Хулігани з гранатометом: що відомо про обстріл «Київміськбуду» і ресторану

У ніч проти 13 квітня пострілом з гранатомета пошкодили офіс будівельної компанії «Київміськбуд» і другий поверх ресторану «Хмелі Сунелі», що розташовані на вулиці Омеляновича—Павленка на Печерську. Ніхто не постраждав, наразі стрільця розшукують. Поліція кваліфікувала інцидент як хуліганство. Громадське зібрало все, що відомо про інцидент.

Звідки стріляли

Постріл здійснили близько другої години ночі. Граната поцілила в кут ресторану «Хмелі Сунелі» на другому поверсі. Вибухом пошкодило частину ресторану і вхідні двері офісу «Київміськбуду», де розташований відділ продажу компанії.

Через дорогу від пошкодженої будівлі знайшли відстріляний тубус від реактивного протитанкового гранатомета РПГ-18 «Муха». На тубусі спиляні номери, тож походження гранатомета встановити неможливо. На серійних номерах вказуються номер партії, рік виробництва та ще деякі деталі, за якими можна простежити походження зброї. На сходах «Київміськбуду» також знайшли хвостовик від гранати.

Відстріляний тубус від реактивного протитанкового гранатомета РПГ-18 «Муха» на місці події в Печерському районі, 13 квітня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

У мить пострілу в будівлі «Київміськбуду» перебував охоронець — Борис. За його словами, від вибуху він «упав з дивану на підлогу».

«Я був за дверима, усередині сидів. Я навіть з дивану упав, потім стільки диму було. Це сталося десь о 02:05. Одразу схопив вогнегасник, аж бачу — вогню ніде нема, лише дим. Я навіть не зрозумів одразу, що це постріл», — прокоментував він Громадському.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 запитань про зброю в Україні

Хвостовик від гранати на сходах офісу «Київміськбуду», де розташований відділ продажу компанії, Київ, 13 квітня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/ГромадськеПошкоджені вхідні двері та вивіска над входом до офісу будівельної компанії «Київміськбуд» і другий поверх ресторану «Хмелі Сунелі», Київ, 13 квітня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Поліція

Поліція приїхала на місце інциденту за кілька хвилин, адже неподалік «Київміськбуду» розташований Печерський райвідділок поліції.

«Поліцейські відпрацювали прилеглу територію й вилучили запис із відеореєстратора, на якому зафіксований момент пострілу, а також рештки вибухового пристрою, які доправлять на експертизу», — повідомили в прес-службі поліції Києва.

Правоохоронці розслідують справу за статтею «Хуліганство» Кримінального кодексу. Якщо зловмисника знайдуть, йому загрожуватиме до семи років позбавлення волі.

Поліцейські та криміналісти на місті події. Невідомі вночі вистрілили з гранатомета в Печерському районі, 13 квітня 2018 року. Вибухом пошкодило частину ресторану «Хмелі Сунелі» і вхідні двері офісу «Київміськбуду» Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Реакція «Київміськбуду» та «Хмелі Сунелі»

Громадське намагалося отримати коментар від представників «Київміськбуду», а також відеозаписи з камер спостереження, які мали б зафіксувати мить пострілу. Однак, у компанії відмовилися говорити з журналістами, порадивши взяти офіційний коментар з їхнього сайту.

«Київміськбуд» розцінює цей інцидент як прояв нечесної конкурентної боротьби [...] Справа перебуває на контролі в столичної поліції. Наголошуємо, що робота підприємства здійснюється у звичайному режимі», — ідеться в повідомлені на сайті «Київміськбуду».

Так само відмовилася спілкуватися з журналістами й директорка ресторану «Хмелі Сунелі» Яна Нагорна, додавши, що зйомка на території закладу заборонена. Станом на 13 годину дня будівельники ремонтували другий поверх «Хмелі Сунелі», куди влучила граната.

Поліцейські та криміналісти на місті події. Невідомі вночі вистрілили з гранатомета в Печерському районі, 13 квітня 2018 року. Вибухом пошкодило частину ресторану «Хмелі Сунелі» і вхідні двері офісу «Київміськбуду» Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Журналісти «Громадського» неодноразово помічали, що ресторан «Хмелі Сунелі» відвідують українські політики, народні депутати й бізнесмени. Інколи на парковці під закладом чергують бодігарди.

РПГ-18 «МУХА»

Ручний протитанковий гранатомет РПГ-18 «Муха» призначений для одноразового використання. Його розробили в СРСР у 1970-х роках, загалом виготовили близько півтора мільйона одиниць. РПГ-18 широко застосовується у бойових діях на Донбасі як бійцями ЗСУ, так і бойовиками самопроголошених «республік».

У бойовій готовності гранатомет має довжину близько одного метра, ефективна дальність прямого пострілу — 135 метрів. «Муха» приводиться в бойову готовність за 10 секунд. Якщо після пострілу електричний механізм не спрацьовує або після 4 — 5 секунд польоту заряд не влучає в ціль, бойова головка самознищується.

За 2017 рік Нацполіція вилучила з незаконного обігу зброї 78 гранатометів. Загалом торік правоохоронці задокументували майже 8 тисяч фактів незаконного поводження зі зброєю й вилучили майже 2,5 тисячі одиниць вогнепальної зброї, 240 тисяч набоїв, понад дві тисячі гранат та 72 вибухових пристрої.