Російський пропагандист, директор інформагентства «Россия сегодня» Дмитро Кисельов на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, Росія, 25 травня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Головний пропагандист Кремля Дмитро Кисельов дав інтерв’ю російському блогеру Юрію Дудю. Ведучого «Вестей недели», а також генерального директора міжнародного інформагенства «Росія сьогодні» розпитали про викривлені репортажі, будинок в анексованому Криму. Він також похизувався племінником, який воював на боці самоназваної «ДНР». Чи не вперше Кисельова запитали про пропаганду. Насамкінець Дудь провів бліц опитування: — Гроші чи честь? — запитав Дудь. — Честь, — відповів Кисельов.

Україна запровадила санкції проти Кисельова, а в 2014 році Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за статтею «фінансування тероризму, сприяння терористичної діяльності».

Охоплення програми Кисельова — 98,5% населення Росії. «Россия-1» також транслюється і на окупованих територіях Донбасу та в анексованому Криму. Зважаючи на масштаби впливу, які має російська пропаганда Кисельова, зокрема й на окупованих територіях України — розповідаємо, що він відповідав на критичні питання.

Про неправду та маніпуляцію в сюжетах

Запитання: У сюжеті про Венесуелу Ви розповіли, що там стався переворот, з'явився президент-самозванець, якого підтримують США, що нинішній президент Мадуро — хороший хлопець. А ще там була журналістка, яка розповіла, що американці вже запровадили там цензуру. Але в цьому сюжеті не було, що у Венесуелі мінімальна зарплата і пенсія - 11 доларів, після того як помер Чавес, інфляція — кілька мільйонів відсотків, а 10% населення країни виїхали через голод. Не було ні слова про те, що Венесуела володіє найбільшими запасами нафти, але населення голодує.

Я задоволений цим сюжетом (...) Це все відомо. Говорити про те, як погано живе Венесуела, в цьому випадку, було недоречно. Тому що так, це не найбагатша країна. Україна теж погано жила за Януковича. Зараз, після держперевороту, живе ще гірше…

Про племінника, який воював за так звану «ДНР»

Син вашого брата — громадянин Німеччини і воював на боці «ДНР» в Україні. Як так сталося?

Він сказав, що я «росіянин» і поїду підтримувати (бойовиків — ред.), поїду воювати. У нього загинув командир взводу, він взяв, так би мовити, на себе командування і нагороджений навіть якоюсь медаллю донецькою. Але зараз він сидить у тюрмі, в Німеччині... (племінник Кисельова — громадянин Німеччини — ред.). Після того він пішов у монастир, постригся в ченці на Афоні, а звідти поїхав кудись до Болгарії у справах. Болгари його арештували і відправили у Німеччину, і він зараз сидить у тюрмі за поганою статтею — тероризм, зброя, за те, що воював у невизнаній державі.

Якби хтось із ваших синів вирішив би воювати на Донбас. Ви би його підтримали?

Я підтримав би. <...>Я вважаю, що це благородна справа.

Про заробітки

Коли ви купували свою квартиру в Москві, вона коштувала 4,5 мільйони доларів. Звідки у Вас такі гроші? Ви працюєте на державному телеканалі. Чи можна вважати, що джерелом грошей на цю квартиру є громадяни Росії?

Я завжди добре заробляв. <...> А коли поїхав в Україну — там у мене взагалі був “космічний” контракт з приватною компанією — я був першим російським журналістом, який працював в Україні.

Про Порошенка

Запитання: Довгі роки був суперхіт в інтернеті, де ви накладаєте картоплю Петру Порошенку. Тоді ще не президенту і не герою програми «Вести недели». Ви говорили, що з Порошенком дружили в широкому сенсі цього слова. Що значить в широкому сенсі?

Можна ж дружити по-різному. Він входив у широку дружню компанію. Я можу сказати, що у мене є троє друзів або один справжній друг, а можна сказати, що у мене є сто друзів. Це люди, яких ми можемо запросити на ювілей. У мене в телефоні близько 2000 номерів, про половину я скажу, що це мій друг: можу зателефонувати, звернутися і так далі. Таким же був, в сенсі широкого кола, Петро Порошенко.

Минули роки і Порошенко перетворився в одного з антигероїв ваших програм. Хто з того часу змінився: Ви чи Порошенко?

І Петро Порошенко, і я, звичайно, змінився. Це нормально, коли люди змінюються протягом життя.

Про Путіна

Чи припускаєте Ви, що Путін за 10 років буде антигероєм програми, яку ви будете вести?

Не думаю, тому що Путін — міцно сформована особистість, на відміну від Петра.

За що ви любите Путіна?

Я, скоріше, поважаю його. По-християнськи, я люблю його. Такою християнською любов'ю. Я вважаю, що він зберіг державу. Навіть не зберіг, а створив... Він зробив життя в Росії безпечніше. Він справжній батько... Він, напевне, кращий правитель Росії за багато століть. В одному ряду з Петром 1 та Катериною 2.

Про патріотизм

Володимир Путін якось сказав: «У нас немає і не може бути ніякої іншої ідеї, що об'єднує, крім патріотизму». Чи згодні Ви?

Базово так.

Михайло Жванецький якось сказав: "Патріотизм — це чітке, ясне, добре аргументоване пояснення того, чому ми повинні жити гірше за інших". Чи правий Михайло Жванецький?

Ні.

Про рідного брата — громадянина США

«Наші стосунки перервалися, не через мене, я пробував писати листи, але Андрій налаштований проти Росії»

Про напад на журналістку «Ехо Москви» Тетяну Фельгенгауер

Запитання: Про злочинця, який на неї напав ви сказали: «напав на журналістку, порізавши їй шкіру на шиї» (у жовтні 2018 у редакції «Ехо Москви» чоловік напав з ножем на журналістку та заступницю головного редактора Тетяну Фельгенгауер, пізніше у нього діагностували шизофренію — ред.). Після нападу її прооперували, ввели в стан штучної коми, підключили до штучної вентиляції легенів. Якби в такому ж стані, не приведи господь, опинилася б ваша дружина, Ви б це охарактеризували так само?

По-перше, це образ. По-друге, навіть на фронті, коли було поранення — говорили «подряпина». Не бачу тут проблеми.

Поділитись: