Світ

«Марш матерів» у Москві: чому учасникам «Нового величия» інкримінують екстремізм

16 серпня, 2018 16:18
Світ/«Марш матерів» у Москві: чому учасникам «Нового величия» інкримінують екстремізм
Зберегти
Вигляд
lead
15 серпня в Москві проведуть «Марш матерей» на підтримку фігурантів справи «Нового величия». Така ж акція анонсована і в Єкатеринбурзі. Мерія Москви мітинг не погодила, закликавши громадян відмовитися від участі в ньому — отже, на мітингу можливі масові затримання, як це відбувається під час неузгоджених акцій Олексія Навального.

Слідчі звинувачують кількох молодих людей у створенні екстремістського угрупування «Новое величие», учасники якого нібито хотіли повалити конституційний лад у Росії. Шестеро  підозрюваних, зокрема 19-річна студентка ветеринарної академії Марія Дубовик і її подруга Анна Павликова, якій на час затримання було 17 років, утримуються в СІЗО вже майже півроку. Їхні батьки кажуть, що в дівчат проблеми зі здоров'ям.

Громадське розповідає, що відомо про справу «Нового величия».

Що таке «Новое величие» і в чому його звинувачують?

Це опозиційний рух, який виник у чаті Telegram. Чат з'явився після невдалої «революції» В'ячеслава Мальцева — лідера руху «Артподготовка», який у Росії визнали екстремістським і заборонили.

Мальцев обіцяв революцію в Росії 5 листопада 2017 року. Напередодні цієї дати поліція масово затримувала людей, яких підозрювали в членстві в «Артподготовке».

Учасники «Нового величия» не були членами руху Мальцева, та стежили за діяльністю групи. З 10 листопада вони стали бачитися наживо.

ОВД-инфо, посилаючись на матеріали справи, пише, що пізніше в Telegram-чат «Нового величия» ввійшов Руслан Д. Його справжнє ім'я Олександр Константинов, і, як стверджує «Новая газета», це був штатний співробітник ФСБ.

Згідно зі свідченнями деяких затриманих, саме Руслан Д. запропонував орендувати приміщення для учасників і скласти статут, тобто, створювати повноцінний політичний рух. На допиті Константинов сказав, що брав участь в об'єднанні для «подальшої ідентифікації учасників», знайомства з документами і «отримання значимої інформації для передачі правоохоронним органам».

Від листопада 2017-го по березень 2018 року (тоді учасників «Нового величия» затримали), рух створив спільноту у «ВКонтакте» та взяв участь у кількох мітингах опозиціонера Олексія Навального.

Один із учасників «Нового величия» Руслан Костиленков на відео, викладеному в Телеграмі, говорить, що створив організацію, метою якої були «скасування репресивних законів, конституції і трибунал над керівною верхівкою». На фото — листівки «Нового величия». ​Фото з групи «Новое величие» в соцмережах

За даними слідства, члени «Нового величия» «неодноразово влаштовували в Москві і Підмосков'ї з'їзди учасників, на яких проводили тренінги щодо участі в мітингах, зокрема із застосуванням вогнепальної й вибухової зброї».

На початку лютого 2018 року до групи ввійшов Максим Расторгуєв — 29-річний старший оперуповноважений, капітан поліції. Расторгуєв брав участь у створенні штурмового загону, був його лідером і допомагав робити «коктейлі Молотова».

15 березня 2018 року в членів «Нового величия» провели обшуки, вилучили список з десяти імен членів руху. Того ж дня на Telegram-каналі «Кремлевская прачка» з'явилося відео з Русланом Костиленковим. На ньому він говорить, що створив організацію, метою якої були «скасування репресивних законів, конституції і трибунал над керівною верхівкою». Для цього члени «Нового величия» планували організовувати мітинги й «акції прямої дії проти співробітників правоохоронних органів».

Кого затримали і що з ними відбувається?

Після обшуків затримали дев'ятьох людей, зокрема Руслана Костиленкова, якого слідство (і він сам визнає це на відео) називає лідером «Нового величия». 16 березня, на наступний день після обшуків, Дорогомилівський районний суд Москви заарештував на два місяці сімох учасників «Нового величия», разом з неповнолітньою дівчиною — 17-річною Анною Павликовою.

Іще двох відправили під домашній арешт. Усім пред'явили звинувачення за частиною 1 статті 282.1 Карного кодексу РФ («Організація екстремістського угрупування»).

Руслану Костиленкову 25 років, він зареєстрований у підмосковному Хотьково. За даними слідства був судимий за грабіж. У 2012 році Костиленков входив до руху «Білі сови» — його учасники займалися в Хотьково «полюванням на педофілів», надихнувшись методами неонациста Максима «Тесака» Марцинкевича. «Білі сови» створювали облікові записи неповнолітніх на сайтах знайомств, переписувалися з дорослими й призначали зустрічі, а потім били тих, хто приходив.

Наймолодші затримані — 19-річна студентка ветеринарної академії імені Скрябіна Марія Дубовик та її подруга, на той час 17-річна Анна Павликова. Разом з Костиленковим і ще трьома фігурантами від 16 березня 2018 року їх утримують у СІЗО.

Що не так зі звинуваченнями?

Адвокати затриманих називають справу провокацією російських силовиків. Константинов — Руслан Д. — займав «керівну» посаду в «Новом величии», займаючись фінансами.

Оперативник Расторгуєв відповідав за силові дії. Як пояснюють адвокати, закон про оперативно-розшукову діяльність забороняє тим, хто її проводить, «підбурювати, схиляти, спонукати у прямій або непрямій формі до вчинення протиправних дій».

Руслан Д., за словами адвоката Павликової Ольги Карловой, умовляв підзахисну не виходити з організації, коли вона сказала про це на одному зібранні. Попри те, що наразі немає підтверджених даних, що Руслан Д. має стосунок до силових органів, у випадку з Расторгуєвим це очевидно.

Мама виходить із зали суду після рішення судді продовжити термін утримання її доньки Анни Павликової під вартою в СІЗО. Фото: Анна Артемьева/«Новая газета»

ОВД-инфо зазначає, що за три дні до обшуків допитали трьох учасників руху, зокрема Константинова й Расторгуєва. Після допиту силовики провели обшуки й затримання, але цих трьох людей не затримали.

Чому вирішили провести «Марш матерей»?

Передусім «Марш матерей» — це акція на захист Марії Дубовик і Анни Павликової, наймолодших учасниць «Нового величия». За словами батьків і адвокатів дівчат, у них серйозні проблеми зі здоров'ям і за час перебування в СІЗО їхній стан погіршується. У Марії Дубовик знайшли «пухлину незрозумілого походження», також вона страждає від порушення травлення і проблем зі щитовидною залозою, в СІЗО в неї погіршився зір.

У Павликової загострилися проблеми з серцем, з'явилися сильна тахікардія і судоми в ногах, розповідала її адвокатка Ольга Карлова. Уповноважена з прав людини РФ Тетяна Москалькова закликала відпустити Павликову і Дубовик із СІЗО, але суд усе одно продовжив їм термін утримання під вартою.

В управлінні Федеральної служби виконання покарань не вважають, що дівчата потребують екстреної медичної допомоги. У відомстві оцінюють стан їхнього здоров'я як «задовільний».

Мерія Москви закликала не виходити на мітинг, нагадавши, що він не узгоджений. У відповідь організатори «Маршу матерей» заявили, що й не збиралися його погоджувати. Адвокат Марії Дубовик Максим Пашков попросив організаторів акції все ж узгодити її, адже, за його словами, будь-яке порушення закону з боку людей, які висловлюють підтримку його підзахисній, може нашкодити затриманим.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Справа «Нового величия» у Росії, фігурантами якої є 18-річна та 19-річна дівчата, має дуже важливе значення для сучасної Росії, оскільки «правоохоронці замахнулись на дітей» —розмова із журналісткою «Новой газеты» Оленою Рачьовою.

 

Пов`язані новини