«Соняшники» Ван Гога за 130 років вицвіли на сонці. Це надихнуло науковців на матеріал, який може захистити картини

Вінсент Ван Гог, «Соняшники» (1886-1888), олія на полотні
Вінсент Ван Гог, «Соняшники» (1886-1888), олія на полотніWikimedia Commons / The Yorck Project

Група науковців із Греції та Італії розробила спеціальне прозоре покриття, здатне захистити твори живопису від руйнівної дії сонячних променів. На яскравому світлі кольори картини поступово вицвітають.

Про це повідомляє The Times із посиланням на наукове дослідження, опубліковане у виданні Nature Nanotechnology.

На розробку захисного матеріалу науковців надихнув стан відомого натюрморту Вінсента Ван Гога «Соняшники», створеного наприкінці 1880-х років. Після 130 років дії сонячного світла квіти на картині здаються вицвілими й зів’ялими.

Учені стверджують, що захистити полотна від дії сонячного світла здатен графен — двовимірний алотроп вуглецю, атоми якого сполучаються у шестикутному порядку. Ключові властивості графену — міцність, легкість і практично повна прозорість.

Крім того, графен можна виробляти у вигляді великих листів, він не пропускає ультрафіолетове випромінювання, вологу, кисень та інші елементи, які можуть зашкодити полотну. Графен також можна легко прибрати з поверхні, якщо це потрібно.

Науковці просимулювали дію сонячного світла на картини, огорнуті графеном, протягом 65 років. З’ясувалося, що тільки один шар матеріалу завтовшки один атом здатен уберегти картину від вицвітання на третину. А три шари — вже на 70%.

Водночас у цього методу є й недоліки. Найкраще графен захищав картини з гладкою поверхнею. Тобто картини, написані мазками, які мають фактурну поверхню, не так добре будуть захищені від вицвітання.

За словами провідного автора дослідження, професора Патрського університету Греції Костаса Галіотіса, представники європейських галерей уже зацікавилися розробкою вчених. Але деякі побоюються, що це може зашкодити полотну.