Голова Київської ОДА Олександр Горган (праворуч), який у жовтні 2016 року отримав посвідчення губернатора з рук президента Порошенка, найближчим часом піде у відставку
Фото: Марків Михайло/POOL/УНІАН

Підготовка Петра Порошенка до президентських виборів триває. Її публічна частина — рекламна кампанія з білбордами «Армія! Мова! Віра!», організаційна — зміна керівників регіонів. Найближчим часом нових губернаторів отримають Київська, Луганська, Черкаська, Чернівецька обласні державні адміністрації. 24 жовтня Кабінет міністрів погодив звільнення їхніх керівників.

Наступне керівництво Київщини та Черкащини вже відомо — уряд погодився призначити на ці посади відповідно Олександра Терещука й Олександра Вельбівця. Від початку року президент змінив іще й керівників Волинської, Хмельницької та Донецької областей. Як вони можуть допомогти голові держави за півроку переобратися на посаду — в матеріалі Громадського.

Усе за планом

Готуватися до «зачистки» керівників регіонів президент почав майже рік тому. Тоді Верховна Рада змінила правила призначення очільників обласних і районних адміністрацій. Депутати дозволили президентові призначати їх без конкурсного відбору, лише за погодженням з урядом. Відтак очільники регіонів офіційно перестали бути державними службовцями й отримали змогу, зокрема, бути членами політичних партій, що раніше було заборонено.

Одразу президент новими можливостями не скористався. Змінювати керівників областей він почав з весни 2018-го. У березні призначив нового губернатора Волині — Олександра Савченка, який змінив на посаді Володимира Гунчака. Показово, що за соціологічним опитуванням восени минулого року Волинь стала єдиною областю Західної України, мешканці якої при моделюванні другого туру президентських виборів віддавали перевагу не Порошенкові, а лідерці «Батьківщини» Юлії Тимошенко.

У травні цього року президент змінив очільника Хмельницької ОДА, а в червні — Донецької. Губернаторами стали Володимир Лозовий та Олександр Куць. Попередній голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський сам просив президента про відставку, натомість його колега з Хмельницької області Олександр Корнійчук до останнього намагався втриматися на посаді та шукав для цього підтримки впливового міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Нарешті в жовтні Порошенко вирішив змінити одразу чотирьох губернаторів — Київської, Луганської, Черкаської та Чернівецької областей.

Очільник Луганської військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз (в центрі) теж залишить губернаторське крісло
Фото: Мусієнко Владислав/POOL/УНІАН

Вертикаль

Петро Порошенко неодноразово підкреслював: він гарантує, що майбутні президентські вибори пройдуть чесно. «Як президент гарантую вільні, чесні й демократичні вибори глави держави, нового парламенту, органів місцевого самоврядування, так, як вони були проведені у 2014-2015 роках», — сказав Порошенко під час останнього послання до Верховної Ради.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Порошенко — Раді: йдемо в Європу, але своїм шляхом, зигзагами

Утім, модель керівництва регіонами, яку він вибудовує останній рік, дає підстави сумніватися в цьому.

За взаємодію з керівниками областей в Адміністрації президента відповідає перший заступник її голови Віталій Ковальчук. Його ж Петро Порошенко в серпні цього року визначив керівником свого виборчого штабу. Відтак Ковальчук отримав можливість давати губернаторам не лише робочі, а й політичні завдання. Простіше кажучи, спонукати їх застосовувати адміністративний ресурс — використовувати свої повноваження для впливу на результати майбутніх виборів.

Саме так свого часу діяли попередники Порошенка на посаді президента Леонід Кучма та Віктор Янукович. Щоб запобігти такій практиці після Революції Гідності міжнародні партнери України вимагали, щоб очільники ОДА та РДА обиралися на конкурсах. Це було однією з вимог для отримання безвізу. Після зміни минулої осені закону про держслужбу такого запобіжника не існує.

За своїми повноваженнями, визначеними Конституцією та Законом «Про місцеві державні адміністрації», голови ОДА координують роботу регіональних структур усіх міністерств та інших органів виконавчої влади й мають на них важелі впливу. Зокрема завдяки тому, що можуть «порушувати питання» про їхнє звільнення.

Крім того, губернатори контролюють керівників підприємств, підпорядкованих ОДА. Ці повноваження давали змогу губернаторам за часів Кучми та Януковича впливати на результати виборів. Зокрема, вимагати забезпечення явки на дільниці працівників державних установ і підприємств та вимагати, щоб вони голосували «правильно». Крім того, в сучасній українській історії губернатори визначалися керівниками штабів чинного президента на місцях, використовуючи державну вертикаль у політичних цілях. Поки що Петро Порошенко, хоч і обіцяє не діяти як попередники, йде саме їхнім шляхом.

Поділитись: