Зеленський запропонував Дуді й Туску зустрітися на українсько-польському кордоні

Президент України Володимир Зеленський запропонував польському президенту Анджею Дуді та прем'єр—міністру Дональду Туску зустрітися на кордоні з Україною. Там також будуть представники українського уряду.
Про це він сказав у відеозверненні.
«Я доручив нашому уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні між нашими державами. І я прошу тебе, Дональде, пане премʼєр-міністре, теж приїхати до кордону. Анджею, пане президенте, я прошу тебе підтримати цей діалог», — сказав глава держави.
Крім того, він заявив, що сам теж готовий приїхати на кордон, де буде весь український уряд — від «логістики до аграрного сектору» — і, зокрема, міністр оборони.
За його словами, Україна звернулась до Єврокомісії, щоб у зустрічі польського й українського урядів на кордоні також узяв участь представник Єврокомісії.
Український президент зазначив, що Україна не може змиритися з тим, що зараз відбувається на кордоні, зокрема з появою «відвертих пропутінських гасел». А тому прагне спільно та справедливо розв'язати ситуацію на кордоні.
«Досить москви на наших землях. Досить непорозумінь. Не можна принижувати одне одного, не можна принижувати ані українських, ані польських фермерів. Нам потрібна єдність. Нам потрібні рішення — між нами, Україною та Польщею, і на рівні всієї Європи», — заявив Зеленський.
Що передувало?
Під час протесту в Дорогуську польські фермери відкрили запломбовані українські вантажівки, через що частина зерна, яке везли на експорт, висипалася на дорогу.
Крім того, 20 лютого під час протесту польських фермерів поблизу села Ґожичкі, що неподалік кордону з Чехією, у протестувальників помітили плакат із закликом до путіна, щоб той «розібрався» із владою України та Європейського Союзу. На тракторі з цим плакатом майорів радянський прапор із серпом та молотом.
Згодом через демонстрацію цього плаката польська поліція відкрила кримінальну справу за статтею про пропаганду фашистського чи інших тоталітарних режимів, розпалювання ненависті на національному, етнічному, расовому чи релігійному ґрунті тощо. Санкція передбачає штраф, обмеження свободи або ув'язнення до 2 років.
Про блокаду кордону
Польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року.
Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС.
Польські фермери протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Також міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявив, що в деяких сферах буде необхідне повне блокування імпорту з України, як у випадку із зерновими. На його думку, протести фермерів на кордонах з Україною прийнятні.
Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.
- Поділитися: