Колишній очільник столичної міліції Олександр Терещук на місці зіткнення українських та польських футбольних ультрас в центрі Києва в день матча між варшавською «Легією» і луганською «Зорею», 20 серпня 2015 року
Фото: Мусієнко Владислав/УНІАН
Кабінет міністрів України погодив кандидатуру Олександра Терещука на посаду голови Київської облдержадміністрації. Ухвалене 24 жовтня рішення викликало певний суспільний резонанс. Що відомо про минуле нового очільника Київщини — в матеріалі Громадського.

Служба в міліції

Згідно з офіційною біографією уродженцю Вінничини Олександрові Терещуку 54 роки. Службу в правоохоронних органах він розпочав у 20 років. Працював на різних посадах у райвідділах Києва та Південно-Українська. А в 95-му обійняв посаду в інспекції у справах неповнолітніх управління карного розшуку столичного Головного управління МВС.

На початку 2000-их два роки пропрацював заступником голови Державної податкової адміністрації Києва. А згодом — подався в проректори по роботі з персоналом Київського юридичного інституту МВС України.

Потім 7 років провів у столичних управліннях МВС України.

Майдан, «Беркут» та люстрація

У часи Революції Гідності Терещук очолював Управління МВС України у Волинській області. За інформацією місцевих активістів, був лояльний до режиму екс-президента Віктора Януковича та відомий тим, що відправляв «беркутівців» на Київський Євромайдан, а також переслідував активістів волинського майдану.

«Він та його підлеглі фактично переслідували активістів волинського Майдану, відкривали кримінальні справи проти мене та ще близько 10-ох активістів. Також волинських беркутівців відправляли на Майдан до столиці», — у коментарі Громадському розповів Ігор Гузь — в минулому активіст волинського Майдану, а нині народний депутат. За часів керівництва Терещука кримінальні справи порушували проти активістів Майї Москвич, Миколи Собуцького, Сергія Григоренка, Богдана Шиби, Володимира Бондаря.

За незаконні затримання активістів Терещук потрапив під дію Закону про люстрацію, згідно з яким його повинні були звільнити в жовтні 2014 року.

Утім, влітку того ж року Терещука перевели в Нацгвардію. Згодом президент Петро Порошенко «вивів його з-під люстрації», а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков поновив на посаді в столичному управлінні МВС.

Голова Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік у коментарі Громадському зазначила, що Порошенко не мав права цього робити, адже за законом «Про очищення влади» в президента є дуже обмежені повноваження, які стосуються виведення з-під люстрації військових офіцерів вищого офіцерського складу. Таку правку до закону додали вже після його ухвалення. Загалом президент, за доступною на сьогодні інформацією, скористався своїм правом 7 разів, зокрема й щодо Терещука. А він, за словами Олександри Дрік, жодному критерію для звільнення з-під люстрації не відповідає, адже є міліцейським, а не військовим генералом. І чому його виведення «необхідне для обороноздатності країни», ніхто не пояснював, каже вона:

«Але, менше з тим, парламентський комітет з оборони підтримав, а президент підписав указ про скасування люстраційних заборон щодо нього. Згодом громадські організації намагалися оскаржувати незвільнення «недолюстрованого» Терещука, їм тоді відмовив славнозвісний суддя Арсірій, відомий тим, що рятував багатьох «недолюстрованих» чиновників, непереатестованих поліцейських, скасовував негативні висновки про недоброчесність суддів, виносив незаконні рішення на користь корупціонерів тощо».

Наприкінці 2015 року Арсен Аваков повідомив про звільнення Терещука. Відтак він керував воєнізованою охороною Міністерства палива та вугільної промисловості, а у 2017-му виграв конкурс на посаду першого заступника голови Одеської обласної держадміністрації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Зачистка»: перед виборами Порошенко змінює губернаторів

Начальник міліції громадської безпеки ГУМВС України в м. Києві Ігор Коваленко (в центрі) під час пікетування Адміністрації Президента України, Київ, 10 червня 2015 року. Представники «Автомайдану» та інших громадських організацій влаштували акцію під АП через звільнення з посади Олександра Терещука
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Незаконне виділення землі

У травні 2015 року журналісти «Наших грошей» опублікували розслідування — кілька років тому, працюючи в МВС, Терещук побудував собі віллу на незаконно виділеній та арештованій іще у 2010 році землі. Але чиновнику це не завадило, адже справу розслідувало його ж відомство.

Також у 2017 році журналісти написали про незаконне збагачення Терещука, майно, записане на доньку Терещука Оксану Сорочинську, й дорогий маєток у селищі Проців на Київщині. Перевірити законність статків родини Терещуків і Сорочинських обіцяли в НАЗК. Сам Терещук пояснював журналістам, що все законно:

«Так, я дійсно купив землі — 40 соток, не 40 гектарів, як ви написали. Купив, підготував документи, отримав дозвіл на забудову. Зараз є будівля — невеликий садовий будиночок — і помічні будівлі. Збудував я, він не введений в експлуатацію. Саджу там картоплю, полуницю, малину».

Заміна перед виборами

30 жовтня у Київській облдежадміністрації президент Петро Порошенко офіційно представив Олександра Терещука як губернатора Київщини. Новопризначений очільник Київської ОДА вже заявив, що «наведе лад». Нагадаємо, саме губернатори мають повноваження координувати роботу регіональних структур усіх органів виконавчої влади й мають на них важелі впливу. Зокрема, контролюють керівників підприємств, підпорядкованих ОДА, й можуть вимагати забезпечити явку на виборчі дільниці працівників державних установ і підприємств.

Поділитись: