«Дані обумовлюють усе, що ми робимо» — слоган компанії з аналізу даних Cambridge Analytica. Як з'ясувало британське видання The Guardian, компанія отримала доступ до даних 50 мільйонів користувачів Facebook, щоб дослідити їхні вподобання та пропонувати релевантну рекламу. Кінцевою ж метою був вплив на голоси американців під час виборів президента США у 2016 році.

«Дані обумовлюють усе, що ми робимо» — слоган компанії з аналізу даних Cambridge Analytica. Як з'ясувало британське видання The Guardian, компанія отримала доступ до даних 50 мільйонів користувачів Facebook (це на 5 мільйонів більше, ніж населення України), щоб дослідити їхні вподобання та пропонувати релевантну рекламу. Кінцевою ж метою був вплив на голоси американців під час виборів президента США у 2016 році.

Звідки з’явилася компанія, чому Facebook не попередив користувачів, що їхні дані аналізують, та які наслідки матиме скандал — розбиралося Громадське.

Що таке Cambridge Analytica

«Лише у Сполучених Штатах ми відіграли ключову роль у перемогах як на президентських перегонах, так і на виборах у Конгрес», — ідеться в описі на сайті компанії.

Cambridge Analytica пропонує бізнесменам і політикам послуги, які дозволяють «змінити поведінку аудиторії». Себто, вплинути на їхній вибір — чи це буде покупка дивану, чи обрання президента.

Компанія заснована у 2013 році як відгалуження SCL Group, що пропонує схожі послуги в усьому світі. Директор Cambridge Analytica — Александер Нікс, випускник університету Манчестера. Нікс заявляє, що працював на 260 виборчих кампаній у різних країнах, пише The Guardian. Cambridge Analytica він запустив, щоб працювати саме у США.

Гендиректор компанії Cambridge Analytica Александер Нікс під час виступу на форумі інвесторів Credit Lyonnais Securities Asia (CLSA) у Гонконгу, Китай, 13 вересня 2017 року Фото: EPA-EFE/ALEX HOFFORD

Як компанія отримала дані

Безпосередньо збором інформації про 50 мільйонів користувачів займався академік Олександр Коган і його компанія Global Science Research. За інформацією The Guardian, робив він це через додаток, який пропонував користувачам плату за тест. Facebook надав додатку ліцензію за умови, що збір інформації проводитиметься в дослідницьких цілях.

Олександр Коган народився у Молдові, до семи років прожив у Москві. Згодом переїхав у США, де отримав громадянство. Навчався в університеті Берклі, ступінь доктора філософії здобув у Гонконгу. Згодом став викладати в Кембриджі. Тоді ж погодився стати доцентом Державного університету Санкт-Петербурга. Крім того, отримував державні російські гранти на свої дослідження, пише The Guardian.

Як пояснив The Guardian колишній працівник Cambridge Analytica Крістофер Уайлі, якщо користувач реєструвався в додатку, відображався не лише його профіль, а й профілі всіх друзів. Таким чином компанія отримала інформацію про статуси, вподобання та, за словами Уайлі, у деяких випадках навіть приватні повідомлення користувачів Facebook.

Згідно з угодою з Cambridge Analytica, Коган повинен був передавати ці дані. Однак, за словами екс-працівника, більшість персональних даних отримали без дозволу.

«Це було грубим неетичним експериментом. Ми гралися із психологією цілої країни без їхньої згоди чи відома. І це була не просто гра з ментальністю цілої нації, це була гра в контексті демократичних процесів», — розповів Уайлі.

Поза тим, Cambridge Analytica звинувачують у тому, що вона пропонувала допомогу в кампанії за вихід Британії з Євросоюзу. Александр Нікс заперечує цю інформацію.

Зв'язки з Трампом

15 мільйонів на роботу компанії виділив Роберт Мерсер, мультимільйонер і головний донор Дональда Трампа. Він також фінансував праворадикальний американський сайт Breitvart, який, зі свого боку, очолює колишній радник Дональда Трампа Стів Беннон. Він входив у правління Cambridge Analytica у 2014 – 2016 роках.

Слайд про про вплив на голоси американців під час виборів президента США у 2016 році, показаний гендиректором компанії Cambridge Analytica Александером Ніксом під час виступу на форумі інвесторів Credit Lyonnais Securities Asia (CLSA) у Гонконгу, Китай, 13 вересня 2017 року Фото: EPA-EFE/ALEX HOFFORD

Що сказали у Facebook

Компанія Facebook повністю заперечує витік даних. У заяві йдеться про передачу даних 270 тисяч користувачів третім особам, включно з Cambridge Analytica. Додаток This is your digital life («Це твоє цифрове життя») запитував дозволи на доступ до особистої інформації, зокрема список друзів і контент, якому користувачі ставили «лайки».

Соцмережа визнала, що надала дозвіл на роботу програми. Однак, згідно із заявою, у 2015-му Коган порушив правила, передавши дані в Cambridge Analytica. Facebook затребував в академіка видалити всі дані. Але, як виявилося, Коган вимоги не виконав, відтак за кілька днів йому і компанії Cambridge Analytica заблокували доступ до соцмережі.

Засновник Facebook Марк Цукерберг утратив 5,1 мільярдів доларів через скандал щодо витоку даних 50 мільйонів користувачів Facebook. Цукербергу належить 16% акцій Facebook, вартість акцій компанії загалом упала на 37 мільярдів доларів.

Якими можуть бути наслідки

Європарламент проведе повне розслідування повідомлень про масове зловживання даними Facebook у політичних цілях. Про це заявив президент Європарламенту Антоніо Таяні у Twitter. Наразі офіс президента Європарламенту не оприлюднив конкретного плану розслідування.

Попри те, що Європейський парламент не має повноважень через суд змусити свідчити представників Facebook, Cambridge Analytica або інших фірм, його дії можуть чинити політичний тиск на ці компанії.

Водночас британська комісарка із захисту інформації Елізабет Денем домагатиметься ордеру на обшук британської компанії Cambridge Analytica. Американські ж політики закликають Марка Цукерберга особисто свідчити в Конгресі — зазвичай для цього він відряджає туди юристів.

Поділитись: