Печерський суд Києва обирає запобіжний захід фігурантам справи вбивства «Сармата». Зліва направо: Денис Зеленкін, Сергій Смірнов, Микола Ломака (не видно його), Артем Матюшин, Віктор Власюк, Максим Владимиренков, квітень 2019 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Бердянський міськрайонний суд продовжив запобіжні заходи 11-ом обвинуваченим об’єднаної справи вбивства ветерана війни на Донбасі Віталія Олешка на позивний «Сармат», що сталося 31 липня 2018 року. Також суд вивчив 11 томів письмових доказів у провадженні та дослідив аудіо та відеоматеріали.

Про це повідомляє кореспондентка hromadske із зали суду.

Суд задовольнив клопотання прокурорів, які просили залишити тримання під вартою для десяти людей та домашній арешт для одного. Також прокурори наголосили на тому, що наразі триває судовий процес та дослідження письмових доказів, тож, на їхню думку, альтернативні запобіжні заходи можуть нашкодити процесу.

Адвокати просили звільнити обвинувачених з-під варти під домашній арешт чи заставу. Захисники наголошували на тому, що слідство не довело факт існування злочинного угрупування та ризики, а обвинувачення вони загалом вважають необґрунтованим. 

Обвинувачені підтримали своїх адвокатів та просили звільнити їх з-під варти. Зокрема обвинувачений організатор злочину Михайдо Сігіда заявив, що готовий внести заставу у кілька сотень тисяч. Артем Матюшин, якого обвинувачують у вистрілі в Олешка, просив звільнити усіх під домашній арешт, а його — на розсуд суду.

Серед обвинувачених в організації та вчиненні вбивства Віталія Олешка семеро людей: Михайло Сігіда, Євген Бродський, Віктор Власюк — ймовірні організатори злочину; Артем Матюшин, Володимир Обухов, Микола Ломака, Максим Владимиринков — ймовірні виконавці. Ще двоє, ймовірно могли стежити за «Сарматом» напередодні вбивства, члени так званої групи Власюка — Денис Зеленкін і Тарас Мовчан.

Судові засідання тривали протягом тижня, в яких досліджували письмові докази та відеоматеріали.

«На даний час сторона обвинувачення сформувала та подала до суду 11 томів письмових доказів у провадженні, загалом їх близько 26», — сказав прокурор у справі Ігор Власов. Він додав, що надалі планується продовження дослідження письмових доказів, після чого суд перейде до допиту потерпілих, свідків зі сторони обвинувачення та сторони захисту. Фігуранти справи свідчитимуть останніми.

Під час закритих засідань дослідили телефонні розмови фігурантів, під час відкритих — відео, на якому один з обвинувачених організаторів злочину Віктор Власюк за кілька тижнів після вбивства обговорює його, згадує інших фігурантів та наголошує на тому, що турбується про них і розуміє, що можуть подумати й на нього. 

На думку слідства — це вказує на обізнаність Власюка у скоєнні злочину. Також на відео Власюк згадує про виїзд до Криму Михайла Сігіда через деякий час після вбивства. Він говорить про те, що той не буде повертатися, допоки «все не затихне». Також в суді дослідили відео розмови Власюка з вже затриманим на той час Матюшиним. Перший приходив до нього в ІТТ та говорив, що не покине та допоможе з адвокатами. Також він нібито інструктував Матюшина щодо розмови зі слідчими та наданням свідчень.

Дослідження відеодоказів у суді. Тоді ще не затриманий Віктор Власюк спілкується з Артемом Матюшиним в ізоляторі тимчасового тримання, 21 лютого 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Сам Власюк зазначив у суді, що його змусили піти на ці розмови поліцейські. Зокрема, він називав прізвище колишнього очільника кримінальної поліції України В’ячеслава Аброськіна. Захисник Власюка зазначив, що ці записи отримали з порушеннями.

Прокурори запевняють, що існує відповідний наказ щодо створення слідчої групи, а також те, що жодних примушень не було.

Потерпіла у справі дружина вбитого ветерана Тетяна Олешко вважає, що обвинувачені та захисники намагаються затягувати процес.

У коментарі hromadske прокурори зазначили, що триває встановлення замовників злочину. Раніше колишній начальник кримінальної поліції В’ячеслав Аброськін заявив, що замовників двоє і вони встановлені, але триває збір доказів. Дружина та побратими Олешка наголошували на тому, що до злочину можуть бути причетні тодішні народні депутати Сергій Валентиров та Олександр Пономарьов (є чинним депутатом — ред.). Вони заявляли, що «Сармат» постійно критикував депутатів та звинувачував їх у корупції.

28 липня 2019 року справу передали до суду. Навесні 2019 справу вбивства Віталія Олешка «Сармата» об'єднали ще з однією — розбійний напад на родину Поплавських у Дніпрі, який стався 4 липня 2018 року. У ній фігурують четверо осіб з так званої групи Віктора Власюка — ймовірного організатора вбивства «Сармата»: Тарас Мовчан, Денис Зеленкін, Руслан Кузнєцов, Сергій Смірнов. Ще семеро проходять безпосередньо у справі вбивства. Слідство вважає, що ці дві справи пов'язані між собою. Усі окрім Євгена Бродського наразі перебувають під вартою, останній — під домашнім арештом. 

Учасника бойових дій на сході України Віталія Олешка на позивний «Сармат» вбили двома пострілами у спину та голову удень 31 липня 2018 року біля власного готелю у Бердянську, де він мешкав зі своєю родиною. Підозрюваних виконавців злочину затримали того ж дня (Артем Матюшин, Микола Ломака, Олександр Обухов, Максим Владимеренков). Наприкінці серпня Артем Матюшин два викривальні свідчення на ймовірного організатора вбивства Михайла Сігіду. 

У вересні поліція затримала підозрюваного в організації вбивства Віталія Олешка Михайла Сігіду. 16 грудня 2018 року поліція затримала ймовірного організатора вбивства «Сармата». Ним виявився 34-річний бізнесмен з Дніпра Євген Бродський. 8 лютого у Львові поліція затримала ще одного фігуранта справи «Сармата» Віктора Власюка, який, за даними слідства, є лідером злочинного угруповання з Дніпра, колишній «торнадівець». Наразі він вже відбуває покарання за стрілянину у травні 2013-го, наприкінці березня йому оголосили підозру у справі «Сармата».

Замовника вбивства досі не встановили, досудове слідство триває. Нині колишній начальник кримінальної поліції В’ячеслав Аброськін у липні минулого року заявляв, що замовників вбивства може бути двоє. Того ж місяця поліція викликала на допит двох народних депутатів: Олександра Пономарьова та Сергія Валентирова. Останній мав тісні відносини з обвинуваченим Михайлом Сігідою та конфлікт з Олешком. Останній звинувачував депутата у роботі на іншого — Олександра Пономарьова, пов’язана з яким компанія «Агрінол», на переконання «Сармата», співпрацювала з Росією. Саме цих двох депутатів рідні та побратими «Сармата» вважають замовниками вбивства.

Поділитись: