Словацький прем'єр Фіцо, який виступає проти військової підтримки України, анонсував зустріч зі Шмигалем

Проросійський премʼєр—міністр Словаччини Роберт Фіцо провів першу розмову зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем, вони обговорили допомогу Україні. Також керівники урядів двох країн домовилися про зустріч у 2024 році.

Про це Фіцо написав на своїй сторінці у Facebook.

Під час розмови словацький премʼєр запевнив, що його країна готова допомагати Україні в розмінуванні, постачати для цього спеціальне обладнання; співпрацювати в енергетичній галузі, включно з моніторингом цивільних ядерних об’єктів; надавати іншу гуманітарну підтримку.

«Я виключив постачання зброї та боєприпасів із державних складів та армії. Ми не віримо у військове вирішення конфлікту (російсько-української війни— ред.) в Україні, оскільки це призводить лише до непотрібного кровопролиття», — заявив Фіцо.

Окрім того, він повідомив, що заборона на імпорт української сільськогосподарської продукції на територію Словаччини буде подовжена, оскільки в інакшому випадку влада країни «піде проти власних фермерів».

А Шмигаль розповів, що вони з Фіцо розраховують на укладення міжурядової угоди про контроль на спільних пунктах пропуску на тлі страйків, які організували словацькі перевізники.

Водночас словацький прем'єр наголосив, що його країна підтримує європейську перспективу України та Молдови, але разом із країнами Західних Балкан. Також словацька влада виступає за майбутній перегляд бюджету ЄС на 2024–2027 роки, який передбачає виділення 50 мільярдів євро для України.

Фіцо та Шмигаль зустрінуться на словацько-українському кордоні на початку 2024 року, темою зустрічі буде співпраця у галузях, які вони обговорили сьогодні, 4 грудня.

Позиція Словаччини після приходу Фіцо

Від початку повномасштабного вторгнення Словаччина схвалила 13 пакетів військової допомоги Україні на загальну суму 671 млн євро.

Однак після того, як на парламентських виборах у Словаччині перемогла партія SMER-SD на чолі з проросійським діячем Робертом Фіцо, тимчасовий уряд країни заявив, що припинив надсилати подальшу військову допомогу Україні. Згодом, коли Фіцо обійняв посаду прем'єр-міністра, він не змінив своєї позиції.

Він також застерігав від виділення пакета допомоги Україні на 50 мільярдів євро від ЄС, пояснюючи це корупцією.