18 травня в Оболонському суді Києва слухатимуть справу про державну зраду екс-президента Віктора Януковича. Судитимуть його заочно, оскільки зараз він переховується на території Росії.

18 травня в Оболонському суді Києва будуть слухати справу про державну зраду екс-президента Віктора Януковича. Судитимуть його заочно, оскільки зараз він переховується на території Росії. Попри це, Янукович захотів брати участь у процесі, тому захищатиметься дистанційно, у засіданні братиме участь за допомогою відеозв’язку.

Віктора Януковича обвинувачують у державній зраді та посяганні на територіальну цілісність. Ці статті передбачають довічне ув’язнення. За даними слідства, у березні 2014 року Янукович закликав керівництво Російської Федерації ввести регулярні війська в Україну. Відповідний лист-звернення він надіслав до Ради Федерацій Росії та до Адміністрації Володимира Путіна, стверджують у прокуратурі.

«У рамках цієї справи ми збирали факти і виявили докази держзради Януковича, у зв’язку з підготовкою, написанням та направленням екс-президентом листа президенту Росії Путіну. А також ми встановили, що був ще один лист до Ради Федерації РФ щодо введення російських військ та використання їх на території України. Цього для російської влади було достатньо, щоб створити уявлення законності своїх дій і після цього була використана російська армія для окупації частини нашої території», — пояснює Громадському прокурор військової прокуратури Руслан Кравченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 9,5 тисяч свідків та один засуджений — що ми знаємо про «Справу Майдану»

В Міністерстві закордонних справ Росії підтвердили, що Янукович звертався з таким листом до Путіна. Також копію цього документа показував під час виступу в Раді Безпеки ООН нині покійний постпред РФ Віталій Чуркін. Прокурор Кравченко стверджує, що слідство отримало копію цього листа від секретаріату ООН.

Згідно тексту звернення, Янукович просив Путіна ввести російські війська в Україну «для відновлення миру».

«В країні панують хаос і анархія. Життя, безпека і права людей, особливо на Південному Сході і в Криму під загрозою. Під впливом західних країн здійснюється відкритий терор і насильство, люди переслідуються за політичними і мовними ознаками. У цьому зв'язку звертаюся до президента Росії Володимира Володимировича Путіна з проханням використовувати збройні сили Російської Федерації для відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності та захисту населення України», — йдеться у зверненні.

Заочне засудження

У березні Верховна Рада України ухвалила зміни до закону про заочне засудження. За словами генпрокурора Юрія Луценка, ці правки дозволили розпочати судові процеси в заочному порядку щодо Януковича та 23 російських генералів.

Водночас українські правозахисники та юристи наголошують, що такі зміни до закону можуть свідчити про вибірковість правосуддя щодо конкретної особи, в даному випадку Януковича.

«Ця процедура допускає очевидні порушення прав людини. Це призведе до того, що особа, яка буде засуджена за цим законом, зможе оскаржити таке рішення. А замість вироку, ми отримаємо папірець, який не матиме сили в будь-якій іншій юрисдикції, окрім України. Більше того, такий громадянин набуде статусу політично переслідуваної жертви», — заявив в ефірі Громадського адвокат родин «Небесної сотні» Віталій Титич.

Також заочне засудження Януковича критикує керівник Департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк. Саме його підрозділ розслідує злочини проти Євромайдану.

За словами Горбатюка, наразі залишається ризик, що будь-які судові рішення, які будуть винесені заочно стосовно колишніх високопосадовців, можуть бути скасовані Європейським судом з прав людини.

У суді зараз слухається справа лише щодо держзради Януковича, інші справи щодо самого екс-президента, який є обвинуваченим, призупинені, але щодо співучасників розслідування тривають (на архівному фото — засідання суду 28 листопада 2016 року за присутності у залі екс-«беркутівців») Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Справи Януковича

Окрім державної зради, Віктор Янукович підозрюється у злочинах ще за сімома епідозами.

Перший – створення злочинної організації і здійснення низки тяжких і особливо тяжких злочинів. У ГПУ вважають, що дії екс-президента в січні-лютому 2014-го призвели до загибелі на Майдані 78 осіб. Більше 180 осіб у цей же період отримали вогнепальні поранення.

Другий – незаконне привласнення комплексу «Пуща-Водиця» в Межигір'ї. За матеріалами слідства, мова йде про розтрату більш як 540 мільйонів гривень.  

Третій – заволодіння земельною ділянкою лісового фонду на території Сухолуччя під Києвом. Йдеться про 17,5 гектарів, вартість цієї території слідчі оцінюють у 22,5 млн грн.

Четвертий – створення і незаконне фінансування за рахунок бюджету відомчої телекомунікаційної мережі спецпризначення на базі «Укртелекому», що належить Ринату Ахметову. Цей злочин, на думку Генпрокуратури, Янукович здійснив разом з екс-прем'єром Миколою Азаровим.

П’ятий – отримання під виглядом гонорару хабара у розмірі більше 26,5 млн грн. Ці гроші в 2011-2012 роках донецька друкарня «Новий світ» виплатила Януковичу за передачу їм прав на вже написані книги, а також на ті літературні твори, які екс-президент планував створити в майбутньому.

Шостий – підпис під «антидемократичним пакетом законів» 16 сiчня 2014-го року, ухвалених «шляхом фальсифікації результатів голосування депутатів».

Сьомий – незаконне позбавлення волі помічника покійного предстоятеля УПЦ , архієпископа Олександра. На думку слідчих, в організації викрадення помічника Митрополита був винен особисто Янукович.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Все одно обрав би службу в «Беркуті» — обвинувачений у розстрілах Небесної сотні

За даними Держслужби фінансового моніторингу, Віктор Янукович, Микола Азаров та їхні спільники були причетні до розкрадання майже 200 мільярдів гривень.

У суді зараз слухається справа лише щодо держзради Януковича. Інші справи щодо самого екс-президента, який є обвинуваченим, призупинені, але щодо співучасників розслідування тривають. У Генпрокуратурі бачать два варіанти розвитку подій: або очікувати на приїзд чи екстрадицію Януковича до України, що, очевидно, є маловірогідним сценарієм. Або розпочинати процедуру заочного засудження і по інших провадженнях.

У випадку, якщо екс-президента-втікача не вдасться піддати екстрадиції, прокуратура готова розпочинати процедуру заочного засудження і по інших провадженнях (на фото — засідання суду 25 листопада 2016 року, допит Януковича шляхом відеоконференції) Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: