УКРАЇНА

«Міст шпигунів»: 5 гучних обмінів спецслужб

26 березня, 2018 19:26
УКРАЇНА/«Міст шпигунів»: 5 гучних обмінів спецслужб
Зберегти
Вигляд
lead
Напад на колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля упродовж тижня не сходив з перших шпальт, викликавши водночас жорстку реакцію з боку британського уряду та світових лідерів. Водночас атака на агента, якого вже обміняли, може змінити правила гри.

Напад на колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля упродовж тижня не сходив з перших шпальт, викликавши водночас жорстку реакцію з боку британського уряду та світових лідерів. І це не просто нагадало вбивство в Лондоні болгарського дисидента Георгія Маркова (знаменитий «укол парасолькою» з рицином) у 1978 році — атака із застосуванням нервово-паралітичної речовини може змінити правила гри. Адже якщо провину російських спецслужб у замаху на Скрипаля доведуть, це покладе край багаторічному неписаному закону не зачіпати агентів іноземних спецслужб, яких уже обміняли.

Сергій Скрипаль був одним із тих, кого обміняли в 2010 році у Відні на групу заарештованих в США російських розвідників, серед яких була й Анна Чапман.

Подібні обміни своїх на чужих відбувалися за часів Холодної війни і після неї. Громадське згадує 5 найгучніших. 

1. Абель і Пауерс


Уродженця Великої Британії Вільяма Фішера завербували в 1927 році. Як полковник радянської розвідки відомий під ім'ям Рудольф Абель. Служив у Великобританії та Норвегії. А в 1948-му вирушив до США, де під прикриттям нью-йоркської фотостудії керував повноцінною шпигунською мережею.

Був розкритий власним радистом Рейно Хейханеном у 1957 році. Через емоційну нестабільність Хейханена хотіли відкликати до Москви, але він перейшов на бік американців і здав Абеля. Згодом Хейханен помер за нез'ясованих обставин — імовірно, саме так його покарали за зраду.

Голова КДБ при Раді міністрів СРСР Володимир Семичастний (ліворуч) приймає радянських розвідників Рудольфа Абеля (другий ліворуч) та Конона Молодого (другий праворуч), Москва, Росія Москва, 1 вересня 1964 року Фото: RIA Novosti archive (дозволено для використання, ліцензія CC-BY-SA 3.0)

На суді Абель відмовився визнати себе шпигуном, та все ж отримав 30 років тюрми. Він відсидів кілька років, а відтак його обміняли на американського пілота Френсіса Гері Пауерса.

Літак Пауерса збили у травні 1960-го над Свердловськом під час розвідувального польоту над територією СРСР для таємної фотозйомки. Пілот устиг катапультуватися, але його схопили після приземлення. За шпигунство він отримав 10 років.

Спершу президент Дуайт Ейзенхауер відмовлявся визнати факт розвідки, стверджуючи, що пілот просто «заблукав». Пізніше спецслужби домовилися про обмін.

10 лютого 1962 року Абеля і Пауерса обміняли на Гліникському мосту в Німеччині, який згодом став відомий як «Міст шпигунів», позаяк там відбулося кілька подібних обмінів. По мосту, розташованому в берлінському районі Ванзе, проходив кордон НДР і ФРН, отже він був зручним місцем таких зустрічей.

Френсіс Гері Пауерс (праворуч) розмовляє з дизайнером U-2 Келлі Джонсоном у 1966 році, США Фото: U.S. Air Force/Public domain

За мотивами тих подій Стівен Спілберг зняв фільм «Міст шпигунів» (2015) з Томом Хенксом у головній ролі.

2. Подружжя Коен і Джералд Брук


Морріс і Леонтина Тереза ​​Коени народилися в США. Співпраця Морріса з радянськими спецслужбами почалася під час громадянської війни в Іспанії, коли він став затятим ворогом нацистів. Співпраця з «лівими силами» була неминучою, адже подружжя входило до Компартії США.

У 1949 році вони стали зв'язковими Рудольфа Абеля, а в 1954-му перебралися до Великобританії, де працювали зі ще одним відомим розвідником — Кононом Молодим. За деякий час британська розвідка МІ-5 розкрила їх, обмінявши на свого агента Джеральда Брука, заарештованого в СРСР.

3. Конон Молодий і Гревілл Вінн


Радянський шпигун Конон Молодий у 1954 році із підробленими документами на ім'я Арнольда Лонсдейла прибув до Канади. Згодом перебрався у США, де співпрацював з тим таки Рудольфом Абелем і подружжям Коен.

У березні 1955 року рушив до Великобританії, успішно займався комерцією і був відомим у світських колах. Познайомився зі службовцем військово-морської бази Британії Гаррі Хоутоном, який надавав Молодому секретну інформацію.

У 1961 році Молодого і Хоутона заарештували під час передачі документів. Через три роки ув'язнення Конона обміняли на британського розвідника Гревілла Вінна.

Вінн, за свого боку, працював на МІ-6 ще під час Другої світової. Неодноразово бував у СРСР. У 1961 році, під час чергового візиту до Радянського Союзу, на нього вийшов полковник ГРУ Олег Пеньковський, пообіцявши передавати секретну інформацію в обмін на грошову винагороду й допомогу при втечі за кордон.

Пеньковський видав Вінна, коли його заарештували у 1962 році. Відсидівши 11 місяців, Вінн був обміняний на Конона Молодого. Пеньковського згодом розстріляли.

Вінна й Молодого також обміняли на Гліникському мосту. Цим подіям присвячений радянський фільм «Мертвий сезон» Сави Кулешова з Донатосом Баніонісом у головній ролі.

4. Щаранський і подружжя Кьохер


Радянський відмовник і правозахисник Анатолій (Натан) Щаранський — один із засновників Московської Гельсінської групи. У 1977 році його звинуватили у зраді батьківщини, позаяк, на думку влади, він передавав за кордон розвідувальну інформацію. Його засудили до 13 років позбавлення волі. У в'язниці Щаранський безліч разів сидів у карцері за непокору.

Щаранського обміняли на двох чехословацьких агентів — Карела і Хану Кьохер на тому ж таки Гліникському мосту.

Проживаючи в США, подружжя Кьохер працювало на чехословацькі спецслужби (а отже — на КДБ). У 1972 році Карелу Кьохеру вдалося влаштуватися в ЦРУ. Так він став одним із кращих джерел інформації радянської розвідки. Кьохер передавав КДБ докладні плани ЦРУ. У 1984 році заарештований ФБР і звинувачений у шпигунстві.

Натан Щаранський після від'їзду до Ізраїлю згодом зробив велику політичну кар'єру. З 1996-го по 2003-й був депутатом Кнесету, обіймав пости міністра будівництва, внутрішніх справ тощо.

Карел Кьохер повернувся до Праги, працював науковцем, з 1990 року на пенсії.

5. Великий обмін 2010 року


7 і 8 липня 2010 року у Відні (Австрія) відбувся обмін шпигунами: 10 російських агентів, що діяли у США за завданням Служби зовнішньої розвідки РФ, обміняли на заарештованих іноземних агентів у Росії — Ігоря Сутягіна, Олександра Запорожського, Геннадія Василенка та Сергія Скрипаля.

Обмін відбувся в аеропорту Відня.

Російських агентів, серед яких була Анна Чапман, зустрічав президент Путін. Він похвалив їх за службу, а у провалі звинуватив неназваного перебіжчика, обізвавши його «скотиною».

Нагадаємо, 4 березня 2018 році Сергій Скрипаль і його донька Юлія стали жертвами отруєння нервово-паралітичною речовиною «Новичок», яку розробили ще за радянських часів. Обидва досі перебувають у комі.

Унаслідок атаки газом постраждала ще 21 людина, включно з поліцейським Ніком Бейлі, який намагався надати допомогу постраждалим.

Британські служби кваліфікують подію як теракт. Прем'єр-міністр Тереза ​​Мей прямо звинуватила у трагедії російську влада і закликала вислати 23 дипломатів.

Пов`язані новини