Щурі намагаються не нашкодити іншим щурам — дослідження
Сірі щурі (Rattus norvegicus) вважають за краще діяти так, щоб не нашкодити іншої особини свого ж виду.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому у журналі Current Biology.
Вчені дослідили, що небажання завдавати шкоди не залежить від статі тварини і ступеня знайомства з «жертвою».
Вважається, що така соціальна поведінка можлива завдяки емпатії.
Тож співробітники Нідерландського інституту нейронаук на чолі з Крістіаном Кейзерсом вирішили розробити тваринну модель, на якій можна вивчати нейробіологічні основи емпатії. Для цього вони обрали сірих щурів, оскільки ті володіють досить розвиненим інтелектом, щоб вони могли відчувати співчуття.
Автори використовували 314 дорослих щурів. На час експерименту тварину садили в установку з двох відсіків: в одному розташовувалися два важелі, натиснувши на які щур отримував їжу, а в іншому на підлозі лежала сітка, на яку могли подавати напругу.
Дослідники визначали для кожної тварини, на який важіль воно воліє натискати. Потім у другий відсік підсаджували іншого гризуна. Тепер, коли перший щур натискав на звичний важіль, другий отримував удар струмом.
Через кілька повторень щур все частіше обирав важіль, який раніше рідко використовував. Також цей ефект був яскравіше виражений, якщо тварина колись сама зазнала неприємні відчуття від удару струмом.
Також нейробіологи міняли розмір винагороди. У декількох серіях експериментів щурі отримували 2 або 3 кульки сахарози замість 1, якщо натискали на важіль, який б'є струмом. Так вчені з’ясували, що збільшення винагороди вдвічі не було достатньо, щоб гризуни робили «жертвам» неприємно, але якщо нагорода була втричі більша, то тварини все-таки вибирали її.
Нагадаємо, вчені з університету Ричмонда в США навчили групу з 17 пацюків керувати маленькими автівками, які створили спеціально для них з підручних засобів.
- Поділитися: