Британські медики представили результати дослідження, яке показало, що собаки можуть діагностувати малярію у дітей з точністю 70 відсотків.

Малярію зазвичай діагностують мікроскопічно, визначаючи присутність збудників хвороби — плазмодіїв в мазках крові. Однак в місцях найбльшої захворюваності, обладнання для діагностики часто не вистачає, до того ж оптимальна чутливість методу 75-90 відсотків, але іноді вона не перевищує 50 відсотків. Нещодавно швейцарські дослідники запропонували новий метод діагностики за запахом шкіри хворих. Але поки він знаходиться на стадії розробки.

Британські медики з Даремського університету вирішили натренувати собак розрізняти хворих і здорових людей за запахом. У пілотному експерименті брали участь школярі з Гамбії у віці від 5 до 14 років. У них діагностували наявність або відсутність малярії, а у заражених дітей перевірили наявність або відсутність симптомів хвороби. Згодом 145 здорових і 30 заражених дітей, у яких захворювання протікає безсимптомно, попросили надіти на ніч шкарпетки. Вранці їх зібрали і пізніше використовували для тестування собак-нюхачів — двох тварин з британського центру Medical Detection Dogs — ретривера і золотистого ретривера. Тварин тренували нюхати зразки тканин з летючими речовинами, зібраними у хворих і здорових людей. Їх привчили зупинятися, після того, як вони почують запах зараженої людини, і проходити повз здорової людини.

Експеримент показав, що собаки правильно визначали запахи хворих дітей в 70 відсотках випадків, і запах здорових — в 90 відсотках випадків. У випадку ж якщо діти були заражені одним і тим же видом плазмодія, собаки визначали запах хворих з ще більшою точністю — 78 відсотків, .

За словами співавторки дослідження доктора Клер Гест з Центру Medical Detection Dogs, вчені залишилися задоволені результатами:

«У Центрі успішно тренували собак визначати захворювання по запаху, зокрема цукровий діабет і рак. Зараз ми вперше навчили тварин визначати інфекцію, викликану паразитами, і ми задоволені цими ранніми результатами. Потенціал тренування собак, коли їх вчать виявляти тропічні хвороби, які важко діагностувати, такі як лейшманіоз або трипаносомоз, величезний».

Нагадаємо, за даними ВООЗ, у 2016 році у світі зареєстрували 216 мільйонам випадків малярії та близько 445 тисяч смертей від неї. 90 відсотків з них припадали на країни Тропічної Африки. Збудниками хвороби є малярійні плазмодії п’яти видів, яких переносять кілька видів комарів. Плазмодії здатні змінювати запах шкіри зараженої людини, роблячи його більш привабливим для комарів.

Раніше ранню стадію раку навчилися діагностувати за допомогою білка малярії.

Нагадаємо також, що в Харкові в іноземця виявили малярію.

Поділитись: