Шмигаль: На сьогодні українське зерно не потрапляє на польський ринок

Прем'єр—міністр України Денис Шмигаль заявив, що наразі українське зерно не потрапляє на польський ринок.
Про це він сказав на брифінгу за підсумками українсько-польських міжурядових консультацій на рівні прем'єрів у Варшаві.
«Українське зерно не потрапляє на польський ринок. Наш уряд запровадив процедуру верифікації 4 культур: кукурудзи, ріпаку, соняшника та пшениці. Без ліцензії експорт цих категорій не відбувається. Ми зараз такі документи, дозволи не видаємо. Будемо видавати їх лише за погодженням з польським урядом. Це перший елемент нашої співпраці та перший крок з нашого боку», — сказав Шмигаль.
Він зазначив, що Україна погодилася на певні обмеження і «запобіжники», які пропонувала Єврокомісія.
«Для нас це не дуже цікава історія. Але ми погоджуємося і розуміємо, що це той необхідний компроміс, щоб аграрний імпорт з України не шкодив або не мав навіть теоретичної загрози польським агровиробникам», — сказав Шмигаль.
Окрім того, Україна звернулася до ЄС щодо невідкладного скринінгу в агарній політиці та транспорті: «Ми відкриті, хочемо зняти будь-які маніпуляції, міфи, дезінформацію».
Серед іншого Україна запропонувала Польщі об'єднати зусилля щодо блокування імпорту російського та білоруського зерна та іншої продукції.
Зі свого боку Україна просила про вільний пропуск через кордон не лише боєприпасів та гуманітарної допомоги, а й пального.
Що передувало?
21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував зустрітися на кордоні польському президенту Анджею Дуді та прем'єр-міністру Дональду Туску на тлі блокади українських вантажівок. Крім того, він заявив, що сам теж готовий приїхати на кордон, де буде весь український уряд — від «логістики до аграрного сектору» — і, зокрема, міністр оборони.
Зустріч урядів Польщі та України запланували на 28 березня у Варшаві. До того польська влада вирішила включити до переліку критичної інфраструктури прикордонні переходи з Україною, визначені ділянки доріг і залізничних колій. Це мало допомогти розблокувати рух транспорту.
У МЗС Польщі анонсували, що на зустрічі урядів України та Польщі обговорюватимуть питання економіки та військової підтримки. Також хочуть обговорити «історичні розбіжності».
Врешті за підсумками зустрічі у Варшаві сторони підписали спільну заяву, де підтвердили, що заходи з лібералізації торгівлі повинні мати позитивний вплив на економіку Польщі, ЄС та України, не дестабілізувати ринки країн. А спільно розроблені механізми повинні контролювати стабільність торгівлі, враховуючи зміну безпекової ситуації в Україні.
Прем'єр Польщі Дональд Туск заявив, що сторони шукають рішення, «які не будуть дошкульним, ані для українських, ані для польських виробників». Міністри, відповідальні за сільське господарство та торгівлю обох сторін продовжуватимуть переговори.
- Поділитися: