Справа про геноцид: Україна просить суд розглянути справу по суті та відкинути заперечення росії

Україна закликала Міжнародний суд ООН у Гаазі повністю заслухати позов Києва у справі про геноцид, а також відкинути заперечення росії.
Про це пише Reuters.
«Ваше рішення залишається терміново необхідним», — заявила в суді представниця України Оксана Золотарьова. І додала, що українській стороні потрібен захист суду, оскільки росія не дотримується міжнародного права, викладеного в Конвенції про геноцид 1948 року.
Варто зазначити, що досі в суді тривали публічні слухання, а не розгляд по суті. Сторони представляли свої аргументи щодо того, чи має суд юрисдикцію розглядати позов Києва.
Минулого тижня росія просила суд у Гаазі відхилити справу, бо нібито суд не має юрисдикції для розгляду, а предмет спору, мовляв, відсутній. Натомість Україна доводила, чому суд може продовжувати справу. Також виступали представники 32 країн, які підтримали аргумент України.
Суд у Гаазі 27 вересня оголосив перерву для обговорення та, як очікується, винесе рішення через кілька місяців, якщо справу можна буде розглянути по суті.
У чому суть спору?
Спір стосується тлумачення, застосування та виконання Конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього. Україна подала заяву до Міжнародного суду ООН через два дні після початку повномасштабного військового вторгнення рф.
Важливо: суть справи полягає не в розв'язанні питання про вчинення росією геноциду проти українського народу. Ідеться про доведення факту, що росія використала як підставу для вторгнення в Україну твердження про нібито «порятунок російськомовного населення від геноциду» в Україні, пояснила адвокатка Української Гельсінської Спілки з Прав Людини Віталія Лебідь.
І Україна, і росія є учасниками Конвенції про запобігання геноциду. А Міжнародний суд ООН має юрисдикцію розглядати міждержавні спори за заявою однієї зі сторін щодо порушення положень міжнародних договорів.
Україна у своєму позові зазначає:
- росія неправдиво стверджувала, що в Луганській та Донецькій областях України були «акти геноциду», на цій підставі визнала самопроголошені «Л/ДНР», а потім оголосила про повномасштабне вторгнення (так звану СВО).
- Україна рішуче заперечує, що такий геноцид був, а росія не має законних підстав для дій в Україні та проти неї «з метою запобігання та покарання за будь-який передбачуваний геноцид».
- Україна звинувачує росію у плануванні актів геноциду в Україні та стверджує, що росія умисне вбиває та завдає тяжких тілесних ушкоджень представникам української національності, тобто вчиняє геноцид проти українського народу.
Як повідомляє «Європейська правда», інтереси рф представляють фахівці російського МЗС, юристи-науковці з Ірану, Китаю, Перу та юрист із французькою ліцензією Жан-Шарль Чікая, відомий тим, що представляє інтереси найбільш одіозних африканських диктаторів.
Від України, окрім фахівців українського МЗС, участь беруть представники авторитетної міжнародної юркомпанії Covington & Burling, а також команда науковців-міжнародників, яка вже тривалий час відстоює інтереси України в Гаазі, на чолі з професором Єльської школи права Гарольдом Коу та професором Університету Париж-Нантер Жан-Марком Тувененом.
Слухання відбувалися у два раунди — росія мала слово 18 та 25 вересня, а Україна виступала 19 та 27 вересня.
- Поділитися: