Ще три родини з дітьми змогли виїхати з окупації — Лубінець

На підконтрольну Україні територію виїхали ще три родини з дітьми з окупованих територій Запорізької та Донецької областей.

Про це повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець.

Одна сім’я разом із трирічним малюком мешкала в Енергодарі. Члени родини працювали на Запорізькій атомній електростанції.

«Коли [сімʼя] відмовилася співпрацювати з окупаційною владою, одразу відчула на собі "російську люб’язність": обшуки, погрози, залякування, примус, фізичне насилля, затримання, допити… На щастя, сім’ї вдалося виїхати, і нині вона в безпеці», — розповів омбудсмен.

Також повернути вдалося 8-річного хлопчика, який разом із мамою переховувався у дідуся й бабусі. Дитина навчалася онлайн в українській школі, проте одного разу в будинок з обшуком прийшли росіяни.

«На щастя, у кімнату, де школяр займався і мав розкладені книжки українською мовою, росіяни не зайшли», — додав Лубінець.

Ще одна дитина, яку вивезли з окупації — 9-річний хлопчик із Донеччини, що був змушений навчатися російською. Водночас він за власним бажанням онлайн здобував освіту в українській школі.

Мамі школяра примусово пропонували відправити дитину «на відпочинок» у Татарстан. Однак жінка постійно писала відмови, адже знала про випадки, коли діти не поверталися з таких «відпочинків».

Нині Офіс омбудсмена з партнерами та іншими державними структурами опікуватиметься, щоб ці діти та їхні сім’ї отримали необхідну допомогу й підтримку. З родинами вже поспілкувалися правоохоронці для того, аби встановити, які злочини вчиняли окупанти.

Також усім повернутим запропонували безоплатну психологічну та медичну допомогу.

Депортація українських дітей 

За даними державної платформи «Діти війни», станом на 18 березня 19 546 українських дітей — депортовані та/або тимчасово переміщені, 2099 вважаються зниклими. Повернути вдалося 388 дітей.

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента росії володимира путіна та уповноваженої зі справ дітей рф марії львової-бєлової за незаконне вивезення українських дітей з окупованих територій до росії. А в липні 2023 року Офіс генерального прокурора розпочав розслідування участі білоруського Червоного Хреста в депортації українських дітей.

У разі депортації вас або вашої родини можна звернутися до Офісу омбудсмена:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720;
  • за телефоном: 044 299 74 08.

Також у разі депортації дитини можна заповнити онлайн-форму заяви «Повідомити про зникнення / депортацію / примусове переміщення дитини» на сайті «Діти війни».