«Міні-Чорнобилем» охрестили мешканці російського Волоколамська своє місто. Від початку цього місяця тут тривають багатотисячні акції протесту — люди обурені масовими отруєннями, які, на їхню думку, спричинені викидом газу зі сміттєзвалища. Водночас загальнонаціональні ЗМІ мовчать про кризу, а влада країни заявляє, що концентрація шкідливих речовин не перевищена.

Що відбувається у Волоколамську, і як акції протесту перетворилися на стихійні бунти — розбиралася Громадське.

Що відбулося?

20 березня до лікарні Волоколамська з отруєнням потрапили 57 дітей. Прокуратура почала перевірку. Станом на 23 березня  щонайменше 68 дітей звернулися по медичну допомогу через погане самопочуття.

«Обстановка дуже важка. Дітей зі шкіл звозили на машинах швидкої до лікарні. Біля приймального покою зібралися батьки, які вимагали, щоб дітям поставили точний діагноз. [Лікарі] кажуть, що це отруєння», — сказав РБК голова Волоколамська Петро Лазарєв.

Біля лікарні почався стихійний мітинг, приїхали губернатор Підмосков'я та голова району, якого закидали сніжками, вигукуючи «Ганьба».

На початку 2018 року мешканці містечка Волоколамськ, що у 100 кілометрах від Москви, почали скаржитися на нудоту, головний біль, нестерпний запах сірководню та задуху в місті, повідомляє РБК. За два дні близько 150 людей звернулися у лікарні. Видання «Новая газета» повідомляє про півсотні отруєних невідомим газом дітей. Мешканці пов'язуть це зі сміттєзвалищем «Ядрово», неподалік міста.

ТОВ «Ядрово» належить Олексієві Сулімову — колишньому заступнику голови Волоколамського району. Полігон відкрили у 2008 році, сюди звозили сміття з деяких районів Москви та Підмосков'я.

Чого вимагають містяни?

У 20-тисячному Волоколамську відбуваються багатотисячні протести. Люди вимагають негайно закрити смітник та відправити у відставку голову Волоколамського району Євгена Гаврилова.

«Ядрово» мітингувальники називали «міні-Чорнобилем», Волоколамськ — «містом сміттєвої слави».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історія львівського сміття

Під час однієї з акцій жителі перекрили проїзд до сміттєзвалища. Тоді близько 30 людей затримали співробітники ОМОНу.

На мітинги приїздила тоді ще кандидатка в президенти Ксенія Собчак. У Telegram-каналі вона опублікувала результати хімічного аналізу водопровідної води у Волоколамську: допустима концентрація миш'яку перевищена в 16 разів, сірководню — в 67 разів. Вона пообіцяла змусити московську владу закрити звалище протягом тижня.

Що обіцяє влада?

Зі свого боку влада пообіцяла модернізувати звалище до 2020 року, що обурило місцевих мешканців. На їхню вимогу модернізацію перенесли на 2018 рік. У місті оголосили надзвичайний стан, адже експертиза засвідчила: причина різких запахів — у витоку газу зі звалища.

Губернатор Підмосков'я Андрій Воробйов доручив Міністерству природних ресурсів і екології РФ узяти ситуацію під контроль і пообіцяв удвічі знизити навантаження на «Ядрово». Наразі влада збирається спалювати гази, монтувати системи дегазації, а згодом накрити звалище пластиковим покриттям.

Результати токсикологічної експертизи очікуються в п'ятницю, 23 березня.

Ситуація під контролем?

Росспоживнагляд та інші структури вперто відмовлялися називати ситуацію кризовою, повідомляючи, що допустима концентрація шкідливих речовин не перевищена.

Міністр екології Московської області заявив, що «небезпеки здоров'ю і життю [людей] немає». А МНС Росії відзвітувало, що забруднення повітря «в межах норми».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Маленька Європа» в центрі Липецька: як живе законсервована фабрика Roshen в Росії

Тим часом пропагандистські телеканали — «Первый», «Россия 1» та НТВ — майже не згадали про ситуацію у Волоколамску та проігнорували масові протести.

Поділитись: