Справа «Хізб ут-Тахрір»: суд рф на 17 років засудив кримського активіста, який переніс 4 інсульти у СІЗО

Південний військовий окружний суд рф засудив 59—річного кримського татарина Азамата Еюпова за нібито участь у зустрічі мусульман, на якій, за словами захисту, його навіть не було. Активісту присудили 17 років колонії суворого режиму, хоча чоловік страждає на хвороби серця — під час утримання у СІЗО він переніс 4 ішемічні інсульти.
Про це повідомляють «Кримська солідарність» та «Ґрати».
Азамата Еюпова затримали 17 лютого 2021 року в місті Білогірськ (Білогірський район Криму). Того дня співробітники фсб проводили обшуки в будинках кримських татар-мусульман у Білогірську, Бахчисараї, Сімферополі, Севастополі тощо. Силовики затримали 7 людей, але одну пізніше відпустили.
Еюпова звинуватили в «організації терористичної діяльності», за що загрожує від 15 до 20 років позбавлення волі. Як і інших кримських татар, його звинуватили у причетності до ісламської політичної партії «Хізб ут-Тахрір».
Що це за організація?
«Хізб ут-Тахрір» («Ісламська партія визволення») — міжнародна ісламська політична партія, заснована 1953 року в Східному Єрусалимі. У росіїта Казахстанівона визнана терористичною, натомість у країнах Європи та США «Хізб ут-Тахрір» публічно й вільно діє як міжнародна ісламська політична партія та організація.
З-поміж іншого, росія активно переслідує учасників «Хізб ут-Тахрір» на території окупованого Криму.
У фсб стверджують, що Азамат Еюпов як послідовник «Хізб ут-Тахрір» приходив до будинку засудженого Енвера Омерова й обговорював плани щодо захоплення влади в окупованому Криму. Проте сторона захисту наголошувала, що один із головних доказів звинувачення — аудіозапис — повністю сфальсифікований.
Еюпов та його адвокати вивчили аудіозаписи представлених «конспіративних» бесід і заявили, що зразків його голосу там немає. Натомість вони належать іншій людині — Руслану Мірпочоєву, який теж є фігурантом справи «Хізб ут-Тахрір».
Як зазначає «Кримська солідарність», це ж підтвердила експертка-фоноскопістка з некомерційної організації «Бюро судових експертиз» Ірина Хухра. За її словами, аудіозаписи можна було навіть не слухати, адже тільки програмне забезпечення вже виявило значні відмінності між голосом Еюпова та зразком на аудіо.
А втім, суд повністю задовольнив запит прокурора й засудив Еюпова до 17 років позбавлення волі у колонії суворого режиму. Три роки свого терміну він повинен буде провести в суворіших умовах, а потім його етапують у колонію для відбуття решти терміну покарання.
Зараз Азамату Еюпову 59 років. Ще до арешту в Криму він перебував на обліку в лікаря з атеросклеротичною хворобою серця, що ускладнює кровопостачання та здатна утворити тромб із подальшим інфарктом чи інсультом.
Як зазначає «Кримська солідарність», уперше про ознаки інсульту в Еюпова повідомив його співкамерник Руслан Сулейманов два місяці тому. Він носив Еюпова на спині ізолятором, бо той не міг пересуватися власними силами.
Адвокат Еміль Курбедінов звертався до СІЗО, намагаючись добитися хоча б медогляду активіста. Але фельдшер діагностував остеохондроз і повернув Еюпова назад у камеру з мінімальним лікуванням.
8 липня Еюпова вдалося відправити на обстеження до приватної лікарні коштом родичів обвинуваченого: незалежні лікарі повідомили, що чоловік переніс в ізоляторі 4 ішемічні інсульти, перебуває у критичному стані й потребує термінової госпіталізації.
- Поділитися: