Роман Труба вже півроку керує Державним бюро розслідувань — новим правоохоронним органом, запуск якого повинен завершити реформування правоохоронної системи в Україні. Нині, за його словами, ДБР перебуває на першому етапі формування, а вже у вересні запрацює остаточно.

Якими справами займатиметься ДБР і як взаємодіятиме з іншими правоохоронними органами — Громадське публікує основні тези інтерв'ю з директором.

Навіщо потрібне ДБР і чим воно займатиметься?

Основу створення ДБР заклали ще в 1995 році, адже саме тоді Україна взяла на себе зобов'язання щодо реформування правоохоронної системи.

«20 років ми чекали на створення ДБР і в 2017-му ухвалили закон у контексті виконання умов безвізу», — зазначив Рома Труба.

ДБР розслідуватиме кримінальні провадження стосовно топ-посадовців, правоохоронців і суддів. Окремою категорією справ будуть військові злочини.

Створення бюро — це завершальний етап реформування правоохоронної системи. Вона цілковито приведена у відповідність із міжнародними стандартами. Це означає, що за органами прокуратури залишається тільки функція нагляду за слідством. Досудове слідство передали правоохоронним органам, а саме: Нацполіції, СБУ, фіскальній службі, НАБУ і ДБР на етапі створення.

Фактично, ДБР розслідуватиме, а ГПУ здійснюватиме процесуальне керівництво і підтримуватиме державне обвинувачення у справах, які розслідують правоохоронні органи.

Водночас справи з інших органів, наприклад, з розформованого департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури ДБР не забиратиме — це закріпили у відповідному поки що законопроекті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Директор ДБР про розформування департаменту спецрозслідувань ГПУ: Я в це не вірю

Труба визнав, що суспільство наразі не має чіткого розуміння роботи ДБР: «Ми залучатимемо науково-консультативну раду, створену при ДБР, а також Раду громадського контролю, щоб було більше розуміння повноважень і функцій Бюро.

Я робитиму все для того, щоб наші методи роботи були схожими на роботу американського ФБР», — додав Труба.

Директор Державного бюро розслідувань Роман Труба в студії Громадського, Київ, 26 червня 2018 року Фото: Сергій Дунда/Громадське

Навіщо ДБР розслідувати корупційні злочини, якщо є Національне антикорупційне бюро?

Повноваження НАБУ і ДБР не будуть пересікатися. Вони прописані в Кримінально-процесуальному кодексі. НАБУ розслідує 13 статей, це виключно корупційні злочини. ДБР розслідуватиме всі статті, передбачені Кримінальним кодексом України, окрім тих, які розслідує НАБУ.

«Для прикладу, хто буде розслідувати кримінальні справи щодо отримання хабарів правоохоронцем чи працівником прокуратури? ДБР. І ці справи належать до корупційних».

Водночас мета в НАБУ і ДБР одна: боротьба зі злочинністю у вищих ешелонах влади.

Хто працюватиме в ДБР?

Романа Трубу обрали торік на конкурсі. Сьогодні на близько 700 посад у Державному бюро розслідувань подали заяви вже понад 5 тисяч претендентів. Чинні працівники ДБР уже вивчили близько 13 тисяч документів.  

«Закон визначає, що 40% працівників, яких ми обираємо, повинні мати певний професійний досвід. І понад 51% можуть не мати досвіду слідчої або оперативної роботи», — уточнив директор ДБР.

Наразі конкурси до Бюро проводить так звана зовнішня комісія. Вона також обирала директора і заступників. У законі прописано, що не лише керівництво, а й 140 — 170 інших працівників має обрати саме ця комісія.

Труба з цим не погоджується і хоче сам обирати підлеглих:

«Уся відповідальність за діяльність ДБР покладається на директора Бюро. Не можуть працівників середньої ланки керівників, а також всіх працівників структурного підрозділу внутрішнього контролю обирати політики. Тоді повинні обирати комісії, створені директором Бюро».

Директор Державного бюро розслідувань Роман Труба в студії Громадського, Київ, 26 червня 2018 року Фото: Сергій Дунда/Громадське

Коли запрацює ДБР і що для цього треба?

Державне бюро розслідувань має стратегічний план дій на 5 років. Нині ДБР на першому, «установчому» етапі:

«Цей етап, можливо, невидимий, я не можу казати про результати розслідування, але від того, наскільки правильно закладемо фундамент, залежатиме наскільки ефективно ми зможемо проводити розслідування. Плани залишаються тими ж амбітними. Перші кримінальні провадження збираємося розпочати у вересні. Для цього необхідно отримати приміщення та забезпечити матеріально-технічну частину для кожного працівника, завершити конкурс й обрати кращих з кращих».

«І для цього потрібно ухвалити в другому читанні законопроект про внесення змін у закон про Державне бюро розслідувань. Один з основних моментів — розпочати професійне навчання тих, кого оберуть. Цей закон — суто технічний і не зачіпає ні політичних амбіцій, ні інтересів жодного іншого правоохоронного органу. Коли його ухвалять, можна буде розпочати конкурси на оперативних працівників і керівників середньої ланки».

Повноцінно ж ДБР запуститься до Нового року.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile