Фото:

depositphotos

18 липня Національний банк України ухвалив рішення знизити розмір облікової ставки з 17,5% до 17% та оголосив про наміри подальшого її зниження до 8% до кінця 2021 року.

Облікова ставка — це головна відсоткова ставка країни, за якою банки позичають кошти у Національного банку для своїх потреб. Від цієї відсоткової ставки залежать, зокрема, відсотки за кредитами та депозитами банків. Так, якщо відсоткову ставку знижують, то, відповідно, відсотки за депозитами та кредитами також мають зменшитися. Наприклад, якщо ви берете кредит на купівлю автомобіля чи побутової техніки, то переплатити банку за відсотки за цим кредитом доведеться менше. Водночас зменшаться і ваші доходи від депозитів.

Для чого ухвалюють рішення про зміну облікової ставки?

Головною функцією Нацбанку, відповідно до закону, є підтримка стабільності національної валюти — гривні. А саме Нацбанк намагається уникати її знецінення — інфляції та відповідного росту цін. Наразі інфляція в Україні складає 9% за рік. Раніше вона була набагато вищою.

У часи, коли інфляція висока, Нацбанк ухвалює рішення підвищувати рівень облікової ставки. Це призводить до того, що зростають відсотки за кредитами та депозитами. Населенню та інвесторам стає вигідно не витрачати накопичені кошти, а вкладати їх на депозити та в облігації. Так падає маса грошей в обігу, що призводить до уповільнення інфляції.

Коли інфляція падає, Нацбанк паралельно знижує розмір облікової ставки, чим стимулює кредитування та розвиток економіки, інвестиції у виробництво та споживання.

Про що свідчить падіння облікової ставки?

Рішення про зменшення облікової ставки та прогноз щодо її падіння до 8% наприкінці 2021 року свідчить про те, що, за даними Нацбанку, інфляція в Україні буде продовжувати падати, а кредити будуть дешевшати.

Востаннє Нацбанк знизив облікову ставку у квітні 2019 року. Тоді вона склала 17,5%. Після цього, під час засідання монетарного комітету НБУ у червні, ставку вирішили не знижувати через зростання інфляції.

Водночас за підсумками червня ціни в Україні почали падати, тобто інфляція змінилась на дефляцію. Загалом за місяць ціни впали на 0,5%.

Поділитись: