Міністерство фінансів вирішило, як розвиватимуться чотири державні банки — Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк і ПриватБанк — протягом найближчих чотирьох років. Головна мета — продаж установ, повністю або частково, приватним інвесторам.

Частка банків, власником яких є держава, за останні два роки сягнула рекордної позначки — 55%. Історично державними є Ощадбанк (17% ринку) та Укрексімбанк (13%). У 2009 році цю «родину» поповнив Укргазбанк. Тоді завдяки націоналізації його врятували від банкрутства. Нинішня його частка на ринку — 5%.

Останнім до цієї групи наприкінці 2016-го долучився найбільший банк України — ПриватБанк. За кількістю депозитів населення, платіжних карток і банкоматів його частка перевищує 60%.

«Така ситуація не є нормальною на будь-якому ринку, коли одній стороні фактично належить така велика частка. Це створює ризики монополізації ринку одним гравцем», — пояснює аналітик банківського сектору групи ICU Михайло Демків.

Це не типово для країн ЄС. Приміром, у Польщі держбанки займають лише 24% банківського ринку. У Румунії — близько 8%. У Чехії, Великій Британії та Франції — не більше 1 — 2%.

Навіщо продавати державні банки?


Держава не є ефективним управлінцем. Від 2014 року державні банки вже отримали з бюджету понад 200 мільярдів гривень. Найбільше коштів — 155 мільярдів — потребував ПриватБанк. Тобто кожен українець заплатив за підтримку банків майже 4500 гривень.

І це ще не кінець. Голова правління Ощадбанку Андрій Пишний заявив, що цьогоріч банк потребуватиме ще 17,85 мільярдів.

Одна з причин такої «фінансової дірки» — велика частка кредитів, які не обслуговуються. Якщо в приватних банках таких кредитів близько 30 — 40%, то в державних — більш ніж половина! Переважно це так звані «політичні» кредити, що до 2014 року видавалися  державним підприємствам або особам, наближеним до колишньої влади.

«Держава інколи робить для своїх банків окремі правила. Наприклад, дозволила Ощадбанку кредитувати Нафтогаз на пільгових умовах. Це було багато років тому, нині це вже не настільки актуальна проблема, але такий принцип є», — пояснює Михайло Демків.

Чи отримає держава прибуток від продажу держбанків?


У світовій практиці не так багато прикладів, коли держава змогла вигідно продати державні банки.

«США витратили відносно їхньої економіки досить небагато, буквально 3 — 4% ВВП, і наразі вже змогли повернути ці кошти, продавши банки. А от Німеччина чи Нідерланди наразі не змогли повернути своїх коштів», — розповідає Михайло Демків.

У Мінфіні сподіваються від продажу банків отримати близько 85 мільярдів гривень. Це набагато менше, ніж уже витратили з бюджету на їхню підтримку.

Що буде з банками до їхнього продажу?


  • Ощадбанк концентруватиметься на мікро-, малому й середньому бізнесі. Торік банк уже запустив програму підтримки приватних підприємців «Будуй своє».
  • Укрексімбанк поступово відмовиться від обслуговування населення й зосередиться на роботі з великими експортерами й імпортерами.
  • ПриватБанк залишиться роздрібним банком і працюватиме також з малим та середнім бізнесом.

«Ми не плануємо, що ПриватБанк кредитуватиме великі підприємства в корпоративному секторі. Це буде передусім малий бізнес і роздрібний сегмент», — сказала перша заступниця міністра фінансів Оксана Маркарова.

А от Укразбанк розвиватиметься як вузькоспеціалізований банк — екобанк. Він сконцентрувався на розвитку «зеленого напрямку» економіки: фінансує проекти в альтернативній енергетиці, а також у нових напрямках, як переробка сміття й відходів.

Поділитись: