Невідомий чоловік 18 вересня заблокував міст Метро у Києві та погрожував його підірвати. Зрештою правоохоронці «мінера» затримали. Хто він та чого саме таким чином домагався — розповідає hromadske.

Правопорушником виявився 42-річний Олексій Белько, уродженець Фороса, що в Криму. Він тривалий час мешкав у Сімферополі, зрештою переїхав до Києва та брав участь у бойових діях на сході України. 

Його товариш Роман Семисал розповів hromadske про те, як познайомився з Олексієм у серпні 2014-го у Деснянському військкоматі під час третьої хвилі мобілізації:

«Він прийшов в камуфляжі з двома прапорами на рукавах: українським і татарським. Він помітив мій погляд і сказав, що воюватиме ще й за татар, раз вони в Криму за себе не воювали», — пригадує Роман.

Олексій розповів Роману, що служив у морській піхоті і тепер хоче бути снайпером. За словами Романа, на той час Олексій мав дружину, яка проводжала його на службу, та взагалі не вживав алкоголь.

На Яворівському полігоні, розповідає Роман, де їх готували до фронту як гранатометників, Олексій дізнався, що десь поруч тренуються десантники, вийшов на потрібних людей, і через кілька днів його перевели в десант.

Роман згадує, що його товариш був достатньо ідейним та патріотично налаштованим, переймався подіями у Криму. Його вчинок Роман не схвалює, але не виключає, що він міг це зробити, тому що, як колишній військовий, боїться капітуляції.

Згодом Олексій проходив службу у Військовій частині А3628 Сил спеціальних операцій ЗСУ на посаді начальника радіостанції польового вузла зв`язку, мав звання старшого сержанта. Частина знаходиться у Броварах, Київської області.

Натомість прессекретар Сил спеціальних операцій України Олексій Нікіфоров повідомив hromadske, що у липні 2019 року Белько був звільнений через суд, у зв’язку із систематичною неявкою на роботу без поважних причин, за статтею 172-11 КУпАП (самовільне залишення військової частини або місця служби).

«14 червня 2019 року під час ранкового шикування було виявлено відсутність на службі начальника радіостанції польового вузла зв`язку старшого сержанта ОСОБА_1, який не з`явився вчасно на військову службу до військової частини А3628 без поважних причин, на телефонні дзвінки не відповідав, поточне місцеперебування військовослужбовця було невідоме», — йдеться в ухвалі суду.

Наказ щодо звільнення набрати чинності в серпні 2019 року. На будь-які інші питання, зокрема щодо того, звідки в чоловіка зброя, в ССО нам не відповіли, зазначивши, що це конфіденційна інформація, а також порадили звернутися до слідчих органів.

Також відповідно до даних Департаменту земельних ресурсів, людина з таким же прізвищем та ініціалами отримала землю як учасник бойових дій.

У серпні цього року в Єдиному державному реєстрі судових рішень зареєстроване провадження за позовною заявою Петровської Світлани Миколаївни щодо позбавлення права користування житловим приміщенням, визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, та зняття з реєстраційного обліку відносно Олексія Белька. Але розгляду не відбулось через те, що позивачка не сплатила судовий збір.

На сторінці в російській соцмережі «Однокласники» користувач на ім'я Олексій Белько має в друзях людей із таким самим прізвищем, які проживають у Нижньому Новгороді (РФ) та Сімферополі (Крим).

Фото:

Сторінка Олексія Белька в соцмережі

А також на сторінці є фото з трьома автівками, які він називає «мои лошадки». Одна з них дуже схожа на ту, якою блокували міст.

Фото:

Сторінка Олексія Белька в соцмережі

Очільник поліції Києва Андрій Крищенко підтвердив hromadske, що в червні цього року Белько добровільно здав у Деснянське райуправління поліції 1 кг вибухівки та 88 патронів. За його словами, він знайшов їх «у сейфі в селі на Чернігівщині».

За інформацією Крищенка, під час блокування мосту Белько не висував жодних вимог, а хотів поговорити зі своєю дівчиною:

«Під час першочергових заходів було встановлено особу цієї людини і його контактні дані. З ним відразу зв'язалися психологи і командир спецпідрозділу. Він хотів поговорити зі своєю дівчиною. Оскільки більше жодних вимог не було вирішили його затримувати. Від самого початку у нього був карабін, але він його викинув», — розповів Крищенко.

У відео, яке оприлюднив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, чоловік визнає, що вчинив неправильно, каже, що останні два тижні жив у автомобілі, вживав наркотики, але не мав вибухівки при собі і не збирався підривати міст:

«Єдина мета моєї акції було бажання, щоб завершилось те, що відбувається у моєму житті зараз. Я старший сержант ССО, звільнений за статтею. Шість років я відслужив на відмінно. З них частину я служив у 8 полку спецназу і деякий час у 99-му батальйоні. У батальйоні я свої обов’язки виконував на 100%. Не ужився з молодими офіцерами», — сказав Олексій Белько.

Чоловік додав, що останнім часом за ним ніби стежили, а відповідаючи на питання правоохоронців, підтвердив, що раніше був судимий та мав стосунок до транспортування наркотиків:

«За наркотик один — канабіс, який у Криму 80% населення не вважають наркотиком. Я його не вживав, а возив людину, яка займалась розповсюдженням. У мене просто не вистачило грошей відмазатися. Перший термін був за те, що вступився за жінку, другий — за те, що підняв слухавку у сплячого юнака», — пояснив Белько.

Белько додав, що з боку молодих військових нібито були якісь певні провокації, бійки.

«Якщо когось цікавить моя репутація — зателефонуйте у 8-й полк спецназу. Я живу чесно, не порушую закону. Єдине, що я хочу від життя — жити, родину і займатися улюбленою справою. І повернути скоріше Крим!», — додав Белько.

Міністерка у справах ветеранів Оксана Коляда на брифінгу повідомила, що Олексій Белько насправді не мав наміру підривати міст, а лише хотів привернути до себе увагу.

«Міністерство робитиме все, аби захистити інтереси ветеранів-учасників бойових дій. Ми спілкувалися з Олексієм. Він просить вибачення перед жителями міста Києва за незручності, які вони мали. Він не мав наміру підривати міст. Він потребував уваги. Олексій каже, що в нього були проблеми з влаштуванням на роботу, з відсутністю коштів, проблеми з дівчиною», — розповіла Коляда.

Спершу проти чоловіка порушили справу за фактом «підготовки та здійснення терористичного акту», однак пізніше перекваліфікували на «хуліганство» та «неправдиве повідомлення про замінування.

Правоохоронці не виявили у нього вибухівки. Зі зброї у нього були карабін і помпова рушниця.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що звернеться до суду з клопотанням про мінімальний термін для нього та проханням взяти чоловіка на поруки:

«Звернусь до суду з клопотанням про мінімальний термін для Белька, про взяття сержанта на поруки. Ми допоможемо йому пройти курс реабілітації від наркотиків та знайти себе спочатку. Клопотання буде подане від мене особисто та команди спецпідрозділу КОРД, хлопців, які проводили вчорашню затримку. Ми так вирішили!», заявив Арсен Аваков.

Поділитись: