Що потрібно змінювати у сфері виконання судових рішень. Проєкт ЄС «Право-Justice» презентував соціологічне дослідження

Ірина Жаронкіна, керівниця компонента «Захист прав власності та виконання» Проєкту ЄС «Право-Justice»
Ірина Жаронкіна, керівниця компонента «Захист прав власності та виконання» Проєкту ЄС «Право-Justice» hromadske

Тривалий час проблема виконання судових рішень в Україні лишалась хронічною хворобою системи правосуддя. Офіційна статистика свідчила, що лише незначний відсоток судових рішень доходив до реального виконання.

Утім, зміни в галузі все ж відбулися. Це підтверджує нещодавнє соціологічне дослідження, проведене компанією Human Research на замовлення Проєкту ЄС «Право-Justice» серед експертного та громадського середовища.

Приватні виконавці користуються більшою довірою

«Загалом фізичні та юридичні особи, які користуються послугами виконавців, відзначають, що система працює ефективно. Попри повномасштабну війну, результатами реформи вони здебільшого задоволені, виконавцям довіряють, а їхній професіоналізм не викликає сумніву», — розповіла керівниця компонента «Захист прав власності та виконання» Проєкту ЄС «Право-Justice» Ірина Жаронкіна.

Дослідження зафіксувало, що 94% клієнтів приватних і 63% державних виконавців домагаються бажаного результату. Рівень довіри серед тих, хто звертався за виконанням судових рішень до приватних виконавців, складає 4,5 бали з 5 (до державних – 3.3 відповідно).

На думку респондентів, одна з причин меншої ефективності державних виконавців — завантаженість «паперовою» роботою та велика кількість справ, що не дозволяє приділити достатньо уваги виконанню судових рішень. Водночас приватні виконавці можуть самостійно планувати свою діяльність та залучати помічників.

Про випадки корупції щодо державних виконавців чули 48% опитаних, а на власному досвіді стикались з корупцією державних виконавців 20%. Щодо приватних виконавців ці показники на рівні 32% і 3% відповідно.

Владислав Філатов, директор Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції Українинадано hromadske

Складові реформи

«Дослідження показало величезний запит на подальшу реалізацію реформи як серед виконавців, державних і приватних, так і серед бізнесу та населення. Без подальших законодавчих змін не обійтись», — відзначила Ірина Жаронкіна.

За її словами, респонденти дослідження вважають, що парламентарям варто тримати курс на перегляд повноважень державних і приватних виконавців. На часі запровадження нових алгоритмів для підвищення рівня доброчесності виконавців та справедливого притягнення їх до відповідальності.

Також необхідно автоматизувати та цифровізувати виконавче провадження — удосконалити роботу Автоматизованої системи виконавчого провадження і реалізувати автоматизований арешт рахунків, доступ до реєстрів. Цифровими інструментами варто забезпечити й користувачів послуг (особливо боржників), щоб вони мали можливість ознайомитись з виконавчим провадженням, сплатити борг та контролювати своє виключення з реєстру боржників в режимі реального часу.

Ознайомитись з результатами соціологічного дослідження у сфері виконання судових рішень можна на офіційному сайті Проєкту ЄС «Право-Justice» у розділі «Результати»: https://bit.ly/3R8etL


Матеріал опубліковано на правах реклами. Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.