Футбольні експерти та журналісти спробували пояснити, що таке політика в баченні Міжнародної федерації футболу (ФІФА).

Після перемоги збірної Хорватії над Росією на Чемпіонаті світу-2018 захисник хорватської команди Домагой Віда та член тренерського штабу Огнєн Вукоєвич записали відео, на якому перший вигукує «Слава Україні», а другий каже, що «ця перемога для України». Обидва — колишні гравці київського «Динамо» і довго жили в Україні. 

ФІФА розгледіла в цьому політику, винесла попередження Віді та оштрафувала Вукоєвича на 10 тисяч швейцарських франків. 

Відтак гравці вибачилися та сказали, що відео не було політичним посланням.

Футбольні експерти та журналісти спробували пояснити, що таке політика в баченні Міжнародної федерації футболу (ФІФА).

Чи так це насправді?

Ведучий Youtube-шоу «Татотаке» Сергій Болотніков в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявив, що розмови про те, що нібито Віда і Вукоєвич нічого не мали на увазі, треба припинити:

«Це був політичний тролінг, треба визнати. Навіть якщо вони нічого не хотіли, треба не виключати таку можливість, усе одно в результаті вийшов політичний тролінг. Треба розуміти контекст — це матч з Росією, перемога хорватів, і саме в цей час вони роблять таку заяву».

Також експерт зазначив, що політичний тролінг карається ФІФА, тому після такої заяви мали бути якісь наслідки, адже організація забороняє будь-які політичні прояви.

Водночас Болотніков сказав, що прочитав увесь дисциплінарний кодекс ФІФА, але не знайшов жодного слова «політика».

Ведучий Youtube-шоу «Татотаке» Сергій Болотніков (ліворуч) та журналісти Громадського Галина Бойко і Василь Пехньо в ефірі програми «Нині вже», Київ, 10 липня 2018 року Фото: Громадське

Він розповів, що хорватські журналісти повідомили йому, що Віду та Вукоєвича притягнули до відповідальності за 57 статтею — «неспортивна поведінка». Вона передбачає відповідальність за жести чи висловлювання, які можуть когось образити.

На думку Болотнікова, найбільша «провина» на Вукоєвичі, який прямо сказав, що ця перемога присвячується Україні. Водночас Віда також отримав попередження за гасло «Слава Україні».

«Хто визначив, що «Слава Україні» ображає росіян, мені цікаво?», — сказав експерт.

Російський журналіст Олексій Андронов розповів, що в РФ ця історія зацікавила здебільшого користувачів соціальних мереж, але набула широкого розголосу.

«Через те, що соцмережі шумлять другий день, зрозуміло, що реакція гучна в підсумку, депутати висловлюються», — зазначив він.

Журналіст пояснив, що Хорватський футбольний союз «зіграв на випередження», виключивши Вукоєвича з делегації збірної й показавши таким чином, що визнає свою неправоту.

«А неправота є, бо ФІФА зацікавлена в тому, щоби говорили про футбол, а не про політику, а ці два дні — в кращому випадку 50/50», — пояснив Андронов.

Ведучий Youtube-шоу «Татотаке» Сергій Болотніков (ліворуч) в ефірі програми «Нині вже», Київ, 10 липня 2018 року Фото: Громадське

А що хорвати?

Спортивний журналіст із Хорватії Дамір Добринич розповів, що багато хорватів розділяють позицію Віди та Вукоєвича щодо України, проте більшість вважає, що їхня поведінка не була розумною.

Він зазначив, що виключення Вукоєвича з делегації є «політичним трюком», хоча журналіст не розуміє суті претензій ФІФА до нього.

«Я взагалі не розумію, чому ФІФА оштрафувала Вукоєвича на 10 тисяч швейцарських франків. Віді нічого, а Вукоєвича оштрафували. Вони обоє вчинили ті самі діяння, тому взагалі незрозуміла мотивація ФІФА», — наголосив він.

Добринич також додав, що в Хорватії не боялися дискваліфікації Віди, адже, по-перше, на ЧС-2018 вже було покарання тільки у вигляді штрафу за політичні жести, по-друге — хорват Звонємір Бобан — секретар ФІФА — має «чудові стосунки» з президентом Федерації Джанні Інфантіно.

Подвійні стандарти?

Слід зазначити, що Інфантіно особисто вручив президентові Росії Володимиру Путіну футболку, забрендовану логотипом ФІФА, на якій над номером «11» нанесене прізвище Putin.

7 липня Росія вилетіла із Чемпіонату світу з футболу, програвши Хорватії у серії післяматчевих пенальті. 

Після матчу чвертьфіналу, в якому Хорватія перемогла з рахунком 4:3, колишні футболісти київського «Динамо» хорвати Огнєн Вукоєвич та Домагой Віда записали відео. На ньому Віда вигукує «Слава Україні!», а Вукоєвич каже: «Ця перемога — за «Динамо» та за Україну!».

Сам хорватський футболіст пояснив, що слова «Слава Україні» були «не політичним посланням, а подякою за підтримку».

Проте ФІФА винесла попередження Віді «за неспортивну поведінку».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Белград, зажигай!»: Як хорватський футболіст передав вітання київському ресторану

А хорватська федерація виключила зі своєї делегації колишнього гравця «Динамо» Огнєна Вукоєвича.

Зі свого боку Українська федерація обурена цькуванням хорватського футболіста Віди через гасло «Слава Україні».

Поділитись: