців і один із головних політичних союзників Трампа Міч Макконел уже кілька разів публічно заявляв, що визнає перемогу Байдена на виборах, і закликав колег по партії не вдаватися до оскарження виборів у Конгресі 6 січня.

Інший сенатор-республіканець від штату Небраска Бен Сас на днях заявив, що особисто спілкувався з понад двома десятками своїх колег, намагаючись відмовити їх від участі в, як він висловився, «небезпечній затії».

У штабі майбутнього президента, своєю чергою, заявляють про впевнену перемогу Джо Байдена та обраної ним кандидатки у віцепрезиденти Камали Гарріс. «Конгрес засвідчить результати виборів так само як він це робить кожні чотири роки», — йдеться в заяві речниці штабу Байдена Джен Псакі.

Чи може це якось вплинути на результат виборів?

Відповідно до Конституції США, 6 січня Конгрес — американський парламент — має формально затвердити результати президентських виборів. Йдеться про голосування колегії виборників, яка віддала більшість голосів (306) Байдену і меншість (232) — Трампу.

Цей процес може затягтися, якщо принаймні один член кожної палати парламенту вирішить оскаржити результати. У такому разі Конгрес має провести двогодинні дебати, після чого може простою більшістю голосів відхилити результати голосування колегії виборників.

Але для такого розвитку подій за таке рішення мають висловитися в обох палатах Конгресу. Оскільки більшість у нижній палаті (Палаті представників) — за демократами, до яких належить і Байден, цей сценарій є фактично неможливим.

Уже можна сказати, що згадане обговорення й голосування, найімовірніше, буде. Кількадесят республіканців із Палати представників, зокрема конгресмен від штату Алабама Мо Брукс, заявили, що також оскаржуватимуть результати виборів під час засідання Конгресу 6 січня.