ENRU

Що відомо про Гната «Топаза» Кромського?

7ccf830eaae12bcc5
Харківський антимайданівець Гнат Кромський («Топаз») під час засідання суду в Харкові, 30 січня 2018 року. Київський райсуд міста Харкова засудив його до 8 років ув'язнення Фото: Андрій Марієнко/УНІАН
Гната Кромського (відомого за прізвиськом «Топаз») засудили до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Якщо вирок набуде чинності, йому залишиться відсидіти 2 роки з урахуванням «закону Савченко».

Кромський був одним з керівників охорони «Антимайдану» під час протестів у Києві та Харкові у 2013 — 2014 роках. Відомим став після публікації в мережі відео журналіста Сергія Рульова, на якому останній сказав фразу, що стала інтернет-мемом: «Топаз, дай команду!»

Після повернення з Києва до Харкова закликав Володимира Путіна ввести туди війська для захисту населення й паралельно брав участь у сутичках за контроль над Харківською ОДА.

1 березня 2014 року представники «Антимайдану» взяли під контроль ОДА, учасників Євромайдану ставили на коліна й публічно принижували. Тоді під час сутичок постраждали близько сотні людей. Пізніше в інтерв'ю LifeNews «Топаз» заявив, що зіткнення спровокував «Правий сектор».

У березні 2014 року на мітингу біля Харківської міської ради Кромський відкрито агітував за федералізацію України. За кілька днів його затримали за рішенням суду й залишили під домашнім арештом.

Але вже на початку квітня 2014-го «Топаз» тікає з-під домашнього арешту, знявши браслет, і переховується в будівлі Харківської ОДА, яку на той час контролювали учасників «Антимайдану».

За кілька тижнів у Донецьку під час зустрічі з журналісткою російського телеканалу LifeNews Кромського заарештували співробітники СБУ.

На початку вересня 2014 року Гната Кромського звільнили під особисте зобов’язання.

У грудні прес-служба прокуратури Харківської області оголосила його в розшук і за кілька днів його заарештували втретє на одному з пунктів пропуску, коли він намагався перетнути кордон з Росією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа Майдану: Що ми знаємо про найгучніші судові процеси в історії України

Харківський антимайданівець Гнат Кромський («Топаз») (праворуч) під час засідання суду в Харкові, 30 січня 2018 року. Київський райсуд міста Харкова засудив Кромського до 8 років ув'язнення Фото: Андрій Марієнко/УНІАН

У січні 2017 він разом з іншими обвинуваченими у справі «харківських терактів» фігурував у так званих «списках Надії Савченко» для обміну полоненими.

Гната Кромського звинувачують за частиною 1, 2 статті 294 (масові заворушення), частиною 2 статті 289 (незаконне заволодіння транспортним засобом) та частиною 2 статті 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) Кримінального кодексу України. Прокуратура вимагала для «Топаза» 15 років за ґратами.

За час судового процесу термін арешту кілька разів продовжували, а справу починали розглядати спочатку чотири рази

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Списки Савченко»: кого хочуть обміняти бойовики

Харківський антимайданівець Гнат Кромський («Топаз») (праворуч) під час засідання суду в Харкові, 30 січня 2018 року. Київський райсуд міста Харкова засудив Кромського до 8 років ув'язнення Фото: Андрій Марієнко/УНІАН