Життя

Що відомо про вбивство журналістки на Мальті

29 листопада, 2017 13:17
Життя/Що відомо про вбивство журналістки на Мальті
Зберегти
Вигляд
lead
Пообіді 16 жовтня на Мальті вибухнуло авто журналістки Дафни Каруани Галіції, яка була авторкою розслідувань корупції в рамках проекту Panama Papers. Від отриманих травм жінка загинула на місці. Громадське розповідає, що відомо про вбивство, та ким була журналістка.

Вибух автівки

53-річна журналістка загинула неподалік свого дому — у власному авто Peugeot 108. Це трапилось у містечку Бідінія на півночі острова.Вибух був настільки потужним, що розірвав автівку на частини й розкидав їх по узбіччю. За даними місцевої поліції, спрацювала вибухівка, яку заклали в авто напередодні.

Як повідомляє ВВС, за два тижні до трагедії журналістка зверталась до місцевої поліції із заявою про погрози. Втім, жодних деталей не повідомила.

Прем'єр-міністр Мальти Джозеф Мускат, який також був фігурантом розслідувань журналістки, засудив убивство, назвавши його «варварським нападом на свободу преси». «Всі знають, що Каруана Галіція була суворим критиком щодо політиків, і також мене особисто, але цей варварський вчинок не можна виправдати», —  сказав він.

Поліція Мальти відкрила кримінальне провадження та почала розслідування за статтею «вбивство».

Експерти-криміналісти на місті вибуху автомобіля мальтійської журналістки Дафни Каруани Галіції, недалеко від її дому, у містечку Бідінія, 16 жовтня 2017 року Фото: REUTERS/DARRIN ZAMMIT LUPI

Ким була журналістка?

Дафна Каруана Галіція — одна із найвідоміших журналісток-розслідувачок на Мальті. Вона була учасницею міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) і брала участь у проекті «Панамський архів». У своєму розслідуванні Panama Papers вона викрила дружину прем’єр-міністра Мальти, на яку була зареєстрована низка офшорних компаній, зокрема пов'язаних із топ-чиновниками Азербайджану.

Як повідомляють колеги Галіції, журналістка також робила розслідування і про місцевих депутатів та бізнесменів, про мальтійську мафію, яка тримала підпільні гральні заклади на острові. Також Галіція писала про російських та азербайджанських топ-посадовців, які займались відмиванням коштів на Мальті. Свої розслідування журналістка здебільшого публікувала на власному блозі.

Дмитро Гнап, журналіст проекту Громадського Слідство.Інфо, працював разом із Дафною над спільним розслідувальним проектом Panama Papers.

«Протягом останніх двох років їй регулярно погрожували. Ворогів у Дафни було дуже багато. Вона була дуже досвідченою, сміливою і професійною журналісткою-розслідувачкою. Хтось із наших колег у внутрішньому листуванні «Panama Papers» справедливо зазначив, що її смерть не можна назвати нещасним випадком. Нещасний випадок — це якщо хтось переходить дорогу, і його збиває автобус. А журналіст-розслідувач, який викриває політиків та організовану злочинність найвищого рівня, фактично перебуває на війні. Рано чи пізно загибель будь-кого з нас може бути невипадковою», — розповів журналіст.

Пам'ятна акція у Валлетті за журналісткою Дафною Каруаною Галіціэю, яка загинула напередодні. В руках у учасниці поминальної процесії ліхтар із фотозображенням Дафни, 17 жовтня 2017 року Фото: REUTERS/DARRIN ZAMMIT LUPI

Вуличні акції

Після смерті журналістки на вулиці Валлетти — столиці Мальти — вийшли сотні людей із вимогою розслідувати вбивство журналістки. Серед присутніх були також депутати, в тому числі лідер опозиції Адріан Делія, екс-лідер опозиції Саймон Бусуттіл, а також екс-прем'єр Лоуренс Гонзі. У мітингу також взяли участь відомі активісти та учасники громадських організацій Мальти.

Колишній прем'єр Мальти Лоуренс Гонзі (в центрі) під час пам'ятної акції у Валлетті, 17 жовтня 2017 року Фото: REUTERS/DARRIN ZAMMIT LUPI

Син розслідувачки, журналіст Метью Каруана Галіція, звернувся до преси:

«Мою матір убили, тому що вона стояла між верховенством права і тими, хто намагався його порушити. Але вона стала ціллю також через те, що була єдиною людиною, яка це робила. Ось що відбувається тоді, коли державні інституції перестають працювати: часто останньою людиною, яка цим займається, є журналіст. Що водночас робить її першою людиною, яка помирає».

Крім цього, у вечір її вбивства у місті Сліема на півдні Мальти зібрались тисячі людей, щоб пом’янути журналістку, — повідомляє Times of Malta. Місцеві мешканці запалили свічки на знак пам’яті про Галіцію. На додачу, багато людей на Мальті змінили фотографії свого Facebook-профілю на траурні зображення.

Пам'ятна акція із свічками у містечку Сен-Джуліанс на північному сході Мальти, 16 жовтня 2017 року Фото: REUTERS/DARRIN ZAMMIT LUPIЛідер опозиції Адріан Делія (в центрі) під час пам'ятної акції Фото: REUTERS/DARRIN ZAMMIT LUPI

Пов`язані новини