У Сирії, поблизу міста Аль-Бахра, загинув громадянин Нідерландів Шьорд Хеегер. Хеегер — колишній боєць «Правого сектору», в Сирії воював на боці курдських загонів народної самооборони. Ким він був, як опинився на сході України, а згодом — у Сирії, з'ясовувало Громадське.

Життя

На батьківщині Хеегер працював збирачем сміття й оператором колл-центру. Одне з відео, розміщених на каналі нідерландця в YouTube — це нарізка промов Адольфа Гітлера та одного з основоположників націонал-соціалізму Йозефа Геббельса. У підписі до відео Хеегер називає промови чудовими.

В іншому ролику Хеегер розповідає, як добре було б, якби Росія опинилася під пануванням Третього Рейху.

Як пише нідерландське видання AD, раніше Хеегер був активним учасником «духовних» сайтів, де дискутували про «чисту Європу». На одному з таких ресурсів його дописувач характеризує Хеегера як «справжнього борця»:

«Не має значення, з якого боку він бився, він просто хотів піти на війну. Йому потрібно було знайти «справжню війну».

Ще на батьківщині він почав тісно спілкуватися з представниками общини сирійських курдів у Нідерландах. Члени общини називають Шьорда «вірним товаришем і братом», який вирішив «більше не закривати очі на несправедливість, яка там (у Сирії — ред.) відбувається». «Як він сам сказав: війна в Сирії — це свобода!».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Вагнер» створили, щоб не визнавати втрати російської армії у війні в Сирії — дослідники воєнних конфліктів

Коли саме Хеегер прибув до Сирії та вступив до лав курдських загонів самооборони, точно невідомо. На відео, датованому травнем 2017 року, він розповідає про участь у військовій операції «Гнів Євфрату» зі звільнення від «Ісламської держави» міста Ракка. Ця операція курдських «Демократичних сил Сирії» відбувалася в листопаді 2016 року.

Курдські загони народної самооборони називають себе національною армією так званого Сирійського Курдистану. Займають переважно оборонну позицію та ведуть боротьбу проти всіх інших груп, що воюють у Сирії. Групу заснувала курдська партія «Демократичний союз» (PYD) та «Курдський верховний комітет» (DBK). Своєю метою називають підтримку порядку й убезпечення курдських поселень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Референдум про незалежність Курдистану: сценарії майбутнього

Донбас

Перед тим, як вирушити до Сирії, у 2015-2016 роках Хеегер воював на сході України в складі інтернаціонального підрозділу ДУК «Правий сектор» в Авдіївці та Мар'їнці. Крім нідерландця, у складі підрозділу були також італійці, американці й шведи.

На Донбас Хеегер вирушив, не маючи бойового досвіду, й умів лише стріляти, розповів Громадському начальник головного штабу ДУК «Правий сектор» Олег Кузько із позивним «Кулібін».

Колишній боєць «Правого сектору» та курдських загонів народної самооборони в Сирії, громадянин Нідерландів Шьорд Хеегер Фото: сторінка у facebook

Про участь Хеегера в бойових діях на Донбасі в лютому 2017 року писало американське видання The Washington Post. Журналісти видання поспілкувалися з Хеегером на позиціях у Мар'їнці. Тоді він розповів, що навіть батьки не знають, що він воює в Україні.

Як пише видання AD, рішення змінити Донбасі на Сирію Хеегер пояснював друзям-курдам у Нідерландах тим, що «війна в Сирії була важливішою». «Ця війна не про владу, це про свободу», — казав Шьорд.

Смерть

Шьорд Хеегер загинув 15 лютого, поблизу населеного пункту Аль-Бахра під час підриву автомобіля смертником «Ісламської держави». Про це повідомив російський Telegram-канал Directorate 4.

За іншими даними, того дня «Ісламська держава» не проводила атак смертників. Останній підрив, за який угруповання взяло відповідальність, скоїли 11 лютого. Саме тоді нідерландець, імовірно, дістав поранення й за чотири дні помер.

Місто Аль-Бахра розташоване в провінції Дейр-ез-Зор. Там останнім часом тривають бої між залишками угрупування «Ісламська держава» та курдськими загонами. Періодично коаліція на чолі зі США завдає авіаударів по їхніх позиціях.

Пізніше про смерть Хеегера повідомили у Twitter одразу декілька курдських журналістів. Загибель підтвердили на офіційному сайті загонів народної самооборони (YPG), а згодом і в Міністерстві закордонних справ Нідерландів.

 

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile