Економіка / Макроекономіка

Зупинити інфляцію можна. Але краще, коли вона є — стабільна і невисока

Економіка/Макроекономіка/Зупинити інфляцію можна. Але краще, коли вона є — стабільна і невисока
Зберегти
Вигляд
За прогнозами Нацбанку, в 2019 році інфляція в Україні сягне 7,5%. Тоді як минулого року вона, вперше з 2014-го, не перетнула позначки в 10%. Громадське проаналізувало, чому виникає інфляція, та чи справді вона є негативним явищем.

Інфляція показує, як змінювалися ціни на товари та послуги протягом року. При цьому вартість товарів може як рости, так і падати, або й, взагалі, залишатися на тому ж рівні.

Все тому, що ціни на товари і послуги залежать від попиту і пропозиції на ринку. Наприклад, у 2018 році був хороший урожай, тому ціни на овочі в липні значно знизилися. Проте вже у жовтні вартість повернулася на той самий рівень і навіть почала рости. Все тому, що взимку овочі зберігати складніше, і псуються вони швидше. Отже їх стає менше, а попит зберігається.

Крім того, інфляція може виникати, коли на валютному ринку відбуваються коливання. Гривня просідає — імпортні товари дорожчають. Взагалі, додатня інфляція — це показник знецінення валюти, що означає, що за одну гривню можна купити менше товарів, бо гривень в обігу стає більше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ П'ять цифр про українську економіку в 2018 році

Скасувати не можна залишити

Щоб погасити інфляційні процеси в країні, потрібно чимало часу та сил. Так, Національний банк України ще півтора роки тому ухвалив пакет рішень, щоб не просто стримувати інфляцію в країні, а і зменшувати її. Цей процес називається таргетуванням.

З 2016 року Нацбанк повністю перейшов до режиму інфляційного таргетування. І тепер повідомляє якою має бути річна інфляція. Наразі основним інструментом для її регулювання є відсоткова ставка. З її допомогою Національний банк впливає на вартість кредитів та депозитів, курс гривні та ціни інших фінансових активів. А значить — опосередковано і на ВВП та інфляцію.

Тобто коли в НБУ бачать, що прогнозована інфляція може перевищити заплановану, то підвищують відсоткову ставку — кредити стають дорожчими, відтак бізнес сповільнює свій розвиток. І навпаки – якщо прогнозована інфляція може бути нижчою від запланованої, проводять так звану політику «дешевих грошей», тобто знижує її.

А чи можна скасувати інфляцію? Звісно, інфляцію не можна просто взяти і скасувати в одну мить. Скоріше треба роками працювати над її подоланням.

«Можна [подолати інфляцію}, якщо назавжди перестати друкувати гроші. А це болючий процес. Насправді гроші треба друкувати тільки в міру зростання ВВП, щоб їхня кількість завжди відповідала кількості товарів. При цьому треба ретельно слідкувати, щоб не було розбіжностей. Але надзвичайно важно дотримуватися таких параметрів», — впевнений старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський.

Друге, що варто зробити, щоб позбутися інфляції — жорстко контролювати і регулювати монополії. І третє — можна штучно зафіксувати ціни на певному рівні.

Назад в СРСР?

Та чи так вже добре без інфляції? Наприклад, у Великій Британії інфляція в 2018 році склала 2%, в США — 1,91%, а в Німечині — 1,72%. Попри це, країни успішно розвиваються.

Якщо вартість товарів та послуг стримувати штучно, виробники не розумітимуть, скільки товарів виробляти, магазини — скільки закуповувати, відтак покупцям доведеться стояти в чергах до порожніх прилавків.

При заморожених цінах виникне дефіцит, частину товарів доведеться не купувати, а діставати. До того ж їхня якість погіршиться, адже щоб залишитися на плаву і утримати невигідні ціни, продиктовані згори, виробники почнуть жертвувати якістю.

Саме це сталося у Радянському союзі, коли інфляцію штучно стримували. Тоді товари протягом довгих років коштували однаково. Але їх можна було купити або відстоявши довгу чергу, або тільки за спеціальними талонами. Тобто, крім грошей, доводилося витрачати час, нерви, діставати додаткові документи. До того ж товари з легкістю могли зникнути з прилавків, що взагалі знецінювало гроші. Бо навіщо вони, якщо їх ні на що витрачати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Бюджет-2019: долар по 29,4, найбільше витрачатимуть на соціалку, оборону та борг

Ба більше, без інфляції сучасний світ може стати світом не лише дефіциту, але й відсутності розвитку. Наприклад, ваш старий телефон буде однаково коштувати з року в рік, але новий більше ніколи не вийде. Бо щоб розробити новий смартфон, треба збільшити витрати. Але якщо не можна продавати дорожче, то і вкладати більше — тотожно самогубству.

Тому найкращий сценарій для економіки — стабільна невисока інфляція на рівні 1-2%. Бо саме вона дозволяє планувати бюджети на довгий термін, інвестувати та створює здорову конкуренцію.

Більше про:
# інфляція
Пов`язані новини