Глава МВС Арсен Аваков та екс-прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк надали свідчення у справі про державну зраду екс-президента України Віктора Януковича.

Глава МВС Арсен Аваков та екс-прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк надали свідчення у справі про державну зраду екс-президента України Віктора Януковича.

Політики розповіли про те, як екс-президент залишав країну, про дії РФ та свою роль на Євромайдані.

Зокрема, очільник МВС заявив, що йому достеменно відомо про те, що Янукович особисто віддав наказ екс-очільнику МВС Захарченку про розгін активістів. А Яценюк розповів про останню розмову з екс-президентом, 22 лютого.

Громадське зібрало основні тези виступів Яценюка та Авакова у суді.

Про втечу Януковича

Арсен Аваков: «З 23 на 24 лютого я був особисто із візитом до Криму. Після мітингу кримських татар під Радою ми відправилися з Валентином Наливаченком (екс-глава СБУ) у бік Севастополя, щоб зрозуміти, куди ж все ж таки подівся Віктор Янукович, у якому він стані, які в нього наміри і як він планує виконувати в подальшому свої функції. Це було ключовою метою. Я літав туди не для того, щоб, як прийнято говорити, зловити його закувати в кандали і кинути на поталу натовпу. На той момент у нас не було ані відповідних рішень, ані відповідних функцій, ми їхали туди, щоб знайти Януковича».

Арсеній Яценюк: «Віктор Янукович зник проти ночі з 21 на 22 лютого… Янукович не оскаржив у суді своє відсторонення від влади в лютому 2014 року, а отже, визнав його законність».

Про анексію Криму

Арсен Аваков: «Перше, що ми побачили (прибувши до Криму 24 лютого), це ситуація навколо перших так званих цивільних блокпостів навколо Балаклави та Севастополя. Пізніше дуже ясний та акцентований крок, це захоплення Верховної Ради Криму. Тоді ми на це реагували тим, що намагалися наявними силами міліції та внутрішніх військ на той час заблокувати територію ВР, щоб почати перемовини. Але в певний момент нам стало абсолютно зрозуміло, що ми маємо справу з регулярними частинами російської армії, які просто маскуються під невідомих якихось громадських активістів, «зелених чоловічків» тощо.  Зокрема ми виявили в них відповідну зброю, виправку, та наявність особливого акценту у мові… Таким чином, залишаючи територію України крізь російські війська, він (Янукович) знав, що відбувається, і таким чином показував, що він погоджується з такими діями».

Арсеній Яценюк: «З 2010 по 2014 рік більше 50 двосторонніх документів було підписано між Україною і Російською Федерацією. Як правило, ці документи були спрямовані на те, щоб Росія мала якомога більший економічний і безпековий вплив на українську державу… Ухвалення Харківських угод між Україною та Росією про продовження терміну перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 2042 року створило умови для російського вторгнення в 2014 році, оскільки було своєрідною легітимізацією перебування російських військ у Криму».

Про лист Януковича з проханням ввести війська РФ на територію України

Аваков: «Коли Янукович приймав рішення не підписувати договір про асоціацію з ЄС і повернувся з Вільнюса з негативним рішенням, незважаючи на те, що значна частина українців розуміла це питання інакше, перш за все, він боявся особистих взаємин, які у нього були з Путіним і його оточенням. Я думаю, що це вилилося у те, що під диктовку росіян або через власну дурість Янукович написав відповідного листа із закликом росіян увійти на територію України і такий лист передав».

Про контакти з Кремлем після Майдану

Яценюк двічі, за його ж словами, спілкувався з прем’єр-міністром Росії Дмитром Медведєвим. В обох випадках ініціатором контакту Яценюк називає російську сторону.

«Під час першої розмови я йому сказав: «Ви повинні невідкладно повернути свої війська в бараки, в зони постійної дислокації, ви повинні припинити порушення міжнародного права. Якщо є будь-які питання, які стосуються наших двосторонніх відносин, ми готові дискутувати, але незаконна анексія і напад на Україну — це те, що порушує міжнародне право, і те, що підриває наші двосторонні домовленості. Це є неприпустимим». Під час другої заяви я з ним розмовляв, я навіть цитату пам'ятаю, я йому сказав таку фразу: «Ви своїх покидьків приберіть з України, і далі ми з вами будемо говорити про соціально-економічні аспекти». Це був якийсь дивний дзвінок, який стосувався розвитку економічних відносин між Україною та Росією. Це при тому, що Росія здійснила військову агресію».

Про останню розмову з Януковичем

Аваков: «Наприкінці 2010 року, коли я перебував у своєму кабінеті очільника Харьківської ОДА, Віктор Янукович зв’язався зі мною через урядовий зв’язок і запитав, чому я не підтримую його на президентських виборах. Я відповів йому, що мені нема чого йому запропонувати. Він пропонував мені зустрітися. Я відмовився. На цьому наше спілкування завершилося».

Яценюк: «Востаннє спілкувався з Януковичем 22 лютого 2014 року (Янукович зник проти ночі з 21 на 22 лютого) і це була телефонна розмова, телефон належав комусь із членів «Партії регіонів». Я особисто розмовляв з Януковичем з приводу його подальших дій з врегулювання ситуації, яка склалася».

7 грудня Оболонський суд Києва ухвалив рішення про виклик на допит президента Петра Порошенка та інших високопосадовців як свідків у справі про держзраду екс-президента Віктора Януковича. Ішлося також про секретаря РНБО Олександра Турчинова, спікера парламенту Андрія Парубія, главу МВС Арсена Авакова й лідера «Народного фронту» Арсенія Яценюка.

Президент-утікач звинувачується в державній зраді, пособництві представникам влади Росії, умисних діях, учинених з метою зміни державного кордону України, встановленого Конституцією та веденні агресивної війни.

За цими статтями колишньому президентові загрожує до 15 років ув’язнення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Зрадник №1»: за що судять Януковича.

Улітку цього року адвокат Януковича заявив, що екс-президент подав до ГПУ заяву про державний переворот.

Поділитись: