Швейцарія утилізує 60 ЗРК Rapier. Їх можна було передати Україні для захисту цивільної інфраструктури

Пускова установка зенітно-ракетного комплексу Військово-повітряних сил Швейцарії Rapier
Пускова установка зенітно-ракетного комплексу Військово-повітряних сил Швейцарії RapierWikimedia Commons

Швейцарія вирішила утилізувати 60 справних зенітно—ракетних комплексів Rapier. Їх можна було передати Україні для захисту цивільної інфраструктури.

Про це пише Neue Zürcher Zeitung із посиланням на Федеральне управління оборонних закупівель Швейцарії.

Країні ці ЗРК вже не потрібні, адже наприкінці 2022 року армія вивела їх з експлуатації. Першу частину комплексів уже утилізували. Швейцарська армія закупила їх у 1980-х роках. У 2007-му армійці модернізували їх та докупили 2 тисячі сучасних керованих ракет.

Як пояснив військовий експерт Петер Шнайдер, ці комплекси вже старі, але повністю ще не застаріли. Їх можна було б використовувати проти цілей, які летять низько — не лише безпілотників, але й винищувачів та гелікоптерів.

Шнайдер нагадує, що у 2012 році британці використовували Rapier для захисту спортивних об'єктів під час Олімпіади в Лондоні. Експерт зазначає, що Україні ці ЗРК допомогли б захистити цивільну інфраструктуру.

Rapier — система британського виробництва. Для такої зброї застосовують зовсім інші правила, ніж до озброєння швейцарського виробництва.

У 2006 році швейцарський уряд постановив, що стосовно іноземних систем, виведених з експлуатації, першочерговим завданням є продаж у країну-виробника. Це також потрібно робити без умов, зокрема без заборони на реекспорт. А втім, Берн не отримав відповідного запиту з Лондона, як і Швейцарія не пропонувала таку угоду Великій Британії.

Що передувало?

Останні кілька місяців у Швейцарії точаться дискусії про те, як слід трактувати традиційний нейтралітет країни на тлі російсько-української війни.

У цей час на розгляді в парламенті перебувають принаймні ще чотири пропозиції щодо форматів, у межах яких Швейцарія, залишаючись нейтральною, могла б дозволити експорт і реекспорт продукції свого військово-промислового комплексу навіть у країни, де триває війна.

Без цього треті країни, як-от Іспанія чи Німеччина, не можуть передати Україні зброю швейцарського виробництва.

Так, у січні 2023 року глава іспанського Міноборони Маргарита Роблес заявила, що Швейцарія блокує постачання в Україну певних військових матеріалів з Іспанії.

А в липні 2022 року Федеральний уряд Швейцарії через нейтральний статус країни відмовився лікувати поранених під час війни українців — як цивільних, так і військових. З таким проханням до країни звернулося НАТО.