Справа Стерненка: у суді допитали ексдепутата Щербича, за викрадення якого активіста засудили до 7 років

У суді щодо розгляду апеляції на вирок колишнім активістам «Правого сектору» Русланові Демчуку та Сергієві Стерненку допитали потерпілого ексдепутата Сергія Щербича, якого, за даними слідства, і викрадали обвинувачені. Щербич, свідомий кримінальної відповідальності за наклеп, розповів свою версію подій 2015 року.
Про це йшлося на засіданні Одеського апеляційного суду 20 травня, повідомляє hromadske.
За його словами, 24 квітня ввечері йому зателефонував раніше знайомий Руслан Демчук, щоб домовитися про зустріч. Нібито Сергій Стерненко хотів обговорити питання допомоги в проведенні акції в ТРЦ «Рив’єра» для збору грошових коштів для бійців у зоні бойових дій на Донбасі.
«Я погодився. Ми призначили зустріч орієнтовно за пів години після розмови. Я приїхав на своєму автомобілі на заправку в районі Фонтанки, вийшов, зателефонував Демчуку. Він мені сказав, що вони за рогом сидять в "Опелі" зеленого кольору, і попросив до них підійти. У машині на боковому сидінні був Сергій Стерненко, за кермом — Руслан Демчук», — розповів Щербич.
Він зазначив, що на той момент мав при собі два телефони, дозвіл на травматичний пістолет, права, картку «ПриватБанку» та портмоне, у якому було 300 гривень (200 та мілкі купюри). Сергій Стерненко нібито запропонував йому сісти на заднє сидіння.
Після цього, за словами Щербича, чоловіки почали обговорювати суспільне життя Лиманського району й безпосередньо село Фонтанка. Він розповів, що за 10 хвилин розмови «Стерненко трохи заметушився», а до машини сіли невідомі люди, завдаючи Щербичу удари по голові та заламуючи руки.

«Я намагався оборонятися, хотів вистрибнути з машини, в нас виникла бійка. У цей час Демчук заводить автомобіль і рушає. Під час руху авто Стерненко дістає пістолет із бардачка, спрямовує на мене, а Демчук йому каже: "Стріляй у голову". Пролунало три постріли. Я втратив свідомість на кілька секунд, а коли я прийшов до тями, ми вже заїжджали на Центральну 38-39», — розповів Щербич.
Коли він нібито знову намагався вистрибнути з машини, під’їхав ще один автомобіль синього кольору, звідки вибігли невідомі йому люди.
«Заштовхали мене знову в автомобіль, ззаду схопили за кадик, я на певний час втратив свідомість і впав спиною на заднє сидіння. В цей час на мене наділи пластиковий хомут, мішок на голову, замотали скотчем. Обшукуючи мене, забрали те, що було в кишенях. У цей час Стерненко спілкувався з кимось по рації, давав вказівки, щоб вони контролювали, чи є за нами стеження», — каже Щербич.
Авто зупинилося, за словами Щербича, біля якогось пропускного пункту. Демчук поговорив з охоронцем, їм відкрили проїзд — і вони заїхали: «Мене витягнули з машини, кинули на асфальт, ще кілька разів ударили ногою. Хтось із невідомих мені сказав, що тут вікна, мене знову завантажили в машину, автомобіль проїхав ще орієнтовно 30-40 метрів».
Увесь цей час він нібито чув насмішки Демчука та Стерненка поряд. Щербич пригадує, як його посадили на стілець, надали першу допомогу, зробивши якийсь укол і намагаючись витягнути з ноги гумову кулю, а через деякий час пересадили на інший стілець і сказали, що зараз будуть допитувати.
«Невідомий, монотонний голос ставив мені різні питання — про мою громадську діяльність, про мою основну роботу (я тоді працював директором Фонтанського будинку культури). Вони намагалися мені нав’язати, що я сепаратист. Хочу для суду наголосити, що я завжди був проти сепаратизму, радикалізму та екстремізму. Я їм кричав, що я не сепаратист і ніколи ним не буду. Коли відповіді на питання їм не подобались — мені завдавали ударів із різних сторін», — сказав Щербич.
За словами потерпілого, нападники використовували плоскогубці, металевий кийок, приставили до голови якийсь металевий предмет — імовірно пістолет — і вистрілили біля вуха. Після цього він утратив свідомість, а отямився в себе на колінах.
«Ставили різні питання, а зрештою сказали: "Ти ж розумієш, що така мерзота, як ти, депутатом бути не може. Ти маєш скласти повноваження, закрити свою організацію щодо охорони порядку та здати травматичну зброю". Поклали мене на матрац, я лежав і чекав подальших дій. Після цього зайшли, запитали, чи запам’ятав я, що вони сказали. І додали, що якщо я не виконаю, вони повернуться і завдадуть шкоди моїй родині», — сказав Щербич.
Також він додав, що його змусили випити алкоголь, після чого вивели, віддали телефони й портмоне, посадили в авто, проїхали певну відстань, вийшли, провели по рейках і потім уже зняли мішок із голови.
«Невідома мені людина в камуфляжі та масці сказала: "Пам’ятай те, що ми тобі сказали, що ти маєш виконати, аби ми до тебе не прийшли ще раз". І пішла в інший бік. Це Суворівський суд, навпроти є сквер», — розповів Щербич.
Після цього він зупинив авто, щоб доїхати додому, і зрозумів, що в нього зникли 300 гривень із портмоне, картка й дозвіл на зброю.
«Удома мене вже всі шукали. Я роздягнувся, дружина обробила мені рани — прострілені ноги, розірваний ніс, ну й на обличчі були синці, а зі спини витягла гумову кулю, яку згодом передали поліцейським», — сказав Щербич.
Він розповів, що до нього нібито приїхали поліцейські, оскільки друзі опублікували інформацію в соцмережах про його зникнення. Після цього він із батьком поїхав у лікарню.
Що кажуть обвинувачені?
Раніше нам у коментарі Сергій Стерненко заявляв, що ця справа сфальсифікована під тиском проросійських сил.
«Питань щодо того, кому це може бути вигідно ㅡ декілька. Але я хотів би наголосити на тому, що проти мене наразі йде дуже серйозна інформаційна кампанія від ресурсів, які належать Вікторові Медведчуку. І навіть через офіційні звернення вони намагаються мене ув’язнити, до того ж їм байдуже, за якою статтею. Я припускаю, що найбільше в цьому зацікавлені проросійські сили», — казав Сергій Стерненко.
А другий обвинувачений, Руслан Демчук, заявляв, що ця справа — помста Стерненку від мера Одеси Геннадія Труханова за його громадянську діяльність.
Натомість сьогодні Сергій Стерненко наголосив на розбіжностях у першочергових показах Щербича й тих, які він надав сьогодні.
«Раніше він казав, що йому на голову надягали поліетиленовий мішок, а тепер заявив, що тканинний. У суді 1-ї інстанції він казав, що сам подзвонив знайомому з міліції та повідомив про напад на нього, натомість тепер він заявив, що міліція приїхала до нього сама і він нікому не телефонував. Пістолет, з якого нібито я стріляв у нього, він впізнав через 8 місяців, бо запам’ятав його за спалахами. Щербич повідомив, що він впізнавав пістолет за фото. Але у протоколі впізнання пістолета, де стоїть його ж підпис, вказано, що він впізнав його наживо, і на впізнання надавалися саме пістолети, а не фото», — зазначив Сергій Стерненко.
Також він наголосив на тому, що Сергій Щербич відмовився казати, чи був у проросійській партії «Родіна», чи є зараз членом партії Геннадія Труханова, якого активіст вважає замовником трьох замахів на нього.

Що каже прокуратура?
Прокурори просять скасувати вирок і постановити новий, але фактично ті самі 7 років.
«Ми просимо скасувати вирок першої інстанції у зв’язку з неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність. Просимо постановити новий вирок, яким визначити новий вирок з огляду на статтю 71 для Демчука та призначити покарання за статтями 146 для Стерненка і Демчука», — зазначила нам прокурорка прокуратури Одеської області Наталя Бойко.
Що за справа?
23 лютого Приморський суд Одеси засудив до 7 років одеситів Сергія Стерненка та Руслана Демчука за обвинуваченням у викраденні та катуванні у 2015 році депутата від проросійської партії «Родіна» Сергія Щербича, а також у зберіганні зброї. Їх узяли під варту в залі суду.
У столиці та регіонах відбулися кілька акцій на підтримку Сергія Стерненка. А 20 березня — в день його народження — активісти обмалювали Офіс президента, кидали фаєри та димові шашки в бік будівлі й розбили скло. Поліція оголосила підозри сімом учасникам протесту за статтею «хуліганські дії із застосуванням зброї або предмета для завдавання тілесних ушкоджень». 9 квітня Одеський апеляційний суд змінив запобіжний захід Стерненкові та Демчуку на цілодобовий домашній арешт.
16 квітня суд Одещини почав розглядати апеляцію на вирок у 7 років у справі одеських активістів, колишніх представників «Правого сектору» Сергія Стерненка та Руслана Демчука. Детальніше дивіться у нашому репортажі.
- Поділитися: