Справа Мазепи: у комітеті Ради заперечили заяву ДБР про загрозу критичній інфраструктурі

Бізнесмен Ігор Мазепа (посередині) в залі Печерського суду Києва, 19 січня 2024 року
Бізнесмен Ігор Мазепа (посередині) в залі Печерського суду Києва, 19 січня 2024 рокуДенис Булавін / hromadske

Голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики Андрій Герус заявив, що твердження ДБР про загрозу критичній інфраструктурі Києва у справі бізнесмена Ігоря Мазепи є неправдивими.

Про це він написав у Facebook.

За словами Геруса, землі, які фігурують, не є у власності Київської ГЕС. «Тому таке їх визначення є більше креативним та творчим підходом, але не юридичним», — написав депутат.

І додав, що таке твердження Держбюро розслідувань є неправдивим: «Спірні 2,4 га землі не несуть загрози для функціонування критичної інфраструктури Києва».

Герус висловив думку, що правдивих юридичних доказів у правоохоронних органів «має бути настільки достатньо, щоб не було потреби придумувати неправдивих тверджень, які сіють страх та хвилювання серед суспільства».

«Очевидно, щоб по кейсу на 2,4 га землі із можливими збитками 7 млн грн виправдати запобіжний захід (заставу) на 1,2 млрд грн, то потрібні якісь аргументи, які покажуть масштаб ризиків та шкоди», — заявив голова комітету.

Він підкреслив, що варто користуватися правдивими юридичними фактами.

«Коли використовуються неправдиві твердження, то у суспільства можуть виникати питання, а чи є тоді достатньо правдивих юридичних фактів для того всього, що інкримінується?» — йдеться у його публікації.

Нагадаємо, що в етері телемаратону радниця ДБР Тетяна Сапьян заявила що, «злочинна організація, яку ДБР викрила ще торік, забудувала котеджі на землі Київської гідроелектростанції, що є неприпустимим і напряму ставить під загрозу функціонування критичної інфраструктури Києва».

Водночас Сапьян казала, що йдеться про 7 гектарів землі.

Більше про цю справу

Увечері 18 січня у ЗМІ з’явилася інформація про затримання бізнесмена Ігоря Мазепи на контрольно-пропускному пункті «Медика — Шегині» та обшуки в офісі його компанії, які проводили співробітники Державного бюро розслідувань.

Інвестиційна компанія Concorde Capital підтвердила, що її засновника Ігоря Мазепу затримали 18 січня на українсько-польському кордоні, коли він прямував на Всесвітній економічний форум у швейцарському Давосі. Кажуть, кримінальне провадження стосується котеджних містечок, зведених ще у 2013 році. Проте наполягають, що обшуки проводяться без ухвали суду.

Компанія повʼязала дії ДБР «з позицією Ігоря Мазепи щодо тиску силовиків на бізнес» і звинуватила правоохоронців, що ті провели обшук машини та затримання Мазепи без ухвалення суду.

Наступного дня ДБР відзвітувало, що затримало бізнесмена, його брата та ще двох фігурантів за справою про схему протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди Київської ГЕС. У ДБР стверджують, що організатори оборудки намагалися захопити 300 га вартістю понад 1 млрд гривень.

Федерація роботодавців України та громадський рух «Маніфест 42» засудили дії правоохоронців за затримання Ігоря Мазепи. Вони вважають, що в цій справі відбувається тиск на бізнес. А «Маніфест 42» навіть закликав підприємства об'єднатися «проти свавілля силовиків».

Видання Bloomberg у контексті справи відзначило, що Мазепа є відвертим критиком правоохоронних органів і суддів, деяких із них звинувачував у корупції та зловживанні владою. Він запропонував керівникам підприємств об'єднатися для створення «чорного списку» корупціонерів.

Ігорю Мазепі призначили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 27 лютого. Також у СІЗО відправили його брата Юрія. Ще двох підозрюваних суд відправив під варту, встановивши розмір застави у 45 млн та 20 млн грн.