«Вільні люди мають зброю!», «Самозахист!» — скандують мітингувальники, попереду колони йдуть двоє чоловіків з барабанами та дівчина, яка грає на волинці.

Близько 500 людей вийшли 6 жовтня на акцію за вільне володіння вогнепальною зброєю в Києві. «Марш за правo на самoзахист» пройшов від парку Шевченка повз головне управління СБУ до Майдану Незалежності. Організували ходу партія «Традиція і порядок» а також організація «Демократична Сокира». 

«Українці мають право захищати власне життя, близьких та своє майно!» — йдеться на сторінці організаторів акції у Facebook.

Хто і як сьогодні може отримати зброю в Україні, та якою є нині ситуація з її обігом — у матеріалі Громадського. 

Скільки зареєстрованої зброї?

Станом на січень 2018 року в Україні офіційно зареєстровано близько 800 тисяч одиниць вогнепальної зброї. Ідеться про мисливські гладкоствольні рушниці й мисливські нарізні гвинтівки. Володіють нею 663 тисячі українців. Такі дані надали в Національній поліції, передають «Українські новини».

Як впливає на обіг зброї ситуація в країні?

Заразом від початку війни на Донбасі кількість вироків суду за статтею про незаконне поводження зі зброєю в Києві зросла більш ніж на 50%. Про це свідчать дані Єдиного реєстру судових рішень.

Найбільше ж засуджених за порушення статті 263 Кримінального кодексу у Волинській області: якщо від 2010 до 2014-го тут винесли 97 таких вироків, то від початку бойових дій на Донбасі їх уже понад дві сотні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Контрабанда зброї в Європу: за що судять француза Муто на Волині (СПЕЦРЕПОРТАЖ)

Стаття 263 Кримінального кодексу за незаконне зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передачу чи збут вогнепальної зброї передбачає позбавлення волі на термін від одного до п'яти років. Громадяни, які добровільно здають незаконно придбану вогнепальну зброю, звільняються від відповідальності.

За минулий рік поліція вилучила 2,5 тисячі одиниць вогнепальної зброї. Майже половина — це пістолети, 78 гранатометів, а також автомати, обрізи та гвинтівки. Також правоохоронці вилучили 240 тисяч набоїв, понад дві тисячі гранат та 72 вибухові пристрої. У 2017 році поліція задокументувала майже вісім тисяч фактів незаконного поводження зі зброєю.

Хто і як може отримати зброю?

Юристи, які виступають за лібералізацію володіння вогнепалом, часто звертають увагу, що законного або законодавчо врегульованого володіння зброєю в Україні не передбачено.

Річ у тім, що більшість питань поводження зі зброєю регулюється наказом МВС. Документ на 88 друкованих сторінок затверджений ще 1998 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Тилові стрільці: Кому і за що силові міністри роздають нагородну зброю

  • Пневматичну чи газову зброю може придбати кожен громадянин з 18 років.
  • Вогнепальну мисливську гладкоствольну зброю — з 21 року.
  • Мисливську нарізну — з 25. Для цього потрібно пройти процедуру перевірки, отримати дозвіл від поліції, а використовувати мисливські рушниці й гвинтівки можна тільки на полюванні.
  • Короткоствольну травматичну зброю, що стріляє гумовими або іншими несмертельними кулями, можуть придбати, наприклад,  працівники судів, охоронні структурижурналісти.

Кількість зброї, яку може мати громадянин України, необмежена, однак власник зброї повинен «забезпечити її безумовну схоронність».

  • Короткоствольною вогнепальною зброєю володіти може досить обмежене коло осіб — переважно військові та правоохоронці. Цивільні громадяни не мають права купувати бойові пістолети, автомати, кулемети чи штурмові гвинтівки. Водночас можуть отримати їх як нагороду від Адміністрації президента, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України чи Міністерства оборони.

Міністерство оборони неодноразово відмовлялося розкривати кількість виданої нагородної зброї у відповідь на журналістські запити. АП, МВС та СБУ на запит DW повідомляли, що роздали за 2014-2016 роки понад 2,3 тисячі одиниць нагородної зброї. Скільки з них цивільним — невідомо.

Які зміни до законодавства пропонуються?

Законопроект «Про цивільну зброю і боєприпаси» зареєстрований групою з 34 депутатів у Верховній Раді ще в грудні 2014 року, однак і досі його не розглянули.

Проект пропонує, зокрема, надати право володіти не лише гладкоствольною, а й «короткоствольною нарізною вогнепальною зброєю та короткоствольною зброєю, призначеною для стрільби боєприпасами, спорядженими еластичними елементами менш смертельної дії» всім дієздатним, психічно здоровим, несудимим громадянам України.  

Для цього потрібно буде отримати спеціальний дозвіл, який видаватиметься з 18 років для гладкоствольної зброї та з 21 року — для нарізної.

Повністю заборонити до цивільного обігу законопроект пропонує, серед іншого, автоматичну вогнепальну та перероблену чи саморобну вогнепальну зброю.

Арсен Аваков та його оточення мають натомість іншу ініціативу, яка б не надавала настільки широкого права на володіння короткоствольним вонгнепалом. Так, голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський пропонував надати таке право лише громадянам, які служили в Нацполіції або СБУ.

 Якої думки про володіння зброєю українці?

Петиція щодо легалізації вогнепальної зброї однією з перших з'явилася на відповідному сервісі на сайті президента у 2015 році, досить швидко набравши необхідні для розгляду 25 тисяч голосів. Президент передоручив це питання Верховній Раді та Конституційній комісії, утім, заявив, що не підтримує подібні ідеї.

І він, і голова МВС Арсен Аваков неодноразово посилалися на соціологію, мовляв більшість українців проти лібералізації обігу вогнепалу. Натомість генеральний прокурор Юрій Луценко в інтерв'ю газеті «Сегодня» заявив, що є «переконаним прихильником легалізації короткоствольної зброї для людей, які пройшли необхідну підготовку, а надто для тих, хто має власність і необхідність її захищати».

Згідно з даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», яке проводилося торік улітку, ініціативу легалізації купівлі вогнепальної зброї підтримують 18% опитаних, не підтримують 77% і 5% — не визначилися.

Водночас на сайті громадської організації «Українська асоціація власників зброї» теж проводиться опитування, щоправда лише серед користувачів. На питання, чи придбали б вони зброю для самозахисту, понад 97% респондентів відповіли «так». До речі, саме голова Наглядової ради цієї громадської організації Георгій Учайкін є автором петиції щодо легалізації вогнепалу.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Спецрепортаж Громадського про французького громадянина, який спробував вивезти з України партію зброї, боєприпасів і вибухівки, однак був затриманий українськими спецслужбами на кордоні.

 

Поділитись: